LKS Sabit Kıymet Değerleme Sonrası Bilgileri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Değerleme sonrası bilgileri
Değerleme sonrasında ilgili sabit kıymet kaydının sabit kıymet değeri, birikmiş amortisman tutarı ve net defter değeri ilgili kolonlarda listelenir.
Net defter değeri değerleme sonrası sabit kıymet değerinden birikmiş amortisman tutarının çıkarılmasıyla bulunur.
Değer artış fonu kolonunda değerleme sonrası net defter değerinden, değerleme öncesi net defter değeri çıkarılarak bulunan tutar yer alır.
Yıllık amortisman tutarı seçilen amortisman türü ve değerleme amortismanı ile ilgili parametrelere bağlı olarak farklı hesaplanır.
Normal amortisman yönteminde ve yeniden değerleme için amortisman uygulanan durumda, yıllık amortisman tutarı net defter değerinin kalan yıla bölünmesiyle hesaplanır. Değerleme amortismanı yapılmayacaksa, yıllık amortisman tutarı o yılın toplam maliyeti ile yıllık amortisman oranının çarpılmasıyla bulunur.
Amortisman türü olarak azalan bakiyeler yöntemi kullanılıyorsa ve değerleme amortismanı da sözkonusu ise yıllık amortisman tutarı o yılın değerleme sonrası net defter değeri ile yıllık amortisman oranının çarpılmasıyla elde edilir. Son yıl için yıllık amortisman son yılın net defter değeridir. Değerleme amortismanı yapılmıyorsa yıllık amortisman tutarı o yılın toplam maliyetinden yine aynı yılın değerleme öncesi birikmiş amortisman tutarının çıkarılmasıyla elde edilen değerin yıllık amortisman oranı ile çarpılması sonucunda bulunur.
 

Benzer konular

Top