"Ma-ma!"

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#1
Hamilelik döneminde yedikleriniz, bebeğinizin ilerideki damak tadını oluşturur. Örneğin tatlıyı çok yerseniz, bebeğiniz de dünyaya geldiğinde "tatlı tutkunu" olur...

Duyular anne karnında seçilir
Çocuğunuz daha anne karnındayken koku dışındaki tüm duyulara sahip. Koku duyusuna ise, ilk nefesini içine çektiği an sahip olur.
Bebeğin tat alma duyusu, 15. haftada gelişmeye başlar ve 30. haftada tamamlanır. Yediğiniz yemeklerin tadı plasentadan geçerek amniyotik sıvıya (rahimde embriyonu saran sıvı) karışır. Böylece bebeğiniz, yediğiniz her şeyin tadını bilir. Bebek; göbek bağıyla besleniyor olmasına rağmen, yemeğin tadının karıştığı bu amniyotik sıvıyı da içer. Evet, aynen tahmin ettiğiniz gibi bebeğinizin damak zevki, daha sizin karnınızdayken yediklerinizle şekillenir.

Acılı baharatlı
Bebeğiniz sizin yediklerinizden beğendiklerini seçip ona göre kendine ait bir damak zevki geliştirir. Peki, en sevdiği yiyeceklerin neler olduğunu biliyor musunuz? Belki şaşırtıcı ama bol baharatlı, acılı ve sarımsaklı yiyecekler! Çünkü bu yoğun aromalı besinler, amniyotik sıvıya daha güçlü tatlar bırakır. Bu yüzden bol baharatlı bir şey yediğinizde bebeğiniz için endişelenmeyin çünkü o da bu tadı seviyor! Anne karnındaki sıvıyla karışmış olan o yoğun tadı, bebeğiniz ilk doğduğunda bile arar.

Kılı kırk yarar bu bebekler!
Yemek seçiminiz doğmamış bebeğinizin de seçimini etkiler. O, sizin bu dönemde yediklerinizi büyüdüğünde yiyecek; yemediklerinizin ise tadına bile bakmak istemeyecek! Örneğin bezelye yemeyip fasulye yerseniz, o da bezelyeyi tercih etmeyecek. Alışık olmadığı bir tat olursa, yüzünü buruşturacak ve size "Bu da nereden çıktı?" diyecek, demek isteyecek!

Minik bedeninde neler oluyor?
Onun vücudu da tıpkı sizinki gibi bazı yiyeceklere reaksiyon gösterir. Eğer koyu bir kahve içerseniz, kalbi daha hızlı çarpmaya başlar. Çikolatalı, çilekli bir pastayı keyifle yediğinizde o da sizin gibi mutlu olur.
Yapılan araştırmalara göre, tatlı yiyecekler, cenini harekete geçirir. Eşiniz, onun minik tekmelerini duymak istiyorsa, tatlı bir şeyler yiyebilirsiniz.

Tatlıyla mutlular
Hamileyken tatlı yemek konusunda bazı çekinceleriniz olabilir. Oysa ki tatlı yemek (elbette abartmadan) bebeğinizin damak tadının gelişmesine yarar. Araştırmalar tatlı seven anneler için de olumlu bulgulara sahip. Tatlı yiyen anneler, araştırmalara göre hamileliğinin ilk altı ayında daha mutlu oluyor. Hadi bakalım şimdi içiniz rahat bir şekilde doğruca markete çikolata almaya. İkinizin de mutluluğu için...
 
Top