LKS Toplu Alış/Satış Fiyat Girişi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Toplu Alış/Satış Fiyat Girişi
Malzeme ve hizmetlerin alış ve satış fiyatları programın Alım-Satım Tanımları bölümünde yer alan Alış/Satış Fiyatları ile tek tek girilebildiği gibi toplu olarak da girilebilir.
Toplu fiyat girişi için Stok program bölümünde İşlemler menüsü altında yer alan Toplu Alış/Satış Fiyat Girişi seçeneği kullanılır.
Pencerenin başlık bölümünde bulunan alanlardan fiyat kartı üzerinde yer alan öndeğer bilgiler kaydedilir. Bu özellik fiyat listesi oluşturma işleminde önemli ölçüde kolaylık sağlayacaktır. Şöyle ki; başlık alanları değiştirildiğinde fiyat kartı giriş satırlarındaki o ana kadar girilmiş satırlara dokunulmayacak, o andan itibaren girilecek satırlara yeni öndeğerler getirilerek veri giriş işlemine devam edilir.
Toplu fiyat girişi penceresinde ilk satır için önemlidir. Tanım penceresinin başlık bölümünde yer alan bilgiler değiştirildiğinde fiyat listesindeki ilk satır boş ise yani malzeme/hizmet kodu girilmemişse satırdaki alanların tümü başlık alanlarına göre güncellenir.
Fiyat listesi açıkken malzeme/hizmet listelerine ulaşılarak toplu seçim yapılır ve sürükle bırakla fiyat listesine taşınabilir. Sürükle bırak sırasında taşınan malzeme/hizmet kartlarının beraberinde tür bilgileri de fiyat liste satırlarına aktarılır.
İşlem kaydedilmeden önce girilen her fiyat kartı satırı için bellekte yer ayrılmaktadır. Bu yüzden fiyat kartı giriş penceresine 500'den fazla kayıt girilmesi dinamik bellek yönetimi açısından tavsiye edilmez.
Toplu fiyat giriş penceresinden üst bölümündeki alanlardan fiyat kartına ait genel bilgiler kaydedilir. Bu bilgiler şunlardır:
Türü: Toplu alış ya da satış fiyatının hangi kart türü için yapılacağını gösterir. Bu alan;
• Malzeme
• Hizmet

Seçeneklerini içerir. Fiyat kartı oluşturulacak tür seçilir.
Kart Türü: Oluşturulacak fiyat kartı türüdür. Alış ve satış seçeneklerini içerir.
Cari Hesap Kodu: Verilen fiyatın geçerli olacağı cari hesabın kodudur. Satın alınan ya da satılan mal/hizmet miktarına ya da ödeme şekillerine göre değişen farklı fiyat uygulamaları olabilir. Bu koşulları farklı fiyat kartlarında tanımlayarak cari hesaba yapılan işlemlere uygulamak hem zaman kaybını önler hem de hata payını azaltır.
Cari hesap Özel Kod: Cari hesabın özel kodudur. Tanımlı fiyatlar, cari hesap özel koduna göre filtrelenerek fiş ve faturalara aktarılabilir.
Grup Kodu: Fiyat grup kodudur. Alış/satış fiyatlarını gruplar altında toplamak kullanım kolaylığı sağlar. Ayrıca raporlarda filtre olarak grup kodu kullanılabilir.
Ticari İşlem Grubu : Verilen fiyatın hangi ticari işlem grubu için geçerli olacağını belirtir.
Başlangıç/Bitiş Tarihi ve Zamanı: Kartta verilen malzeme alış fiyatının hangi tarihler arasında geçerli olacağı belirtilir.
Ödeme Planı: Fiyatın hangi ödeme koşullarında geçerli olacağı bu alanda belirlenir. Malın alış fiyatı, alımı yapılan miktara ve ödeme şekline göre değişebilmektedir. Belli bir miktarın altındaki alımlarda peşin ödeme yapılırken, belli bir miktar ve sonrası için farklı fiyat ve ödeme koşulları ile uygulanabilir. Bu fiyatı için ödemenin ne şekilde yapılacağı ödeme planı satırında ödeme planı seçilerek kaydedilir.
Teslimat kodu: Mal ya da hizmetin ne şekilde teslim edileceğini (kara, hava taşımacılığı, posta vb.) belirtir. Teslimat kodu teslim masraflarının ne şekilde karşılanacağını da belirtir. Örneğin alınan fiyata nakliye masraflarının dahil olup olmadığı teslimat kodu tanımında belirtilebilir.
KDV: Belirlenen birim fiyata KDV'nin dahil olup olmadığını bu alanda belirlenir.
Döviz Türü: Birim fiyat alanında belirtilen fiyatın hangi para birimi üzerinden verildiği bu alanda belirlenir. Döviz türleri listelenerek ilgili döviz türü seçilir.
Diğer Birimlere Çevrilebilir: Tanımlanan fiyatın malzeme/hizmet için geçerli ancak fiyat kartı açılmayan diğer birimler için de kullanılmasını sağlar. Malzeme hareketlerinde birim fiyatı tanımlanmayan birimin seçilmesi durumunda fiyat kartında belirtilen tutar, fiyat kartında belirtilen öncelik sırası ve birim tanımında belirtilen çevrim katsayısı dikkate alınarak fiş satırında kullanılan birime çevrilerek hesaplanır.
E-İş Ortamında Geçerlidir: Alış ya da satış fiyatının E-İş uygulamalarında kullanılacağını belirtir.
E-Mağazada Geçerlidir: Alış ya da satış fiyatının E-Mağaza uygulamalarında kullanılacağını belirtir.
Satış Noktalarında Geçerlidir: Alış ya da fiyatının satış noktalarında kullanılacağını belirtir.
Toplu fiyat giriş penceresinde satırlarda malzeme ya da hizmet için fiyat bilgileri kaydedilir. Bu bölümdeki alanlara başlık bölümünde girilen bilgiler satıra öndeğer olarak aktarılır. Farklılık sözkonusu ise değiştirilir.
Üretici Kodu: Malzeme için üretici kodunu belirtir. Kayıtlı malzemeler listelenir ve ilgili malzeme seçilir.
Türü: Fiyatın mal/hizmet için girildiğini belirtir. Fiyat giriş penceresinin üst bölümünde yapılan seçim bu alan aktarılır.
Kodu: Fiyat girilecek malzeme/hizmet kodudur. Kayıtlı malzeme/hizmet kartları listelenir ve fiyat girilecek tanım seçilir.
Birim: Fiyatın hangi birim için geçerli olacağını belirtir.
Birim Fiyat : Malzeme ya da hizmet birim fiyatıdır.
KDV: Tanımlanan fiyata KDV'nin dahil olup olmadığını belirtir. Tanım penceresinin üst bölümünde yapılan seçim alana öndeğer olarak gelir. Ancak bu fiyat için farklı olacaksa değiştirilir.
Döviz : Fiyatın hangi para birimi üzerinden verildiğini belirtir.
Kart Türü: Fiyatın alış ya da satış fiyatı olduğunu belirtir.
Yetki Kodu: Fiyat yetki kodudur.
Diğer Birimlere Çevrilebilir: Tanımlanan fiyatın malzeme için geçerli ancak fiyat kartı açılmayan diğer birimler için de kullanılmasını sağlar. Malzeme hareketlerinde birim fiyatı tanımlanmayan birimin seçilmesi durumunda fiyat kartında belirtilen tutar, fiyat kartında belirtilen öncelik sırası ve birim tanımında belirtilen çevrim katsayısı dikkate alınarak fiş satırında kullanılan birime çevrilerek hesaplanır.
Grup: Fiyat grup kodudur. Alış fiyatlarını gruplar altında toplamak kullanım kolaylığı sağlar. Ayrıca raporlarda filtre olarak grup kodu kullanılabilir.
Cari Hesap Kodu: Fiyatın geçerli olacağı cari hesabın kodudur. Mal miktarına ya da ödeme şekillerine göre değişen farklı fiyat uygulamaları olabilir. Bu koşulları farklı fiyat kartlarında tanımlayarak cari hesaba yapılan işlemlere uygulamak hem zaman kaybını önler hem de hata payını azaltır.
Cari hesap Özel Kod: Cari hesabın özel kodudur. Tanımlı fiyatlar, cari hesap özel koduna göre filtrelenerek fiş ve faturalara aktarılabilir.
Ödeme Planı: Fiyatın hangi ödeme koşullarında geçerli olacağı bu alanda belirlenir. Malın alış fiyatı, alımı yapılan miktara ve ödeme şekline göre değişebilmektedir. Belli bir miktarın altındaki alımlarda peşin ödeme yapılırken, belli bir miktar ve sonrası için farklı fiyat ve ödeme koşulları ile uygulanabilir. Bu fiyatı için ödemenin ne şekilde yapılacağı ödeme planı satırında ödeme planı seçilerek kaydedilir.
Temin/Teslim Süresi:Malın temin süresidir. Alış fiyatları temin sürelerine göre değişebilmektedir. Örneğin bazı malzemelerin fiyatları dönemsel olarak farklılık gösterir. Alış fiyat kartında temin süresinin belirtilmesi ile malzemelerin dönemsel olarak fiyatları izlenebildiği gibi, hemen temin edilmesi istenen malzemelere farklı fiyatlar uygulanabilir.
Teslimat kodu:Malın ne şekilde teslim edileceğini (kara, hava taşımacılığı, posta vb.) belirtir. Teslimat kodu teslim masraflarının ne şekilde karşılanacağını da belirtir. Örneğin alınan fiyata nakliye masraflarının dahil olup olmadığı teslimat kodu tanımında belirtilebilir.
Öncelik sırası: Tanımlanan fiyatın kullanım önceliğidir. Aynı malzeme için çok sayıda alış/satış fiyatı tanımının olması durumunda fiş ve faturalara hangi fiyatın öncelikli olarak aktarılacağı bu satırda belirlenir. Öncelik sırası sayı olarak verilir.
Başlangıç/Bitiş Tarihi ve Saati: Fiyatın hangi tarihler arasında geçerli olacağını belirtilir.
Koşul: Fiyatın geçerli olacağı koşullar parametreler kullanılarak kaydedilir. Malzeme satış fiyat kartında tanımlanacak formüllerde aritmetik işlemler yanında fonksiyon kullanımı da söz konusudur. Mantıksal ve matematiksel işlemlerle, tanımlanan alış fiyatının hangi koşullarda kullanılacağı belirlenir. Böylece işlemler otomatikleştirilir ve kullanım hataları en aza indirgenir.
Koşul alanında X1 parametresini kullanarak ambar bazında fiyat tanımı yapılabilir. Örneğin tanımlanan fiyatın 2 numaralı ambar için geçerli olması istenirse
X1=2 yazılır. Aynı fiyatın birden fazla ambar için geçerli olması istenirse
(X1=[Ambar numarası1,.....,Ambar numarasıN])
şeklinde koşul belirtilir.
Fiş ve fatura satırlarında birim fiyat alanında tanımlı birim fiyat seçildiğinde fişte belirtilen ambarın koşul olarak belirtildiği fiyat gelecektir.
E-İş Ortamında Geçerlidir: Fiyatın E-İş uygulamalarında kullanılacağını belirtir.
E-Mağazada Geçerlidir: Fiyatın E-Mağaza uygulamalarında kullanılacağını belirtir.
Satış Noktalarında Geçerlidir: Fiyatın satış noktalarında kullanılacağını belirtir.
Açıklama: Fiyat için detay açıklama alanıdır.
 
Katılım
13 Ags 2015
Mesajlar
1
Beğeniler
0
Yaş
39
#2
Sayın Zeyno hanım paylaşımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.
benim sorunum şu:
lks V1.55 KULLANIYORUM.
Kaydettiğim Toplu alış satış fişine tekrar nereden girip düzeltme yapabilirim..
teşekkürler
 
Top