Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir

Paradoks ~

... Elif ...
Katılım
6 Eyl 2011
Mesajlar
5,208
Beğeniler
70
Şehir
Konya
#1
Makyaj Fırçasını Temizleme Yöntemleri


Makyaj Fırçası Temizliği
Makyaj yapan kadınların en büyük yardımcısıdır makyaj fırçaları. Ama zamanla kullanılmaktan yıpranan bu fırçaları temizlemek de en sıkıntılı işlerin başında geliyor. Sizi bu sıkıntıdan kurtaracak bir formül var tabi ki:

İşte adım adım fırça temizliği;

Malzemeler:
-Saf Zeytinyağı
-Antibakteriyal Sıvı Sabun


Uygulanışı:

Bir tabağın içine biraz sıvı antibakteriyal sabun,biraz da saf zeytinyağı dökün, fırçanızı tabağa daldırın,biraz zeytinyağından biraz sabundan alarak fırçanızı sağa ve sola hareketlerle kaydırarak fırçanıza yedirin,avucunuzu açın ve yine sağa sola hareketlerle fırçayı avucunuza sürtün,bunu yapmada ki amacımız fırçada kalan kirli sabunlu suyu çıkartmak ve fırçayı kozmetik malzemelerden arındırmak.

Fırçaları durulamak için İhtiyacımız olan şey ılık su,ne çok sıcak ne de soğuk olmamalı,ılık su en iyisi,fırçaların kıllarına zarar vermek istemeyiz.Yine sağa sola hareketlerle,fırçadaki yağ ve sabunu güzelce arındırıyoruz…Bu aşama çok önemli,eğer güzel durulamazsanız fırçanız kuruduğunda fırçanızda zeytinyağı kaldığını anlarsınız,bu canınızı sıkar,güzelce durulayın gerekirse yıkama esnasında sıvı sabun takviyesi yapın yeter ki güzelce durulansın.

Duruladığınız fırçaları mutlaka ters olarak kurutun,aksi halde su sap kısmına doğru ilerler bu da fırçanın sap ile bağlantısını sağlayan yapışkanı etkiler. 1-2 saat içinde kupkuru ve mis gibi fırçalarınızı güle güle kirletebilirsiniz.
 

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#2
Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için her gün düzenli olarak makyajımızı temizlememiz gerekir. Tıpkı cildimiz gibi makyaj yaparken kullandığımız fırçaların da bakıma ve temizliğe ihtiyacı vardır. Temizlenmeden uzun süre kullanılan fırçaların üzerinde yağ, ölü deri ve makyaj malzemesi kalıntıları birikir. Bu durumda cildimizde sivilceler ve akneler oluşmasına yol açar. Makyaj fırçaları hafta da en az bir kere temizlememiz gerekir.

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Cildimizin sağlığı için önemli olan makyaj fırçalarının temizliğini birkaç yöntemle sağlayabiliriz.

  • Bir kabın içini ılık su ile doldurun. Daha sonra içerisine birkaç damla şampuan damlatın. Makyaj fırçalarınızı temizlerken suyun fırçanın metal kısmı ile temas etmemesine dikkat edin. Metal kısmı su ile fazla temas ederse fırçanızın yapışkanın çözülmesine ve kısa ömürlü olmasına neden olabilir. Makyaj fırçalarını hafif dokunuşlarla kılları aşağı bakar şekilde bu suda yıkayın. Fırça tamamen temizlendikten sonra ılık suda iyice durulayın. Fırçanın tamamen şampuanlı sudan arındığına emin olun. Daha sonra yumuşak hareketlerle fırçalarınızı kurulayın. Makyaj fırçalarınızı temizlemek için şampuan yerine, antibakteriyel sabunları ya da bebek şampuanlarını da tercih edebilirsiniz.
  • Makyaj fırçalarını temizlemek için uygulanabilecek yöntemlerden bir diğeri de, bulaşık deterjanı ve zeytinyağıdır. Ilık su ile dolu kabın içerisine bir miktar bulaşık deterjanı ve aynı miktarda zeytinyağını ekleyin. Ardından fırçalarınızı bu karışımın içinde temizleyin. Bu işlemi yaparken fırçanızın kıllarının aşağıya bakıyor olduğundan emin olun. Zeytinyağı, fırçanızın içinde biriken yağları ve kirleri temizlemeye yardımcı olacaktır. Daha sonra fırçanızı ılık su ile birkaç defa durulayın. Zeytinyağı kolay temizlenen bir ürün olmadığı için durulama işlemini birkaç defa tekrarlamak gerekir. Duruladığınız fırçanızı yine bir havlu ya da kağıt havlu yardımıyla iyice kurulayın. Makyaj fırçalarını kuruturken fön makinesi gibi yüksek ısı veren yöntemler kullanmayın. Aksi takdirde fırçanızın kılları yanabilir. Ayrıca fırçalarınızı çok iyi kuruladığınızı düşünseniz de yıkadıktan hemen sonra kullanmayın. Fırçanızda çok az da olsa ıslaklık kalırsa makyaj malzemesi ile temas ettiğinde yeniden kirlenecektir.
  • Fırçalarınızın temizliğini yaparken, makyaj fırçalarını temizlemek için özel olarak üretilmiş losyonları da kullanabilirsiniz.
 

Benzer konular

Top