Lübnan'da Tansiyon Yüksek

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,839
Beğeniler
6,505
Şehir
Seattle.
#1


Suriye'de, muhaliflerin Lübnan vatandaşlarını rehin alması ve Halep'in Azez bölgesine yönelik hava saldırısında 4 rehinenin öldüğünün açıklanmasının ardından Lübnan'da tansiyon yükseldi.

Lübnan'daki Şii bir aşiret de, çok sayıda Suriyeli mülteciyi kaçırdı. Ayrıca bir Türk işadamının da Beyrut Havalimanı'na geldikten kısa süre sonra kaçırıldığı ortaya çıktı. Şii Mukdad aşireti üyeleri, aşiretin "askeri kanadının", "Özgür Suriye Ordusu üyesi 20'den fazla kişiyi kaçırdığını", kaçırılanlar arasında 1 Türk vatandaşının da bulunduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt vatandaşlarını uyararak, Lübnan'dan ayrılmaları çağrısında bulundu.

Suriyeli muhaliflerin bir grup Lübnan vatandaşını rehin almasının ardından gece saatlerinde Beyrut havalimanına giden yolda lastik yakarak eylem yaptı. Çevik kuvvet polislerinin eylemcilere müdahale etmemesi dikkat çekti. Havalimanı yolunun trafiğe kapanmasının ardından yüzlerce yolcu havalimanından yürüyerek çıkmak zorunda kaldı.

Bir Air France uçağı da güvenlik gerekçesiyle Beyrut'a inmeyerek rotasını Ürdün'e çevirdi.

Lübnanlı Hasan Salim Mikdad isimli bir Lübnan vatandaşının, Hizbullah üyesi olduğu gerekçesiyle Suriyeli muhalifler tarafından kaçırılması Lübnan'daki bazı Şii gruplar tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Mikdad'ın kaçırılması üzerine kardeşi Hatim Mikdad, ailesinin Lübnan'da yaşayan Suriyelileri kaçırdığını açıklamış, sıranın Türkiye dahil Körfez ülke vatandaşlarına geleceği tehdidinde bulunmuştu.

Lübnan'da şu an 36 bin Suriyeli mülteci yaşıyor.

Suriye'deki şiddet, geçtiğimiz Mayıs ayında Suriye'de bir grup Şii'nin kaçırılmasıyla Lübnan'a sıçramıştı.

 
Top