Lotus Bitkisi

Katılım
14 Arl 2008
Mesajlar
628
Beğeniler
11
#1


Lotus bitkisi (beyaz nilüfer), çamurlu ve kirli ortamlarda yetişir.Buna rağmen bitkinin yaprakları sürekli temizdir. Çünkü bitki, üzerine en ufak bir toz zerresi geldiğinde hemen yapraklarını sallar ve toz taneciklerini belli noktalara doğru iter. Yaprağın üzerine düşen yağmur damlaları da bu noktalara doğru yönlendirilir ve buradaki tozları süpürmesi sağlanır.
Lotus bitkisinin bu özelliği, yeni bir bina yüzeyinin tasarımı için araştırmacılara ufuk açmıştır. Bunun üzerine araştırmacılar Lotusun yaprağı gibi, yağmur sularını kullanarak üzerindeki kiri temizleyen bina yüzeyleri üzerinde çalışmaya başlamışlardır. Bu çalışmalar sonunda ISPO isimli bir Alman şirketi, Lotusan adı verilen cephe kaplama malzemesini üretmiştir. Asya ve Avrupa'da bulunan satış noktalarında piyasaya sunulan bu ürün için 'deterjana gerek kalmadan 5 yıl boyunca kendini temiz tutacağı garantisi' bile verilmiştir.
Doğadaki pek çok canlı, kendi yüzeylerini koruyan çeşitli özelliklere sahiptir. Şüphesiz ne Lotus bitkisinin yüzey yapısı ne de böceklerdeki kitin tabakası kendi kendine oluşmuştur. Hatta bu canlılar sahip oldukları üstün niteliklerden tamamen habersizdirler. Onları tüm özellikleriyle birlikte yaratan, Allah'tır.YAGMUR DAMlASININ LOTUSAN YAPRAGI ÜZERİNDEKİ TEMİZLEYİCİ ETKİSİSU DAMLASININ NORMAL BİR YÜZEYDEKİ ETKİSİLOTUSANLA KAPLI BİR BİNA CEPHESİNDE SU DAMLALARININ TEMİZLEYİCİ ETKİSİ​
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
Absent Bitkiler 0
Absent Bitkiler 0
Absent Bitkiler 0
Absent Bitkiler 0
dderya Anne - Çocuk Sağlığı 0

Benzer konular

Top