1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Macit Gürbüz - Kürtleşen Türkler

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Mavi Gül tarafından 3 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. Mavi Gül

  Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.624
  Beğenileri:
  376
  Ödül Puanları:
  3.730
  Yer:
  Misafir Sevmez
  Banka:
  2.637 ÇTL
  [​IMG]

  Kürtler ayrı bir millet mi? Yoksa Kürtler asimile olan Türkler mi? İşte Kürtleşen Türkler…

  [​IMG]
  ”Eskiden Türktük, şimdi Kürdük… “

  Merhum Prof. Mehmet Eröz. Adana’nın Pozantı ilçesi yakınında “Kürt köyü” diye gösterilen üç köye vardığında, halkın tamamen Türkçe konuştuğunu, ama belli ki Osmanlı’dan beri hırpalanmışlığın verdiği buruklukla yukarıda sözün söylendiğini bağrı yanık naklediyordu…

  ”Tarihte Türkler kadar çabuk asimile olan başka bir millet tanımadım”. Merhum Alparslan Türkeş böyle diyordu.

  Bu iki örneği veren eski gazetecilerden Macit Gürbüz, “Kürtleşen Türkler” kitabına böyle başlıyor…

  Yeni piyasaya çıkan kitap, Gürbüz’ün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 18 yıl içinde yaşadığı olayların bir özeti. Bölgede uzun süre görev yapan Macit Gürbüz, Kürtleri kaleme aldı.

  Kim bu Kürtler? Kürdistan neresi? Kitabın ilk bölümünde ilginç bilgiler yer alıyor… Kürdistan adı devlet değil, coğrafi bir terimdir… Kürdistan; Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan gibi Türk boylarının adlarından hareketle bu boyların yerleşim alanlarına denmektedir.

  Sultan Sancar devrinde bir bölgeye verilen bu ad Türklerin Orta Asya’dan göç ederken getirdikleri yer isimlerinden birinin hatırasıdır…

  Kürtler ve Türkler genetik olarak aynı genden mi?
  ”The Etruscans: A. Population-Genetik Study adlı Amerikan Journal of Human Genetics tarafından 2004 yılında yayınlanan bir araştırma şok eden veriler ortaya koydu. İşte o sonuç;

  Etrüsk mezarlarından çıkarılan kemiklerden yapılan karşılaştırmalı DNA analizleri, büyük çapta Türklerle uyumlu sonuç vermiştir. Yani genetik olarak Kürtler ile Türkler aynı çıkmıştır.

  Başka bir çalışma olan Madrid Üniversitesi imzası taşıyan araştırma ise daha ileri boyutta bir iddiayı ortaya koyuyor;
  Bütün Akdeniz ve Orta Doğu popülasyonları (Kürtler ve Ermeniler dahil) Anadolu Türkleri ile büyük genetik benzerlik taşıyor. Araştırma sadece Kürtler’in değil, Ermeniler’in de genetik olarak Türklerle ortak olduğunu gösteriyor.

  Bu araştırmayı yapan bilim adamları, Türkler ile Kürtler’in karakteristik HLA haplotipine sahip olmalarından hareketle, Kürtler’in farklı bir kökenden gelme olasılığının çok düşük olduğuna inanmaktadır.

  Macit Gürbüz’ün bilimsel ve tarihi gerçeklere dayanarak kaleme aldığı kitabı “Kürtleşen Türkler” çok ilginç bilgiler içeriyor. Kitapta, Karacadağ Kürtleri aslında Türkmenler mi? Yoksa Kürtler Ermeni soyundan mı? Kürt kökenli olarak bilinen Abdülkadir Aksu gerçekte bir Arnavut mu? Safeviler nasıl Kürt yapılmaya kalkışıldı? Sorularının yanıtını bulabilirsiniz…
  Alıntı
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  634
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  579
 3. ...SAKLI CeNNeT__
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  865
 4. aslann
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  613
 5. dderya
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  681
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş