1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

LKS Malzeme Satış Fiyatı Bilgileri

Konusu 'Muhasebe Programları Kullanımı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 23 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Malzeme Satış Fiyatı Bilgileri

  Malzemeler/hizmetler için istenen sayıda satış fiyat kartı açılabilir. Bu fiyatların hangi koşullarda hangi öncelik sırasına göre uygulanacağı kartta belirlenerek fiş ve faturalara gelmesi sağlanır. Tüm bu bilgiler Malzeme Satış fiyat kartı penceresinde bulunan alanlardan kaydedilir.
  Fiyat tanım kartının üst bölümünde fiyatın ait olduğu malzeme bilgileri yer alır. Tür, kod ve açıklama alanlarına bilgi girilemez. Seçilen malzemeye ait bilgiler bu alanlara aktarılır.
  Kartın orta bölümünde fiyata ait bilgiler, alt bölümünde ise bu alış fiyatının hangi cari hesaplar için hangi koşulda geçerli olacağı kaydedilir.
  Kodu : Satış fiyat kartının kodudur.
  Yetki Kodu : Satış fiyat kartının yetki kodudur.
  Türü : Tanımlanacak satış fiyatının uygulanacağı malzeme türü öndeğer olarak gelir.
  Kodu : Satış fiyatı malzeme için tanımlanır. Satış fiyatının geçerli olacağı malzeme kod alanı bilgi girilmesi zorunlu bir alandır.
  Açıklama : Satış fiyatının geçerli olacağı malzeme açıklamasıdır.
  Birim fiyat: Malzeme için bu kartta tanımlanan birim alış fiyatıdır.
  Birim Set : Fiyatın hangi birim seti için geçerli olacağını belirtir.
  Birim: Fiyatın seçilen birim setindeki hangi birim için geçerli olduğunu gösterir. Malzeme özelliklerinden, değişik paketleme ve sunuş şekillerinden dolayı birden fazla sayıda birim üzerinden işlem görebilir. Örneğin malzeme işlemleri adet olarak gerçekleşebileceği gibi kutu, koli vb. farklı birimler üzerinden de gerçekleşebilir ve bu birimlere ait farklı alış fiyatları olabilir.
  KDV : Belirlenen birim fiyata KDV'nin dahil olup olmadığını bu alanda belirlenir. Dahil ve Hariç olmak üzere iki seçeneklidir.
  Döviz : Birim fiyat alanında belirtilen fiyatın hangi para birimi üzerinden verildiği bu alanda belirlenir. Döviz türleri listelenerek ilgili döviz türü seçilir.
  Diğer Birimlere Çevrilebilir : Malzeme için tanımlanan satış fiyatının, malzeme için ana birim dışında tanımlanan diğer birimlere çevrilip çevrilmeyeceği bu alanda tanımlanır.
  Grup Kodu : Malzeme satış fiyat kartlarını gruplandırmak için kullanılır. Raporlama ve izleme amaçlı olarak kullanılır. Grup kodu verilerek malzeme alış fiyatları, bağımsız gruplama yöntemleri ile türlerine ve özelliklerine göre gruplandırılır. Malzeme satış fiyatının ilgili olduğu grup kodu belirtilir ya da tanımlı malzeme grup kodları listelenerek seçilir.
  Cari hesap kodu: Satış fiyatının geçerli olacağı cari hesabın kodudur.
  Satılan mal miktarına ya da ödeme şekillerine göre değişen farklı fiyat uygulamaları olabilir. Bu koşulları farklı fiyat kartlarında tanımlayarak cari hesaba yapılan işlemlere uygulamak hem zaman kaybını önler hem de hata payını azaltır.
  Cari hesap özel kodu: Cari hesabın özel kodudur. Tanımlı fiyatlar, cari hesap özel koduna göre filtrelenerek fiş ve faturalara aktarılabilir.
  Ödeme planı: Verilen fiyatının hangi ödeme koşullarında geçerli olacağı bu alanda belirlenir. Malın alış fiyatı, alımı yapılan miktara ve ödeme şekline göre değişebilmektedir. Belli bir miktarın altındaki alımlarda peşin ödeme yapılırken, belli bir miktar ve sonrası için farklı fiyat ve ödeme koşulları ile uygulanabilir. Bu fiyatı için ödemenin ne şekilde yapılacağı ödeme planı satırında ödeme planı seçilerek kaydedilir.
  Ticari İşlem Grubu : Tanımlanan fiyatın hangi ticari işlem grubu için geçerli olacağını belirtir.
  Teslim süresi : Malın temin süresidir. Satış fiyatları teslim sürelerine göre değişebilmektedir. Örneğin bazı malzemelerin fiyatları dönemsel olarak farklılık gösterir. Satış fiyat kartında teslim süresinin belirtilmesi ile malzemelerin dönemsel olarak fiyatları izlenebildiği gibi, hemen temin edilmesi istenen malzemelere farklı fiyatlar uygulanabilir.
  Teslimat kodu : Malın ne şekilde teslim edileceğini (kara, hava taşımacılığı, posta vb.) belirtir. Teslimat kodu teslim masraflarının ne şekilde karşılanacağını da belirtir. Örneğin verilen fiyata nakliye masraflarının dahil olup olmadığı teslimat kodu tanımında belirtilebilir.
  Öncelik sırası : Tanımlanan fiyat kartının kullanım önceliğidir. Aynı malzeme için çok sayıda alış fiyatı tanımının olması durumunda fiş ve faturalara hangi fiyatın öncelikli olarak aktarılacağı bu satırda belirlenir. Öncelik sırası sayı olarak verilir.
  Başlangıç/Bitiş Tarihi : Kartta verilen alış fiyatının hangi tarihler arasında geçerli olacağını belirtir.
  Koşul : Kartın alt bölümünde yer alan koşul alanında bu satış fiyatının geçerli olacağı koşullar parametreler kullanılarak kaydedilir. Malzeme satış fiyat kartında tanımlanacak formüllerde aritmetik işlemler yanında fonksiyon kullanımı da sözkonusudur. Mantıksal ve matematiksel işlemlerle, tanımlanan alış fiyatının hangi koşullarda kullanılacağı belirlenir. Böylece işlemler otomatikleştirilir ve kullanım hataları en aza indirgenir.
  E-İş Ortamında Geçerlidir: Satış fiyatının E-İş uygulamalarında kullanılacağını belirtir.
  E-Mağazada Geçerlidir: Satış fiyatının E-Mağaza uygulamalarında kullanılacağını belirtir.
  Satış Noktalarında Geçerlidir: Satış fiyatının satış noktalarında kullanılacağını belirtir.
  Fiyat Açıklaması : Satış fiyatı için detay açıklama alanıdır.
   

Sayfayı Paylaş