LKS Satış İade Faturaları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Satış İade Faturaları
Satış iade işlemleri Toptan Satış İade Faturası ile kaydedilir. İade işlemlerine ait bilgiler İade tipi, İade işlemi ve İade maliyeti alanlarında kaydedilir.
Satış iade işlemlerinin diğer malzeme giriş işlemlerinden farkı, maliyet sistemini üç farklı şekilde etkileyebilmesidir. Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı iade fişinin satırlarında, sadece o malzeme satırını etkileyecek şekilde belirlenir. Seçilebilecek maliyet türlerinin etkileri şunlardır.
İade Tipi : İade işleminin ne şekilde yapılacağı bu kolonda belirlenir. İade tipi alanı;
• Giriş/Çıkış maliyeti
• Güncel maliyet
• İade maliyeti
olmak üzere üç seçeneklidir.
Giriş/Çıkış Maliyeti : Bu iade tipinde iade işlemi alım işlemi ile ilişkilendirilir.
Bu durumda bir satış iade fişinin satırlarında, iade edilen malzeme için hangi satış işleminin iadesi olduğu seçilir ve o malzeme satırı ile ilişkilendirilir. İade işlemi alanında çıkış hareketleri listelenir ve iade işleminin ait olduğu hareket seçilir.
İade Maliyeti : Bu seçenekle iade edilen malın maliyeti kullanıcı tarafından girilebilir.
Bu durumda bir satış iade fişinin satırlarında, iade edilen malzeme birim maliyetinin ne olması gerektiği kullanıcı tarafından girilir. Bu durumda maliyet sistemi açısından, alım iade satırının çıkış maliyeti, (kullanıcı tarafından girilen birim maliyet x iade miktarı) şeklinde hesaplanır.
Satırdaki malzemeye ek vergi uygulanması durumunda ise ek vergi iade maliyeti alanından kaydedilir.
Güncel maliyet : Bu durumda bir satış iade fişinin satırlarında, iade edilen malzeme birim maliyetinin güncel maliyete eşit olacağı belirtilir.
 

Benzer konular

Top