1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

LKS Müşteri Çek ve Senetleri İşlem Bordorları

Konusu 'Muhasebe Programları Kullanımı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 26 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Müşteri Çek ve Senetleri İşlem Bordorları
  Müşteriye iade: Karşılığı olmayan çekin, alınan kişiye iade edilmesinde kullanılır. Bu durumda borç dekontu otomatik olarak kesilir. Bordro satırlarında F9- sağ fare düğmesi menüsünde yer alan çekler seçeneği ile müşteri çekleri listelenir. İade edilecek çekler işaretlenir ve Aktar seçeneği ile bordroya aktarılır.
  Çekler ya da senetler listesinde Toplu Seçim seçeneği ile istenen özellikteki çek ya da topluca seçilerek bordroya aktarılır.
  Seçilen çekler bordro satırlarına aktarıldıktan sonra Kaydet düğmesi tıklanır ve bordro kaydedilir. İade işle-minden dolayı programın provizyon masrafları için kestiği borç dekontu otomatik olarak açılır. Borç işlemleri penceresinde, işleme ait döviz bilgilerini ve muhasebe kodlarını kaydetmek için F9-sağ fare düğmesi menü-sünde menüsünde yer alan seçenekler kullanılır. Dekont bilgilerinde gerekirse değişiklik yapılabilir. Kaydedi-len toplu işlem bordrosu, bordrolar listesinde bordro numarası, tarih, tür, toplam tutar, özel kod ve işlem açık-laması bilgileri ile listelenir.
  Portföyden ve cirodan tahsil: Halen portföyde bulunan ya da ciro edilmiş olan çek ya da senetlerin tahsil işlemi için kullanılır. Bordro satırlarında F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan çekler/senetler seçeneği ile çek ya da senetler listelenir. Tek tek ya da toplu olarak seçilir ve bordro satırlarına aktarılır.
  Bankada tahsil: Bankaya tahsile çıkılan çek (senetlerin) tahsil edilmesi durumudur. Bankada tahsil edilen çekler (senetler) bordro satırında F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan Çekler/Senetler seçeneği ile lis-telenir ve bankada tahsil edilmiş olanlar seçilerek bordro satırlarına aktarılır. Banka takas çekleri ile cari he-saplar arasında kesilen virman fişi ekrana gelir. Fiş üzerinde gerekirse değişiklik yapılarak kaydedilir.
  Portföyde karşılıksız/portföyde protestolu: Portföyde bulunan çek ya da senedin karşılıksız çıkması duru-mudur.
  Bankada karşılıksız/Bankada protesto : Bankaya tahsil ve teminata verilen çeklerin karşılıksız çıkması, se-netlerin ise protesto olması durumudur. Her iki durumda da banka işlem fişi otomatik olarak oluşturulur. Fiş döviz bilgileri ve muhasebe kodları fiş üzerinde F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan seçeneklerle kay-dedilir. Müşteriden
  portföye iade: Ciro edilen çek ya da senetlerin iade edilmesinde kullanılır. Cari hesap işlem fişi otomatik olarak ekrana gelir. Fiş döviz bilgileri ve muhasebe kodları F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan seçeneklerle kaydedilir. Bankadan portföye iade: Ban
  kaya tahsil ya da teminata verilen çek ya da senetlerin portföye iadesi işlemi-dir. Banka işlem fişi otomatik olarak kesilir.
  Müşteriden protestolu (senetler için), karşılıksız (çekler için) iade: Cari hesaba ciro edilen çek ya da se-nedin karşılıksız çıkması ya da protesto olması durumunda bu çek ve senetlerin portföye alınması işleminde kullanılır. Cari hesap işlem fişi program tarafından otomatik olarak oluşturulur. Fiş döviz bilgileri ve muhasebe kodları F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan seçeneklerle kaydedilir.
  Cirodan tahsil: Ciro edilen çek ya da senedin tahsil edildi durumuna alınmasıdır.
  Tahsil edilemiyor: Müşteri çeki ya da senedinin tahsil edilememe durumudur. Tahsil edilemeyen çekler iş-lem bordrosu satırlarında Çekler/Senetler seçeneği ile müşteri çek/senetleri listelenir ve ilgili kayıtlar seçile-rek bordro satırlarına aktarılır.
   

Sayfayı Paylaş