Marmara 5.2 ile sallandı

Katılım
8 Hzr 2006
Mesajlar
639
Beğeniler
23
#1
Merkez üssü Gemlik Körfezi olan 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi’ndeki birçok kentte hissedilen depremde, ilk belirlemelere göre, herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı.

GÖRÜR: BÜYÜK DEPREMİN AYAK SESLERİ
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Gemlik Körfezi’ndeki depreme ilişkin, “Bu depremler, beklemekte olduğumuz büyük depremin ayak sesleridir, ama (Bu öncüdür, hemen arkasından büyük deprem gelir) şeklinde algılanmamalıdır” dedi.

Görür, yaptığı açıklamada, Marmara Bölgesinin deprem açısından tehlikeli bir bölge olarak ilan edildiğini hatırlatarak, bilim adamlarının, yaptıkları araştırmalar sonucunda, Marmara Denizi’nin altındaki kabuğun yüklendiği ve 25 yıl içinde büyük bir deprem üreteceği sonucuna ulaştıklarını söyledi. Bölgenin değişik yerlerinde zaman, zaman küçük depremlerin meydana gelmesinin doğal olduğunu vurgulayan Görür, “Büyük deprem birden bire gelmiyor. Zaman, zaman kabuk kırılırken ufak ufak çatlaklar, kırıklar meydana getiriyor ve oradan küçük miktarlarda enerjiyi boşaltıyor” diye konuştu
KUZEY ANADOLU FAYININ GÜNEY KOLU
Gemlik Körfezi ve Manyas’taki depremlerin Kuzey Anadolu Fayının güney kolunda oluştuğunu belirten Görür, şunları kaydetti:

“Şimdi buralardaki depremlerin de böyle sık olması çok doğal. çünkü bizim yaptığımız araştırmalara göre, Marmara’da enerji birikimi veya deformasyon asimetrik bir şekilde oluyor. Güney, kuzeye nazaran 10 misli daha fazla deforme oluyor. Bu demektir ki olası deprem gerçekleştiği zaman Marmara’nın güneyi, kuzeye nazaran 10 misli daha fazla etkilenecektir. Bu depremler, beklemekte olduğumuz büyük depremin ayak sesleridir, ama (Bu öncüdür, hemen arkasından büyük deprem gelir) şeklinde de algılanmamalıdır. Büyük depremin 25 yıl içinde herhangi bir zaman diliminde meydana gelmesi bekleniyor. Bunu da böyle söylüyorum ki yöneticiler, ‘İşte canım, küçük bir deprem oldu bitti, maşallah’a’ getirmesinler. Bunun sonu kötü. Eğer deprem güvenli evler, deprem güvenli yerleşim alanları oluşturulmazsa, çok ciddi bir şekilde zafiyet noktaları giderilmezse, bu işin sonucu çok acı olacak.”
Kaynak:NTV
 
Top