Maraş Muharebesi

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

Maraş Muharebesi veya Maraş Savunması

I. Dünya Savaşı’nin sonlarına doğru Müttefiklerinin yenilmesi üzerine, Osmanlı İmparatorluğu 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Mütarekesi ile Anadolu'nun birçok yeri gibi Maraş'ta işgal altına girmesi ile işgal güçlerine karşı 21 Ocak 1920'de başlayan muharebe. 12 Şubat 1920 tarihinde işgalin ortadan kalkması ile sonuçlanmıştır.

Savaştan öncesi

1916 yılında imzalanan Sykes-Picot Anlaşması ile Maraş, Antep, Urfa ve civarı İngilizlere, Musul ise Fransızlara bırakılıyordu. Ancak Büyük Britanya Musul'daki petrol kaynaklar için Fransa ile 15 Eylül 1919'da Suriye İtilafnamesini kabul etti.Buna göre:

Musul İngilizlere
Maraş ve civarı Fransızlara bırakıldı.


İngiliz döneminde pek de önemli bir olay yaşanmadı. Yüzbaşı Hasan Rufai ile Ali Sezai İngilizlerle dost geçindi. Asıl olaylar 15 Ekim 1919'da Fransızlar'ın Maraş'a girmesiyle başlamıştır.

Sütçü İmam olayı

Savaş'ın çıkacağının ilk kıvılcımı 31 Ekim 1919'da Sütçü İmam Olayı ile yaşandı. Ermeni-Fransız Lejyon askerlerin Uzunoluk Hamamı'ndan çıkan peçeli Türk kadınlarına el uzatmaları sonucunda ayaklanan Türkler Ermeni-Fransızlara saldırmaya çalışsada Ermeni-Fransız askerler, olaya müdahale etmek isteyen Çakmakçı Sait'i yaraladı. Sütçü İmam'ında karşılık vererek Ermeni-Fransız lejyonerlere kurşun atmasından sonra kısa süreli bir arbede yaşandı. 27 Kasım 1919'da Agop Hırlakyan'ın evinde Fransız komutanı için tertiplenir. Komutanın dansa davet ettiği Ermeni kızı
“ Sizinle dans etmekten mazurum. Çünkü kendimi esarette hissediyorum Kale de Türk Bayrağı dalgalandığı sürece, sizinle dans edemem ! ”

diyerek teklifini kabul etmez. Bunun üzerine kaledeki Türk Bayrağı indirilir.


Savaş

Fransızlar'ın şehrin kalesindeki Türk Bayrağını indirmeleri, suçsuz kişileri öldürmeleri, Maraş ileri gelenlerini tutuklamaları tepkileri artırdı. Ulu Camii İmamı Rıdvan Hoca ise
“ Kalesinde bayrağı dalgalanmayan ülkede cuma namazı kılınmaz ! ”

sözü, halkı Fransızlar'a karşı harekete geçirdi.
Böylece 72 gün boyunca şehrin her yanında savaş çıktı.Savaş sırasında yaşanan en büyük muharebe Türkoğlu Savunması idi. Ayrıca Pazarcık'ta da bir savunma yapılmıştır.Elbistan ve çevresinden de önemli derecede yardım gönderilmiştir.Daha sonra Fransızlar şehri 11 Şubat 1920'de boşalttı.

Fransızlar Islahiye yolunda Kuva-i Milliye saldırılarına uğradı. Böylece 200 kayıp verdi.


Savaş sonucunda

Fransız askerler, Islahiye tarafına geri çekildi. Hemen ardından Mustafa Kemal ve Kâzım Karabekir birer telgraf çekerek Milli Kuvvetler'in galibiyetini kutladı.
Maraş'taki birlikler Urfa'ya yardım olarak gönderildi.
Güney Cephesi'nde Kuva-i Milliye'nin kendine güveni arttı.
Kurtuluş Savaşı'ndan sonra 5 Nisan 1925'de İstiklal Madalyası ve, 7 Şubat 1973'de Maraş'a Kahraman ünvanı verildi
 
Top