1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Maddelerin Hacimlerinin Ölçülmesi

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 4 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL

  Maddelerin Hacimlerinin Ölçülmesi

  Madde ve Özellikleri

  MADDELERİN HACMİ


  Maddelerin uzayda kapladığı yere hacim denir. Maddenin evrende kapladığı yer büyükse hacmi büyük, küçükse hacmi küçüktür.
  a. Katı ve Sıvı Maddelerin Hacimlerinin Ölçülmesi
  Katı maddelerin kendilerine özgü şekilleri vardır. Katı maddelerin hacimlerinin ölçülmesi, katının geometrik biçimli cisim olmasına veya düzgün olmayan cisim olmasına göre farklılık gösterir.

  1. Geometrik Biçimli Cisimlerin Hacimlerinin Ölçülmesi

  Geometrik biçimli cisimler; en, boy, yükseklik olmak üzere üç boyuta sahiptir. Bu cisimlerin boyutları cetvel ile ölçülür. Her geometrik cismin hacim formülü vardır. Boyutlar, formülde yerine konulursa hacim hesaplanmış olur.
  Geometrik biçimli cisimler, küp, dikdörtgenler prizması, silindir, küre gibi cisimlerdir. >>> Geometrik Biçimli Bazı Cisimler <<<

  SI Birim Sisteminde Hacim Birimi, As ve Üst Katları

  SI* dünyada 200'e yakın ülkede kullanıaln bir sistemdir. SI'de hacim birimi

  Birimlerin birbirine dönüşümleri Metre Küp ​

  [​IMG]
  Günlük hayatta, özellikle sıvıların hacminin ölçümünde, hacim birimi olarak litre kullanılır. Litre L harfi ile gösterilir.
  1 litre, 1 desimetre küpe eşittir.
  Litrenin askatları; desilitre (dL), santilitre (cL) ve mililitre (mL) dir. Üstkatları ise; hektalitre (hL), dekalitre (daL) ve kilolitre (kL) dir. Litre cinsinden hacim birimleri onar onar küçülür ve büyür.


  2. Düzgün Olmayan Cisimlerin Hacimlerinin Ölçülmesi​

  Katıların şekli düzgün değilse sıvılardan yararlanarak hacmini bulabiliriz. Ancak hacmini ölçmek istediğimiz katı maddenin, içine atacağımız sıvıda çözünmemesi gerekir.
  [​IMG]
  3. Sıvıların Hacimlerinin Ölçülmesi
  Sıvıların belli bir şekli yoktur. Sıvılar konuldukları kabın şeklini alırlar. Bunun için hacmini ölçmek istediğimiz sıvıyı dereceli silindir içine koyarak hacmini ölçebiliriz.
  Su ve sıvı yağ gibi sıvılar birbirlerine karışmadıkları için dereceli silindirle ölçüm yaparken herhangi bir hacim kaybı olmaz. Ancak, su ve etil alkol gibi birbirleri içinde çözünen sıvılarda hacim ölçümü için dereceli silindir kullanmak doğru değildir.


  b. Gazların Hacimlerinin Ölçülmesi
  Gazların hacmi vardır, fakat belirli bir hacmi yoktur. Gaz tanecikleri her doğrultuda yayıldıkları için, gazın hacmi bulunduğu kabın hacmine eşit olur. Gazların hacmi sıcaklık, basınç vb. ortam koşullarına göre değişir.  c. Madde Miktarlarının Karşılaştırılmasında Hacmin Güvenirliği
  Cisimlerin içinde herhangi bir boşluk yoksa, cisimler sıvıda çözünmüyorsa, madde miktarının karşılaştırılmasında hacim kullanılabilir. İçinde boşluk bulunduran cisimler için hacim, madde miktarının karşılaştırılmasında güvenilir değildir. Farklı iki kaptaki aynı cins sıvıların, hacimleri ölçülerek madde miktarları karşılaştırılabilir. Hacmi büyük olanın madde miktarı da fazladır. Birbiri içinde çözünen sıvılarda ve sıvı - katı karışımı çözeltilerde hacim ölçümleri madde miktarının karşılaştırılmasında güvenilir değilidir. Madde miktarının karşılaştırılmasında hacim ölçüsü gazlar içinde çok güvenilir değildir. Madde miktarının karşılaştırılmasında hacim tam ve güvenilir bir yol değildir.

  [​IMG]
   
Benzer Konular
 1. kelebek

  PowerPoint Açıların Ölçülmesi

  kelebek, 4 Mayıs 2008, Paylaşıldığı Yer: Eğitim Download
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.604
 2. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.580
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  846
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.327
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  620
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş