1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

LKS Senet Kartları

Konusu 'Muhasebe Programları Kullanımı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 25 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Senet Kartları

  Senetlere ait vade tarihi, tutar, kefil bilgileri her bir senet için ayrı, ayrı açılan kartlarda tutulur. Senet bilgileri senet giriş bordrolarında, satırda açılan senet kartı üzerinden kaydedilir. Senetlerdeki durum değişiklikleri ise İşlem bordroları ile kaydedilir. Programın ilk kullanımında senetlere ait bilgiler Çek/Senet Kartları listesin-de Devir seçeneği ile kaydedilir. Kartın alt bölümünde de senedin tarihçesi ve aldığı durumlar izlenir.
  Senet kartı penceresi iki ana bölümden oluşmaktadır. Pencerenin üst bölümündeki alanlarda senetle ilgili bil-giler yer alır. Alt bölümde yer alan satırlarda ise senedin tarihçesi yani durum değişiklikleri izlenir. Bu alanlara bilgi girilemez, değişiklik yapılamaz. Senet kartı üzerinde yer alan alanlardan senetle ilgili bilgiler kaydedilir.
  Portföy numarası: Senedin bilgisayardaki takip numarasıdır. 8 karakter uzunluğundadır. Numara verilirken sayı ve harf birlikte kullanılabilir. Çek/Senetler numaralarına göre sıralanmıştır. Portföy numarası bilgi girilme-si zorunlu bir alandır.
  Tanzim tarihi: Senedin düzenleniş tarihidir. Bu alandaki bilgi Kambiyo senetleri defteri basımında kullanılır.
  Vade: Senedin vade tarihidir. Vade tarihi bilgi girilmesi zorunlu bir alandır.
  Özel kod: Senet kartlarını gruplamakta kullanılan 10 karakter uzunluğundaki kodlama alanıdır. Özel kod, plan tanımlarını kullanıcının kendi firmasına özel bazı kriterlere göre gruplaması için kullanılır.
  Yetki kodu: Yetki kodu alanı detaylı yetki tanımlaması için kullanılır. Bu alan 10 karakter uzunluğundadır. Her kullanıcının iş tanımına göre, kullanabileceği kayıtlar değişik olacaktır. Detaylı yetki tanımlaması için ön-celikle planlama yapmak gerekir. İlk adım olarak, hangi kullanıcıların veya kullanıcı gruplarının hangi kartlara ulaşabileceği ve işlem yapabileceği belirlenmelidir. Daha sonra, her yetki grubunun kullanabileceği kart grup-larına farklı yetki kodları verilmelidir. Yetki kodu alanında verilen bilgiye göre kart bazında şifreleme yapılarak karta yalnızca burada verilen yetki kodu ile programa giren kişilerin ulaşması ve işlem yapması sağlanır.
  Muhabir Şube: Muhabir şube bilgisidir. Bulunulan yerde, senedin verildiği bankanın şubesinin olmaması du-rumunda işlemler başka banka aracılığıyla yapılır. Bu bankanın ya da şubesinin adı bu alanda kaydedilir.
  Tutar: Senet tutarıdır.
  Seri numarası: Senedin üzerindeki kendi numarasıdır.
  İşlemlerde ve raporlarda çek ve senetler portföy numaralarına göre olduğu gibi seri numarasına göre de ara-nır, kullanılır veya sıralanır. Bu nedenle çek/senet kartları portföy numarasına ek olarak seri numarasına gö-re de sıralanmıştır ve çek/senet kartlarının, seri numarasına göre sıralaması program tarafından tutulmakta-dır. Sözü geçen arama, sıralama, raporlarda filtre olarak kullanabilme gibi tüm işlemler seri numarasına göre son derece hızlı bir şekilde yapılabilir.
  Ödeme yeri: Senedin ödeneceği şehrin adıdır.
  Kefil: Senet girişlerinde kefil bilgilerinin kaydedildiği alandır.
  Pul: Senet üzerinde yer alacak pul adedidir..
  Gerekli pul: Senet üzerine yapıştırılması gereken pul toplam tutarıdır.
  Senet üzerinde bulunması gerekli pul tutarı, senet tutarı üzerinden Çek/Senet Çalışma bilgilerinde belirtilen pul oranı esas alınarak program tarafından hesaplanır ve gerekli pul alanına aktarılır.
  Senet giriş penceresinin alt bölümünde yer alan satırlarda ise çek/senedin durum değişiklikleri bir başka de-yişle tarihçesi izlenir. Senedin aldığı her durum bilgisi ayrı ayrı satırlarda, durum, tarih, hesap numarası, fiş numarası, fiş türü kolon bilgileri ile listelenir. "K" harfi işlemin kasadan yapıldığını gösterir.
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı

  Adi Senet

  KıRMıZı, 10 Ocak 2010, Paylaşıldığı Yer: Ekonomi
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  985
 2. ZeyNoO

  Senet İşlemleri

  ZeyNoO, 5 Haziran 2010, Paylaşıldığı Yer: Muhasebe
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  3.707
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  647
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  747
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  789
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş