1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Marlo MORGAN - Bir Çift Yürek

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve sherry tarafından 4 Ekim 2007 başlatılmıştır.

 1. sherry

  sherry V.I.P V.I.P

  Katılım:
  20 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.170
  Beğenileri:
  43
  Ödül Puanları:
  1.980
  Banka:
  1.002 ÇTL
  Marlo MORGAN - Bir Çift Yürek


  1. KİTABIN KONUSU:
  Amerikalı bir kadının Avustralya’da yaşadığı ve tüm değer yargılarını değiştiren ruhsal bir yolculuktan bahsetmektedir.

  2. KİTABIN ÖZETİ :
  Gerçek bir olaya dayanan öykümüz; Marlo Morgan’a Kansas City’de doktorluk yaparken, bir sabah ofisine gelen telefonla başlar. Bir süreliğine Avustralya’da çalışmak için teklif alır. Hayatında bir değişiklik yapmak isyeyen Morgan bu teklifi kabul eder ve birkaç seneliğine Avustralya’ya yerleşir.

  [​IMG]

  Avustralya’da çalışmalarını sürdürürken;Avustralya’nın yerli halkı olan Aborjinlere Amerikalıların Kızılderililere davrandıkları gibi kötü davranmalarından etkilenir. Onlara iyi davranarak onların sorunları ile ilgilenmeye başlar ve yerli halkın yaşantısına olan merakı gitgide artar.

  Morgan’ın onların sorunları ile ilgilendiğini ve onları yakından tanımak istediğini gören bir grup aborjin kabilesi onu bir toplantıya davet ederler. Morgan Anakaranın diğer tarafında yaşayan ve kendi benliğini kaybetmemiş, böyle bir Aborjin kabilesi ile tanışacağı ve onlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağı için bu toplantıya özel bir şekilde hazırlanır. Ayrıca şehirde yaşayan Aborjinlere yaptıklarından dolayı taktir bekleyen yazar için bu toplantı hiçde beklediği gibi gerçekleşmez. Oota adında bir Aborjin eski bir jiple gelerek Morgan’ı toplantı yerine götürmek için alır. Uzun bir süre çölün ortasında gittikten sonra toplantı yerine geldiklerinde yazar kendisini bir grup yerli ile ıssız çölün ortasında bulur.

  İlk olarak tüm eşyaları çıkartılan Morgan’a kuşanacağı bir bez parçası verirler. Tüm eşyaları ve kendisi ile birlikte kutsanır.Yerlilerin arasına kabul edildikten sonra tüm eşyaları yakılır. Birbez parçası ile yalın ayak kalan Morgan’dan kendileri ile birlikte yapacakları yürüyüşe gelmelerini isterler. Bu teklifi kabul eden Morgan için çölü boydan boya katedeceği ruhsal yolculuk burada başlar.

  Bu kabilede insanlar isimlerini hayatları süresince yapmış oldukları işlere veya olaylara göre almakta ve değiştirebilmektedir. Bu nedenle; modern toplumdan geldiğinden ve insan olarak sahip olması gereken değerleri köreldiğinden Morgan’a “mutant” adını takarlar ve onun tekrar yaşamın gizemini görmesini sağlayarak değişime uğratırlar. Kabilede kendilerini “gerçek insanlar” olarak adlandırırlar.

  Yazar yolculuk boyunca önceden ilkel olarak gördüğü bu insanların doğa ile nasıl iç içe yaşadıklarını; bu kupkuru çölde asla aç ve susuz kalmadıklarını; konuşmadan birbirleri ile iletişim kurduklarını; karşılaştıkları her tür sağlık sorununu çözecek bir birikime sahip olduklarını; hırs, kin, nefret, saldırganlık gibi olumsuz duygularının olmadığını; asla yalan söylemediklerini; hiç bir olayı veya kişiyi yargılamadıklarını; dünyada olup biten her şeyden haberdar olduklarını ve daha bir çok olağanüstü yetenekleri olduğunu hayretle görür.
  Dört ay süren bu uzun yolculuk süresince, ilk günden itibaren bu çetin yolculuğun zorlukları ile mücadele etmek zoruda kalır. Karşılaştığı her zorlukta dayanıklılığının sınanması ile birlikte ruhu da değişime uğrar. Aborjinler onu kendilerinden biri olarak kabul ederek ona hertürlü zorlukla nasıl mücadele edeceğini, çölün çorak coğrafyasında bitkiler ve hayvanlarla nasıl uyum içinde yaşanacağını öğrenir.

  Morgan yerlilerin yaşamı ile kendi yaşamını, iki tarafın yaşam felsefelerini karşılaştırır. Aborjinlerden öğrendikleri ile birlikte insan olarak sahip olması gereken değerleri tekrar kazanır. Bunun üzerine kabilenin şefi soylu Kara Kuğu tarafından her iki toplumun kültürünü anlaması ve içinde barındırmasından dolayı “Bir Çift Yürek” ismi verilir.

  Yürüyüşün sonu yaklaşırken yürüyüşün asıl hedefi olanbüyük sırlarını Morgan’a gösterirler. Aborjinler için kutsal olan o mekanı gördükten sonra bu insanların ellibin yıllık kültürlerinin felsefesini anlar. daha sonra Moragan’a yolculuğun asıl sebebini açıklarlar: Morgan’ı mesajcı olarak seçmişler ve tüm sırlarını açıklamışlar. İnsanların uygarlık, gelişim adı altında doğanın dengesini bozduklarını ve herşeyi tüketmekte olduklarını bunun için dünyada ki varlıkarını bitirmeye karar verdiklerini açıklarlar. Çünkü kendilerinden sonra gelecek nesile yaşam için fazla birşey kalmadığını söylerler, Morgan’da kabilede niçin genç insan olmadığını anlar.
  Morgan dan bu son mesajlarını iletmelerini isterler. Morgan insanların dünyaya verdikleri zararı açıklamak ve önlem alınmasını iletmek üzere onlardan ayrılır.

  Avustralya’da ki işi biter bitmez Amerika’ya döner. Amerika’da bu serüveni anlatarak, bu serüvende öğrendiklerini uygulayarak ve en önemlisi yazdığı kitaplarla bu serüveni herkesle paylaşmaya, mesajı herkese iletmeye çalışmıştır.

  3. KİTABIN ANA FİKRİ :
  Tüm insanlığa eşsiz, zamanın derinliklerinden gelen güçlü bir mesaj iletilmiştir. Eğer tüm varlıkların, aynı evrensel birliğin bir parçası olduğunu anlarsak, dünyamızı yok oluştan kurtarmak için halen geç kalmış sayılmayız. Varolan her şey inanılmaz derecede güzel ve hassas bir karşılıklı bağımlılık dengesinde bulunmaktadır. Eğer bu mesajı alabilirsek bizim yaşamlarımızda Gerçek İnsanlar’ınki gibi yücelir.

  4. KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRMESİ:
  Marlo Morgan : Hayatın monotonluğundan sıkılmış, değişiklik arayan, hırslı kafasına koyduğunu yapan, yardımsever, çocuk ruhlu biri.
  Oota : Kabilede ingilizce bilen tek kişi Morgan’a kendilerini tanımasına elinden geldiğince sorulara cevap vererek yardımcı olmuştur.
  Kara Kuğu : Kabilenin şefidir. Bilge bir insan olarak tüm sırlarının sırası ile Morgan’a açıklanmasını sağlamıştır.
  Bunun dışında şifacı gibi yeteneklerine göre isimlendirilen birçok kabile üyesi var. Çölde, insanın yaşamını zorlayan birbirinden ilginç olaylar oluyor.

  5. KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
  Bu kitap insanın, günümüz toplumun gereği olarak getirdiği roller ve görevler nedeni ile unuttuğumuz kaybettiğimiz değerleri hatırlatıyor. Ayrıca dünyamızın günden güne azaln kaynakları ve bozulan doğanın dengesi nedeni ile önlem almazsak gelecekte bizi bekleyen sonada dikkat çekmektedir. İyi niyetin insanı yücelttiğini nesnel şeylerin peşinde koşmamamız gerektiğini; insanı farklı kılanın yürek ve niyet olduğunu açıklayan; hayat felsefemizi tekrar gözden geçirmemize etkili olan bir öykü olarak görüyorum.

  6. KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:
  Marlo morgan emekli bir sağlık uzmanıdır. Lee’s summit, Missouri’de yaşamaktadır. İlk kitabı “ Bir Çift Yürek” Amerika’da otuzbir hfta boyunca New York Times Bestseller listesinde zirvede kalmış ve yirmidört dile çevrilmiştir.
   
 2. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.259
  Beğenileri:
  7.064
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  5.771 ÇTL
  Marlo Morgan - Bir Çift Yürek

  [​IMG]


  KİTABIN KONUSU :

  Bir Çift Yürek, yazarın kendi bastırdığı ilk basımdan itibaren uluslararası seviyede en iyi satılan kitap olmuş; bütün insanlığa eşsiz, zamanın derinliklerinden gelen güçlü bir mesaj iletmiştir.Eğer, tüm varlıkların, aynı evrensel birliğin bir parçası olduklarını anlarsak , dünyamızı yokoluştan kurtarmak için halen geç kalmış sayılmazlar.Varolan herşey inanılmaz derecede güzel ve hassas bir karşılıklı bağımlılık dengesinde bulunmaktadır. Bu çerçevede okuduğum bu kitap , Amerikalı bir kadının Avustralya’da yaşadığı ruhsal yolculuğun kısa ve zevkli bir öyküsüdür.

  KİTABIN ANA FİKRİ :

  Herşeyin maddiyat olduğu dünyamızda eğer istersek mutlu olabilmek ne şekilde olursa olsun bizim elimizdedir. Eğer bu mesajı albilirsek, o zaman bizim yaşamlarımız da Gerçek İnsanlar’ınki gibi bu yüce amaçla dolabilir.

  KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

  MUTANT:Yazarın kendisini tanımladığı kişidir.Bu isim kendisine Aborjinler tarafından verilmiştir.Mutant değişik yerler ve bu yerlere ait karakterleri tanımayı ve tahlil etmeyi seven bir kişidir.

  OOOTA:Yazara tercümanlık eden bu adam Aborjinlerin çok gizli sırlarını bilmekte ve onların çok yakın dostu olduğundan olaylarla yakından ilgilidir.

  YAŞLI KİŞİ: Gerçek insanlar kabilesinin başkanıdır.Yazarın onların dostu olduğuna inanmakla birlikte kabilenin çok gizli sırlarını yazara açıklamaktan kaçınmamıştır.

  OLAYLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

  Kitapta geçen olaylar şu bölümler altında gelişmektedir:
  Onur Konuğu, Oy Kutusunun Dolduruluşu, Doğal Ayakkabılar, Hazırlan Gidiyoruz, Büyük Umutlar, Ziyafet, Sosyal Güvence, Çöl İçin Şapka, Mücevherler, Et Sosu, Diri Diri Gömülmek, Şifa, Totemler, Kuşlar, Dikiş Dersleri, Müzik Şifası, Rüya Yakalayıcısı, Akşam Yemeğinde Bir Sürpriz, Ballı Karıncalar, Kabilenin Önünde, Yeminim, Rüya Zamanı Açıklanıyor, Arşivler, Görev.

  YAZAR HAKKINDA BİLGİ:

  Marlo Morgan emekli bir sağlık uzmanıdır.Lee’s Summit, Missouri’de yaşamaktadır.İlk kitabı “Bir Çift Yürek” Amerika’da otuz bir hafta boyunca New York Times “Best Seller” listesinde zirvede kalmış, yirmi dört dile çevrilmiştir.Ülkemizde on haftayı geçkin bir süredir hala listelerdedir.Ayrıca yazarın “Sonsuzluğa Mesaj” isimli kitabı çok tutulmuş ve bu kitabı gibi büyük ilgi görmüştür.Bu kitapta da bölgeler ve ülkeler hakkında ince bilgiler bulunmaktadır.Yazarın en büyük özelliği ise anlattığı olayları veya kişileri kendisi yaşamış veya tanımış gibi anlatmıştır.Bundan dolayıdır ki yazar bu kadar sevilmekte ve kitapları okuyucular tarafından beğenilmektedir.

  KİTABIN ÖZETİ:

  Nomadik kültüründen olan Aborjinler eşliğinde, kabilenin kendilerinin adlandırdıkları şekliyle, “Gerçek İnsanlar “ la birlikte dört ay süren ve çölü boydan boya katettikleri uzun bir yürüyüşe çıkarlar.Mutant ve Ooota bu süre boyunca çölün acımasız ikliminde bitkiler ve hayvanlarla nasıl uyum içinde yaşanacağını öğrenirler ve başlarına gelen ilginç ya da talihsizlik olarak adlandırılabilecek çeşitli maceralarla karşılaşırlar.Morgan bu toplulukta bulunan olağan dışı insanlardan oluşan bir yolculukta, bu insanların elli bin yıllık kültürlerinin felsefesi ve bilgeliğiyle tanışır. Bir gün Amerikalı kadın doktor,sağlıkta koruyucu hekimlik üzerine araştırmalar yaparken Avustralyalı hekim arkadaşı arayarak araştırmaları ile ilgilendiklerini söyler ve kendisini Avustralya’ya davet eder.Buraya ulaştığında ülkenin asıl yerlileri olan ve Aborijin adı verilen kişilerin ayrıma tabi tutulduğunu görür.Bir akşam melez Aborijin gençlerinin benzin doldurdukları kutuları koklayarak yürüdüklerini ve sonradan bu gençlerden birinin zehirlenerek öldüğünü öğrenir.O gece kendisi de dahil hiç kimse onları durdurmak için parmağını kımıldatmamıştır.Bu olaydan etkilenerek Aborijinlere yardım çalışmalarına başlar.Bu çalışmaları kısa zamanda yayılarak anakaranın öte yakasında yerleşmiş olan bir Aborijin kabilesinden davet alır.
  Morgan ve Ooota macerasının ilk gününden itibaren bu zorlu iklim ve hayvanlara karşı fiziksel zorluklarla karşılaşır ve bunlarla beyniyle mücadele etmek zorunda kalır.Aslında anlamıştır ki bu coğrafya insanlığın ne kadar mükemmel bir varlık olduğunu kanıtlamaktadır.Dayanıklılığın her gün sınandığı bu zorlu yolculukta, karşılaştığı her çetin zorluk onun beyninden ziyade ruhunu da büyük bir ilerlemeyle karşı karşıya bırakmıştır.Aborijinler onu, büyük bir alçak gönüllülükle ve misafirperverlikleriyle kendilerinden biri olarak görür ve onları o şekilde kabul ederler.Olaylar gelişirken onun şefkat dolu öğretmenleri oluverirler ve çok iyi anlaşarak güzel günlere tohum atarlar.
  Bir gün öğretmenlerinden, her insanın eşsiz niteliklerini ve beyinleriyle geliştirdikleri içsel ruhlarını takdir etmeyi ve bu yaptıklarını sonunda kutlamayı öğrenirken bir yandan da yaşadıkları bu eşsiz coğrafyada güçlü doğal şifa yöntemlerine kendi gözleriyle tanık olup onların diğer canlılardan büyük farklılıklarının olduğunu farkına varırlar.Her ne kadar insanoğlu alçak gönüllü olsa da, bu farkındalığının değerini bilecek kadar akıllı ve aynı zamanda yaratıcı olduğundan dolayı yaşadıkları olaylar ve gelişen şartlar onları da bu değerliliğin ne kadar derin ve anlamlı olduğunu görmelerini sağlar.Yolculuğu bittiğinde yaşamında derinlemesine değişiklikler olur.Amerika’ya döndüğünde çocuklarının ve yakın arkadaşlarının desteği ve yüreklendirmesi ile Avustralya anakarasının yüreğindeki çölde yaşadığı deneyimlerini yazmaya başlar. Ulaşabildiği her yerde konuşmalar yapar.Yaşamının geri kalanını Gerçek İnsanlardan öğrendiklerini uygulamaya adar.
   
Benzer Konular
 1. sherry

  PDF Bir Çift Yürek

  sherry, 15 Nisan 2007, Paylaşıldığı Yer: E-Kitaplar
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.269
 2. wien06
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  5.735
 3. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  7.495
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.037
 5. dderya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  976
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş