1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Mamografiyi İhmal Etmeyin

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 22 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.237
  Beğenileri:
  4.865
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.925 ÇTL
  Erken tanı meme kanseri tedavisinde başarının birinci şartını oluşturuyor. Bu nedenle hayat kurtaran erken tanı yöntemlerini bilmek ve ihmal etmemek büyük önem taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Radyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ergin Sağtaş meme kanseri tanısında kullanılan görüntüleme yöntemleri mamografi ve ultrasanografi hakkında bilgi verdi.

  Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak kadınlarda kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kanserin tanı ve taramasında kullanılan mamografi memenin filmini çeken özel bir cihazdır. Çekim sırasında düşük doz x-ışını kullanılmaktadır. Ultrasanografi gibi diğer tanı yöntemleri ise mamografiyi tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır.

  40 yaşından sonra 1 ya da 2 yılda bir mamografi yaptırın!
  Mamografi meme kanserinin erken tanısında “altın standart” olarak kabul edilmektedir. Mamografi ile hiçbir yakınması olmayan kişilerde muayenede ele gelmeyen kitlelerin tespit edilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede tümör erken evrede yakalanabilmekte ve hastanın tedavi şansı artmaktadır. Tarama amaçlı mamografide incelemeye başlama yaşı konusunda farklı görüşler bildirilmekle birlikte risk faktörü bulunmayan kişilerde 40 yaşından itibaren 1 yıl ya da 2 yılda bir kez mamografi çekilmesi önerilmektedir. Daha genç yaşlarda tarama ise ailesi ve yakın akrabalarında meme kanseri saptanan ve yüksek risk grubundaki kadınlarda uygulanabilir. Meme dokusunun yoğunluğu nedeniyle genç bayanlara ek olarak ultrasonografi incelemesi de yapılmalıdır.

  Mamografide dijital dönem…
  Görüntüleme yöntemlerindeki teknolojilerin ilerlemesiyle dijital mamografi, hızla klasik mamografinin yerini almaktadır. Böylelikle klasik mamografiden farklı olarak görüntüler dijital ortamda elde edilebilmektedir. Dijital mamografi ile hem daha kısa sürede çekim tamamlanmakta hem de yanlış doza bağlı tekrar çekimler önlenebilmektedir. Bunun yanı sıra daha yüksek görüntü kalitesi elde edilebilmekte ve küçük lezyonlar ve milimetrik kireçlenme odakları (mikrokalsifikasyon) daha kolay tespit edilebilmektedir. Ayrıca elde edilen görüntüler dijital ortamda saklanabilmekte ve taşınabilmektedir.
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  13
  Görüntüleme:
  1.561
 2. Suskun
  Mesaj:
  23
  Görüntüleme:
  2.511
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  514
 4. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  678
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  674
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş