1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Madde kullanımının önlenmesinde ailenin rolü nedir?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 16 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.237
  Beğenileri:
  4.865
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.930 ÇTL
  Aile, gencin değerler sisteminin oluşmasında önemli bir yere sahiptir. Anne-babalar çocuklarına doğru-yanlışı, sorumluluklarının gelişmesini, kendilerine zarar verici davranışlardan korumalarını öğretmelidir. Bunu yaparken onlara güvenli bir ortam sağlamalı, ancak bazı sınırlamaları olduğunu da göstermelidir.

  Anne-baba olarak çocuğunuzun madde ile ilişkili bilinçli bir tutum geliştirmesini sağlamada yapacağınız en önemli şey, kendi davranışlarınızla onlara örnek olmanızdır. Sizler sorunlarınızı nasıl çözüyorsunuz? Canınız sıkkın olduğunda hemen bir ilaç veya alkol kullanıyor musunuz? Sizin sorunlar karşısındaki tutumunuz derhal kimyasal bir yardımcıya başvurmak ise, çocuğunuz da sorunlar yaşadığında madde kullanabileceğini düşünebilir.

  Anne-babalar çocuklarının davranışlarındaki değişikliklerin farkında olmalıdır. Ki bu değişiklikleri bir gençte ayırd etmek oldukça güçtür. Anne-babalar yoksunluk, depresyon, yorgunluk, dikkatsizlik, düşmanca tutum, aile üyeleriyle ve arkadaşlarla ilişkilerde değişikliklere karşı dikkatli olmalıdır. Buna ek olarak okul başarısı, okula devamsızlık, okuldan kaçma, daha önce ilgilendiği spor gibi aktivitelere ilgi kaybı ve yeme ve uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler de madde kullanımı ile ilişkili olabilir. Bu belirtiler madde kullanımı dışı nedenlerle de olabilmektedir.

  Buna ek olarak anne-babalar:

  •Maddelerin etkileri ve madde ile ilişkili malzemeler (sigara kağıdı, şaşal, enjektör vb)
  •Giysiler ve odanın kokusu
  •Oda kokulandırmaları
  •Göz damlası kullanımı
  •Madde kullanımını çağrıştıran giyim, takı, posterlerin de farkında olmalıdır.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  2.828
 2. Suskun
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  31.334
 3. Suskun
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  2.750
 4. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.738
 5. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  778
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş