Manisa Ulu Camii

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1


Manisa Ulu Camii

641 yıllık tarihi bulunan ve Manisa'daki Anadolu Türk Beylikleri döneminin en önemli eserlerinden biri olan Manisa Ulucami, Manisa'yı hakim gören bir bölgede halen cami olarak hizmet vermeyi sürdürüyor.

Manisa İl Kültür Müdürü Erdinç Karaköse, Ulucaminin İshak Çelebi tarafından 1366 tarihinde Mimar Emet Bin Osman'a yaptırıldığını ve caminin Anadolu Türk Beylikleri döneminin Manisa'daki en önemli eserlerinden biri olduğunu bildirdi.

Caminin, külliye ile ona bitişik bir mekanda olan hamamdan oluştuğunu ve şehre hakim bir yamaçta bulunduğunu belirten Karaköse, şunları söyledi:

''Ulucami Medresesi olarak da bilinen Fethiye Medresesi, Manisa'daki en eski, en tarihi eğitim merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Manisa'daki surların önünden şehrin yamacında hakim bir noktada bulunmakta ve bu da cami olarak Manisa'nın bütün görünümünü çerçevelemekte ve hakim bir yapıyı ortaya koymaktadır. Ulucami ve Külliyesi 641 yıllık geçmişi ile Manisa'nın en önemli ve en eski Türk İslam eserlerinden biri olup, kültür miraslarımızdan bir tanesidir.''
Yapıldığı dönemin antik mimari malzemeleri, taşı ve tuğlalarının bileşiminden oluşan caminin 641 yıl sonra bile ''sağlamlığını ve zindeliğini'' koruduğunu ifade eden Karaköse, ''Ulucami, Türk-İslam mimarisinin zenginliği olarak günümüzde yaşayan bir eserdir ve karşımızda durmaktadır'' dedi.
CAMİNİN MİMARİ ÖZELLİKLERİ

İshak Çelebi tarafından 1366 yılında mimar Emet Bin Osman'a yaptırılan, inşasında, devşirme antik mimari malzemeler, kaba yontutaş ve tuğla kullanılan cami, aynı mimari düzenin tekrarı olan bir iç avlu ve kapalı bölümden oluşuyor.

İstiridye motifli kavsarası olan, kapı nişinin içine bir satırlık bir kuşak halinde kitabe işlenen taç kapıdan girilen avlunun doğu bölümünde ve yan sokağa açılan ikinci bir kapı bulunsa da, bu kapı günümüzde kullanılmıyor.

Avlunun ortasındaki açık bölümde mermerden oluşan havuz, bugün de misafirlerine serinlik ve huzur vermeyi sürdürüyor.

Avludan taş bir merdivenle çıkılan minarenin gövdesi yeşil, mavi ve sarı sırlı tuğlalarla örülmüş. Yine avlunun batı bölümünden ise türbe ve medrese bölümlerine geçiş sağlanmış.

Caminin mihrabı ise hakiki kündekari tekniği ile yapılmıştır ve buradaki işçilik Beylikler Devri Türk ahşap oymacılığının şaheserlerinden kabul ediliyor.
Spil Dağı’nın kuzey yamacında bulunan Ulu Camii, 1366-1368 yıllarında Saruhan Bey’in torunu İshak Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Eski bir kilisenin yerine, bazı eski mimari parçalar da kullanılarak inşa edilmiştir. Ahşap oyma minber kapısı Manisa Müzesi etnoğrafya bölümündedir. 14. ve 15. Yüzyıllarda şehrin önemli yapılarından biri olan caminin batısındaki Fethiye Medresesi de İshak Çelebi tarafından 1378 yılında yapılmıştır. Medrese içinde bulunan türbede İshak Çelebi ve ailesi gömülüdür.
 

Benzer konular

Top