1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

LKS Sabit Kıymet Kayıt Bilgileri

Konusu 'Muhasebe Programları Kullanımı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 1 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Sabit Kıymet Kayıt Bilgileri
  Sabit kıymet kartı üzerindeki alanlardan girilen ve sabit kıymetin takibinde işlemlerde geçerli olacak bilgiler yanında sabit kıymetin alım tarihi, maliyeti ve amortisman başlangıcı vb. bilgiler Sabit Kıymet tanımları kartları listesinde F9- sağ fare düğmesi menüsündeki Sabit Kıymet Kayıtları seçeneği ile kaydedilir.
  Programın ilk kullanımında elde bulunan sabit kıymetlere ait kayıt bilgileri malzeme kartları listesinde F9 menüsünde yer alan sabit kıymet kayıtları seçeneği ile kaydedilir. Daha sonra alım ve satış işlemleri ile oluşan yeni kayıt bilgileri işleme ait fiş üzerinde F9 sağ fare düğmesi menüsünde yer alan Sabit kıymet kaydı ile ilişkilendir seçeneği ile açılan pencereden kaydedilir.
  Sabit kıymet kaydı seçimi yapıldığında, o sabit kıymet kartına ait kayıt işlemlerini listeleyen pencere açılır. Ekle seçeneği ile sabit kıymete ait kayıt bilgileri girilir. Pencerede bulunan alanlar ve bilgileri ise şunlardır:
  Kayıt Kodu : Sabit kıymete ait kayıt kodudur. Amortisman hesaplama işlemleri sabit kıymet kayıt bilgilerine göre yapılır.
  Alım Tarihi : Sabit kıymetin alınış tarihidir. Bu tarihe göre seçilen amortisman türü üzerinden amortisman ayrılacaktır.
  Miktar: Alınan ya da elde bulunan sabit kıymet miktarıdır.
  Maliyet: Sabit kıymetin maliyetidir.
  KDV Tutarı : Sabit kıymet kartında verilen KDV yüzdesi esas alınarak alım tutarı üzerinden hesaplanan KDV tutarıdır.
  KDV Süresi (Yıl): KDV tutarının kaç yılda indirileceğini gösterir.
  Amortisman Başlangıcı: Amortisman başlangıç tarihidir.
  Amortisman Türü : Sabit kıymet kartında belirlenen ve alım işlemlerinde uygulanacak amortisman hesaplama yöntemi öndeğer olarak aktarılır. Eğer kartta belirlenen türden farklı türde amortisman hesaplatılacaksa türler listelenir ve istenen tür seçilerek alana aktarılır.
  Amortisman Oranı : Sabit kıymet kartında verilen amortisman oranı öndeğer olarak aktarılır.
  Amortisman Süresi: Seçilen amortisman türü ve oranı dikkate alınarak, malın maliyet bedeli üzerinden hesaplanan amortisman süresi bu alana otomatik olarak gelir.
  Değerlenebilir: Yeniden değerlemenin yapılıp yapılmayacağı bu alanda belirlenir. Sabit kıymet kartında yapılan seçim alana öndeğer olarak aktarılır.
  Değerleme amortismanı: Bu alanda yeniden değerleme tutarlarına amortisman uygulanıp uygulanmayacağı belirlenir. Kartta yapılan seçim alana öndeğer olarak aktarılır.
   

Sayfayı Paylaş