1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Mareşal talep fonksiyonu nedir ?

Konusu 'Ekonomi' forumundadır ve Suskun tarafından 11 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  [h=1]Mareşal talep fonksiyonu[/h]

  Mikroekonomide kullanılan Mareşal talep fonksiyonu ya da Marshall talep fonksiyonu, tüketici her bir fiyat ve mal durumunda ne kadar alacak, dikkate alarak ki bu karar yararın maksimumlaştırılmasının sorununu çözecektir. Marshall talep fonksiyonu hem de Valras talebi veya "karşılığını vermeyen talep fonksiyonu" olarak kullanılabilmektedir. Çünkü Marshall'ın erken tahlili devletin efektlerini dikkate almıyordu.
  Yararın maksimumlaştırılması sorununa uygun olarak, p fiyatlarına L ürünleri vardır. w var-devletine sahip olan tüketici ve bir takım olanağı olan seçenekler mevcuttur:
  [​IMG], burada, [​IMG] fiyatların iç ürün adı ve ürünlerin sayısıdır. Tüketicinin yararlılık formülü aşağıdaki gibidir:
  [​IMG]. Tüketicinin Marshall talep uygunluğu şöyle tanımlanmaktadır:
  [​IMG]. Eğer faydayı maksimumlaştıran seçim her bir fiyat ve servet için tekse, buna Mareşal talep fonksiyonu ya da Marshall talep fonksiyonu adı verilir.
  [h=2]Örnek[/h] Eğer iki ürün varsa, onda kendi gelirini hep her bir ürün için yarıya bölen tüketici Mareşal talep fonksiyonu'na sahiptir.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş