LYS birincisi denizde boğuldu

'katniss'

Forum Gururu
Katılım
13 Hzr 2013
Mesajlar
2,534
Beğeniler
267
Yaş
25
Şehir
Yerin altından
#1
Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde geçen yıl LYS’de ilçe birincisi olarak Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazanan Emrah Ukşal, denizde boğularak hayatını kaybetti.
Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde geçen yıl LYS’de ilçe birincisi olarak Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazanan Emrah Ukşal, denizde boğularak hayatını kaybetti.

AKINTIDAN KURTULAMADI

Bayramın ikinci günü ailesiyle birlikte Silivri’ye giden Emrah Ukşal, kardeşleriyle birlikte denize açıldı. Ukşal ve kız kardeşi, dalgalara kapılırken, oğlu ve kızının girdaba kapıldığını gören baba Muhlis Ukşal, hemen denize atladı. Kızını girdaptan kurtaran baba Muhlis Ukşal, Emrah’ı ise girdabın akıntıdan kurtaramadı.

İki kez elinden yakaladığı oğlunun gözleri önünde denizde kaybolmasına dayanamayan baba, denizin ortasında kalp krizi geçirdi. Çevredeki vatandaşların kıyıya çıkardığı acılı baba hastaneye kaldırılırken, arama kurtarma ekipleri de Emrah Ukşal’ın cansız bedenine ulaştı.Ön otopsinin ardından İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Emrah Ukşal’ın cenazesi, daha sonra Çerkezköy’deki baba evine getirildi. Bahçeli Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna çıkarılan Emrah Ukşal, 4 yıl boyunca okuduğu ve birinci olarak bitirdiği Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi’nin yanı başındaki İstasyon Mezarlığı’na defnedildi.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Ukşal’ı son yolculuğunda Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Sayar, okul öğretmenleri, Anadolu Lisesi’nde uzun süre müdür yardımcılığı yapan Çerkezköy İmam Hatip Orta Okulu Müdürü İsa Çetin, Anadolu Lisesi ile Galatasaray Üniversitesi’nden öğrenci arkadaşlarının da yer aldığı yüzlerce kişi yalnız bırakmazken, gözyaşları sel olup aktı.

Öte yandan ilk müdahalesi yapıldıktan sonra Çorlu’ya sevk edilen baba Muhlis Ukşal anjiyo oldu. Ukşal, bir süre müşahede altında tutulduktan sonra dün taburcu edildi.

Bayramın boğulma bilançosu: 36 ölü

4 günlük bayram tatilinde 20 ilde 36 kişi boğularak hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden biri de geçtiğimiz yılın LYS şampiyonu Emrah Ukşal oldu. Uzmanlar boğulmalara neden olan RİP adı verilen akıntıya karşı uyarıyor.

Adana'da tarım işçisi olarak çalışan 16 ve 17 yaşındaki iki kız kardeş de serinlemek için girdikleri Ceyhan Nehri'nden bir daha çıkamadı.

Konya Beyşehir'de gölete giren 19 yaşındaki 3 gençten de acı haber geldi. Gençlerin cesedine 5 saat süren arama sonunda ulaşıldı..


4 günlük bayram tatili boyunca Ankara ve İzmir dahil, 18 ilde denize ve gölete giren 23 kişi boğularak hayatını kaybetti. Daha çok boğulanları kurtarmak isteyenler hayatını kaybetti.

UZMANLAR UYARIYOR

Uzmanların bu boğulmaların RiP adı verilen bir akıntı türüyle açıklıyor. Halk arasında "kum kayması" olarak bilinen RIP akıntısı hemen hemen her denizde görülebilir, ancak akıntıyı oluşturan en önemli etkenlerinden biri rüzgar olduğundan, RIP akıntısı Karadeniz'de çok daha şiddetli hissediliyor.

Bu akıntıdan kurtulmak mümkün, ancak akıntının hızı zaman zaman hızının 70 kilometreye ulaştığından, ne kadar iyi yüzme bilinirse bilinsin akıntının tersine yüzerek kıyıya ulaşmak oldukça zor. Akıntı kıyıya çok yakın noktada başladığından, sahile çok yakın yerdekiler de akıntıya kapılabiliyor. Bu yüzden yüzme bilmeyenlerin, bu akıntıların sık görüldüğü yerlerde denize girmemeleri gerekiyor.
 

Benzer konular

Top