Masa Örtüleri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
ÖRTÜLER

Örtülerde çay ve yemek örtüsü olmak üzere iki çeşittir.

a) Çay örtüleri: Boy ve en olarak yemek örtülerinden daha küçük ve desenli olmaktadır. Genellikle de çok desenli olanları pek beğenilmektedir. Çay örtülerini aynı zamanda düz keten üzerine etrafı işlenmiş olağanüstü zarif olanları da vardır.

b) Yemek örtüleri : Bu örtülerin de dantel keten ham bez ve daha buna benzer birçok kalite ve renklerde olanlarından başka damalıçeşitli motifli ve etekleri işleme ve ajurlu olan olağanüstü zarif ve kıymetli olanları da vardır.

Büyük ziyafetlerde en çok bunların dantel veya üstü motifli etrafı işleme ya da dantelli olanları kullanılmaktadır. Bununla beraber bu örtülerden dantelin krem ketenin de beyaz olması daha uygundur.

Yine masanın ortasma bir baştan diğer başına kadar yayılan yarım örtü ve her tabağın altına konulmakta olan dört eşit köşeli veya dikdörtgen peçeteye benzer küçük yuvarlak örtüler ya da masanın her iki yanma uzunluğuna doğru konulan iki uzun yarım örtüler de zariflik ve sofraları süslemeleri bakımlarından öğütlenir. Ancak bunların yayıldıkları masaların tahtalarının cilalanmış çok parlak veya mattemiz düzgün ya da masaların üst kısımlarının somaki mermerden yapılmış olmaları gerekir.

Her servise ayrı örtü kullanıldığında; sofraya konulacak yağ tabağı sürahilerin altlarına da birer küçük örtü koymak zorunluluğu vardır. Ancak bu örtü ve peçetelerin sofra takımlarının aynı olmaları bir koşuldur.

Yine bu dizgeden olarak resmî sofralarda olmamak koşuluyla tümü renkli veya kenarları renkli damalı örtülerde zariflik bakımından diğerlerinden hiç de aşağı olmadıklarını söylemek isterim özellikle renkliler kir kaldırmaları dolayısiyle de kullanışlı ve pratiktirler.

Çuvalımsı şekilde işlenmiş bir tür bezlerden yapılmış çeşitli renklerdeki örtüler ise yazlık ve teklifsiz misafirlere kullanılabilir. Şunu da kaydedelim ki bu tür bezlerden yapılmış; peçetemsi küçük dikdörtgen örtüler özellikle yazlıklardaki rüstik tarzda döşenmiş bir yemek odasmm masalarında olağanüstü zarif bir manzara sunmaktadır. Ancak bu örtülerden tek parça yani bütün olarak kullanıldıklarında bunların altlarına yani masa ile örtü arasına amyanttan tek parça altlıklar konması gerek masaların cilaları gerekse sıcak tabak koymaktan Ötürü kabarıklar oluşmaması bakımlarından öğütlemeye değer. Yine bu tek parça örtülerden herhangi biri olursa olsun bunların masa kenarlarından ancak 12 ençok 15 santimden daha çok sarkmaması gerekir. Daha fazla sarktıklarında göze hoş görünmeyecekleri gibi aynı zamanda da üstlerine sürülmesi dolayısiyle oturanların rahatsız olmalarına yol açmış olur.'
Ev sahibesinin kolaylığı için örtü aile yemeklerinde yavaş yavaş kalkmışsa da ziyafetlerde zorunludur. Örtünün altına yumuşak bir plastik tabaka veya kauçuklu bir örtü koymak servis görültülerini azaltır. Tergal örtüler öğütlenir. Ekose ve kareli örtüler her güne saklayınız.

Örtüleriniz için beyaz veya düz bir rengi seçiniz. Çiçekli ve bol motifli örtüler ve servisler makbul değildir. Çok resmî ziyafetler için dantel örtüler seçiniz. Bunun altına renkli bir örtü serebilirsiniz. Eğer renk için kararsızsanız düz beyazı seçin. Masa örtüsü her taraftan üç cm. dökülse yeterlidir. Küçük masalarda yerden 30 cm. e kadar dökülebilir. Dikkat edilecek nokta yuvarlak bir masaya kare örtü sermemektir.

ölçüler:
6 — 8 — 12 kişilik masa örtüsü ve peçetelerini bulmak kolaydır. 6 kişilik En = 1.60 m. — 1.80 m. Boy = 1.60 m. — 2 m. 8 kişilik En = 2 iri. — 2.25 m. Boy = 2.40 m. — 3 m. Oval masalar daha kolay düzeltilir. 1.60 — 1.80 metre en 230 — 3 metre boy. Bazı mağazalar sipariş üstüne masa örtüleri yaparlar.
 
Top