LKS Satış Koşulları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,254
Takım
GALATASARAY
#1
Satış Koşulları
Satış işlemlerinde fiş satırı ve fiş geneli için geçerli olacak tanımlanmış indirim ve masraflar topluca uygulanır. Satış koşulları bir defa tanımlanır ve her işlem için kullanılabilir. Alış ve satış koşullarının belirlenip fiş ya da faturalarda uygulanması olabilecek hataları en aza indirgeyecektir.
Satış koşulları ile, tanımlı indirim ve masrafların belirli koşullara uygun olarak malzeme fişlerine, faturalara ve siparişlere (Fiş satırlarına ve fiş geneline) otomatik olarak bağlanabilmesi için ilgili tanımlar yapılır. Fiş ve faturalarda F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan Satış koşulları seçeneği ile, tanımlanmış olan koşullar uygulanır.
Koşul tanımına ait bilgiler tablo üzerinden girilir. Bu tabloda, uygulanacak her indirim, masrafın,
• hangi malzemeler ve cari hesaplar için kullanılacağı,
• bu koşulların geçerli olduğu tarih aralığı,
• ödeme şekli,
• birden fazla indirim, masraf uygulanıyorsa bunların uygulanma önceliği tabloda ilgili kolonlarda kaydedilir.
Gerek fiş satırı yani satış hareketleri gerekse fiş geneli için yani satış fişleri için geçerli olması istenen koşullar ayrı ayrı belirlenir. Satış koşulları menüsü iki seçeneklidir.
• Fiş satırları için geçerli olacak koşullar Fiş satırları
• Fiş geneli için geçerli olacak koşullar ise Fiş geneli
seçenekleri ile belirlenir.

Koşul tablosunda kaydedilen bilgiler şunlardır:

Tür Koşul türünü belirtir. Türü belirlerken, simgesi tıklanır ve seçim yapılır.
Kod İndirim ve masraf tanım kodudur. İndirim ya da masraf tanımları Alım-Satım Tanımları menüsü altında yer alan Alım/Satış İndirimleri ve Alım/Satış Masrafları menü seçenekleri ile kaydedilir. Tanım kartlarında aynı zamanda bu indirim ya da masrafların hesaplanış şekli formüllendirilir.
Öncelik İndirim ve masrafların hangi sırada uygulanacağını gösterir. Satırdaki işlem ya da fiş geneli için birden fazla indirim veya masraf uygulaması geçerli olabilir. Bunların hangi sırada uygulanacağı önemlidir. Öncelik sırası sayı olarak verilir. Koşul tablosunda belirlenen her indirim ve masraf bir önceki uygulamadan sonra kalan tutar üzerine uygulanır. Bu nedenle koşul tanımı yapılırken verilen öncelik sırası önemlidir. Fiş ve faturalarda, fiş satırı ve/veya fiş geneli için alış koşulları uygulandığında, tanımda verilen öncelik sırası dikkate alınır. Gerek fiş geneline gerekse fiş satırına uygulanan koşullar bu öncelik sırasına göre uygulandıkları satırın altında ya da çizgi ile ayrılan bölümde yer alır.
Başlangıç ve bitiş tarihleri Gerek fiş geneli gerek fiş satırı için geçerli olacak koşulların hangi tarihler arasındaki işlemlerinde uygulanacağı başlangıç ve bitiş kolonlarında kaydedilir. Bu tarihler arasında kalan işlemlerinde tanımı yapılan koşullar geçerli olacaktır.
Malzeme Kodu Koşulların uygulanacağı malzeme ya da malzemelerin kodudur. Koşulların uygulanacağı malzemelerin belirlenmesinde değişik yöntemler kullanılır.
Cari hesap kodu Fiş geneli ya da satırdaki işlem için geçerli olacak koşulların hangi cari hesap ya da hesaplar için geçerli olacağının belirlendiği kolondur. Koşulların uygulanacağı cari hesapların belirlenmesinde değişik yöntemler kullanılır.
Ödeme şekli Koşulların geçerli olacağı ödeme şekillerinin belirlendiği alandır. Gerek fiş geneline gerekse satırdaki işleme uygulanacak koşulları ödeme şekillerine göre farklılık gösterebilir. Koşulların uygulanacağı ödeme şekillerinin belirlenmesinde değişik yöntemler kullanılır. Bu yöntemler kodlama örnekleri bölümünde yer almaktadır.
Kullanım Satış koşularının kullanımında olup olmadığını gösterir. Fiş geneli ya da satırdaki mal/hizmet için tanımlanan koşulları belirli dönemlerde yapılan işlemlerde geçerli olmayabilir
 

Benzer konular

Top