1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Luca - İşletme Defteri Modülü

Konusu 'Muhasebe Programları Kullanımı' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 14 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.059
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.356 ÇTL
  İŞLETME DEFTERİ MODÜLÜ

  LUCA Mali Müşavir Paketi işletme defteri modülünde hesap planı işlemleri, cari işlemleri, gelir/gider işlemleri, envanter /devir işlemleri, sabit kıymet işlemleri, mal/ hizmet işlemleri, serbest meslek makbuzu, işletme defteri hesap özeti, beyannameler ve raporlar olmak üzere on iki sekme bulunmaktadır.

  Hesap Planı İşlemleri
  Kullanıcının hesap planını tanımlayabileceği, şirketler arası hesap planı aktarımı yapabileceği, hesap özeti alabileceği, aylık hesap hareketlerini takip edebileceği ve KDV hesap tanımlamaları yapabileceği sekmedir.

  İşletme defterinde fiş kaydı yaparken hesap planı oluşturmak zorunlu değildir. Eğer tutarları muavin defter, mizan gibi raporlar oluşturarak belli aralıklarda ayrıntılı takip etmek isterseniz hesap planı oluşturabilirsiniz.

  Cari İşlemleri
  İşletmenin müşteri ve tedarikçilerini tanımladığı, listelediği ilgili raporlara ulaşabildiği ekrandır. Kullanıcı isterse hesap planı ile entegre çalışabilmektedir.

  Gelir/ Gider İşlemleri
  Kullanıcının alış/ satış, alıştan/ satıştan iade gibi gelir ve gider takiplerini yaptığı ekranlardır. Ayrıca devir, envanter, z raporu işlemleri de yapılabilmektedir. Mal hizmet kartları ile entegre çalışabilen bir yapıya sahiptir.
  Oluşturulan gelir/ gider şablonları ile kullanıcı hızlı veri girişi yapabilmektedir.

  Envanter/ Devir İşlemleri
  Envanter/ Devir İşlemlerinin yapıldığı ekrandır.

  Kullanıcı tarafından seçilen hesaplama yöntemine göre envanter işlemi sistem tarafından otomatik olarak yapılmaktadır.
  Devir İşlemlerinde ise kayıtlı envanter fişleri seçilerek fiş tarihi belirlenip fiş kesme işlemi kolayca tamamlanır.

  Sabit Kıymet İşlemleri
  Sabit kıymetlerinizi edebileceğiniz, isterseniz alış fişi, satış fişi, kar zarar fişlerini entegre olarak oluşturabileceğiniz ekrandır.

  Sabit kıymet kartında sabit kıymetin satışı yapılabilir. Sabit kıymetin hem satış bilgileri oluşturulur hem de satışla ilgili; satış fişi ve kar / zarar fişi oluşturulabilir. Satıştan doğan kar / zarar rakamını sistem otomatik olarak getirmektedir.

  Amortisman yılını yazarak amortisman oranını belirleyebileceğiniz gibi yıl yazısına basarak da açılan tabloda çeşitli amortisman oranlarını kullanabilirsiniz.

  İstediğiniz döneme ait (aylık, 3 aylık, yıllık) amortisman fişini, amortisman hesaplama menüsünden, isterseniz tüm sabit kıymet kartlarınıza, isterseniz sadece belirlediğiniz kartlarınıza toplu olarak oluşturabilirsiniz.

  Mal/ Hizmet İşlemleri
  Kullanıcının mal/ hizmet takibini yapabileceği sekmedir. Oluşturulan mal hizmet kartları hesap planı ile entegre çalışmakta, alış/ satış, alış iade/ satış iade işlemleri takip edilebilmektedir.

  Mal/hizmet kartı içinde; alınan miktar, alınan tutar, ortalama birim fiyat, satılan miktar, satılan tutar, ortalama birim fiyat, kalan miktar, stokta kalanların maliyeti, satılanların maliyeti, kar zarar durumunun takibini yapabilirsiniz.

  İşletme Defteri Hesap Özeti
  Hesap özeti menüsünde, girilen fişlerden 3 aylık dönemdeki tüm bilgileri açılır kutucuktan dönem seçtikten sonra 'sistemden al' düğmesine basarak ekrana getirbilirsiniz. Bu ekrana manuel müdahale edebileceğiniz gibi, 'rapor' düğmesine basarak da saklanan değerlerden seçebilirsiniz ve bu bilgileri word formatında yazıcıdan alabilirsiniz.

  Serbest Meslek Makbuzu
  Mükellefe ait brüt tutar, KDV tutarı, stopaj tutarı ve net tutar verilerinin alt hesaplarının bir kereye mahsus olarak tanımlandığı ekrandır. Buradaki bilgiler Mali müşavirin kendi defteri olan serbest meslek defterine mükellefe fiş kesmesi için yansımaktadır. Mali müşavir bu alt hesaplara otomatik olarak fiş kesebilmektedir.

  Beyannameler
  Bu sekmede Muhtasar, KDV, KDV2, G-Geçici - K-Geçici Vergi, Gelir Vergisi beyannamelerine ulaşmak mümkündür. Kullanıcı bir kereye mahsus olmak üzere ilgili alt hesapları tanımlar. Beyan zamanı geldiğinde sadece “Sistemden Al “ butonunu kullanır. Tüm raporları excel formatında almak mümkündür. Xml paket sistem tarafından otomatik olarak oluşturulmaktadır.

  Raporlar
  Bu sekme ile tüm raporlara ulaşmak mümkün kılınmıştır. Raporlar; Genel Raporlar, Sabit Kıymet Raporları, Gelir Tablosu olmak üzere üç ana başlıkta toplanmıştır. Alt detaylarda ise işletme defteri dökümü, gelir/ gider listesi, KDV toplamları, fiş dökümü, muavin defter, mizan, hesap hareketleri, mal/ hizmet kartı raporları, cari listesi, amortisman listesi, sabit kıymet listesi raporları yer almaktadır.
   

Sayfayı Paylaş