Masada Ellerin Duruşu

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
MASADA ELLERİN DURUŞU

Hatırlarsanız küçüklüğümüzde ana ve babalarımız bize: "Dirseklerini masanın üstüne koyma veya ellerini masanın altında tut!" derlerdi.

Şimdi bile İngiltere gibi bazı memleketlerde sofrada elleri masanın altında tutmak bir alışkanlık halinde sürüp gitmektedir. Fakat bizim sofra terbiyesi yönünden ellerimizi masanın üstünde tutmak zo-runluğunda olduğumuzu unutmamak gerekir. Çünkü bu şekilde oturuşlarımızla karşımızdakilere yanımızdakilerle masa altından bazı nahoş hareketlerin yapılmakta olduğu kuşkusunu uyandırmış olabiliriz. Ancak durumu değiştirmek veya el silmek maksadiyle o da az bir zamana bağlı olmak üzere ellerimizi önümüze peçetenin üstünde tutmalı veya dinlendirmeliyiz.

Yemekten sonra kahve sigara ancak fümuar denilen küçük sigara salonunda içilir. Fümuar ve salon olmazsa tabiatiyle bunları masada içmek gerekir. O takdirde konuklar dirseklerini masaya dayıyarak kahve ve sigaralarını içebilirler.

Masaya dayanmış olarak oturmak kesinlikle doğru değildir. Ancak kolun dirsek ile bilek arasındaki kısmı masanın kenarına dayanmış olarak oturmalıdır. Fakat elimize çatal bıçak kaşık aldıktan ve yemeği yemeğe hazırlanır bir duruma geldikten sonra artık bu şekilde sofraya dayanmak doğru değildir. Genel kural olarak yemek yerken dirsek ile bilek arasındaki kısmın masanın üstüne dayanmaması gereklidir. Fakat yemeklerden birisi bitip de bundan sonraki yemeğin geleceği zaman uzun sürecek olursa kolumuzun bu kısmını masanın kenarına koyarak yemeği beklemek olanaklıdır. Bu halde dirsekler vücuda çok yaklaştırılmış olarak oturmalıdır. Kollar yayılmış bir halde masada oturmak kesinlikle doğru değildir.

Yine sofrada otururken ellerimiz hiçbir zaman başımızın desteği olmamalıdır.
 
Top