1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

M. KEMAL ATATÜRK'ün anladığı Türk Gençliği

Konusu 'Hayatından Kesitler' forumundadır ve derindeniz tarafından 28 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. derindeniz

derindeniz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    30
    Meslek:
    tavsiye koleksiyoncusu...
    Yer:
    Faşistanbul!
    Banka:
    0 ÇTL
    Ankara’da, Halkevi binasında, ünlü “Çoban Piyesi” oynamaktaydı. Piyesi yazan Behçet Kemal, piyesteki çoban rolünü kendi üstlenmişti. Piyesin bitişi şöyle bir dizeyle oluyordu:

“Gençliğe İnan Beyim/Gençliğe Dayan Beyim”...

Şairin gayet masum düşüncelerle yazdığı bu beyit, Atatürk’ün çevresinde bulunanların fena halde canını sıktı. Behçet Kemal’i de bir hayli “sigaya” çektiler. Sigaya çekilenlerle canı sıkılanların birarada bulunduğu bir toplantıda Atatürk, “Gençlik Nedir?” sorusunu sordu. Çeşitli cevaplar verildikten sonra, kendisi Türk gençliğinin tarifini şöyle yaptı: “

Benim anladığım gençlik, Türk inkılâbının fikirlerini ve ideolojilerini benimseyip gelecek nesillere aktarabilecek kimselerdir. Benim nazarımda yirmi yaşındaki bir yobaz ihtiyardır, yetmiş yaşındaki bir idealist de, ter-ü taze bir gençtir. İşte benim anladığım Türk genci.”

Kaynak:M.Vehbi TANFER

Sayfayı Paylaş