Masaüstünüz Şen Şakrak Olsun - Konfabulator 2.1.1

Durum
Konu mesaj gönderimine kapalı.
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,718
Beğeniler
8,981
Takım
GALATASARAY
#1
Konfabulator tek başına işe yarayan bir program değil. Aslında aracı bir program diyebiliriz. Çünkü Konfabulator, widget ismi verilen küçük programları görüntüleyen bir yardımcı. Widget, “window gadget” kelimelerinden türetilmiş kaba bir tabir ile “yardımcı pencere” diyebileceğimiz küçük uygulamacıklardır. Bu widget’lar tek başına çalışabilen bir uygulamalar olmadığı için bir yardımcı programa ihtiyaç duyarlar. İşte Konfabulator burada devreye giriyor ve widget’ları gösteriyor ya da çalıştırıyor. Ayrıca Konfabulator widget gösterebilen uygulamaların en popüler olanı.

Şimdi gelelim widget’ların içeriklerine: Widget’lar küçük uygulamalar oldukları için çok büyük işler yapmak yerine görevleri size bazı şeyleri göstermek, bilgi vermekten öteye gidemiyor. Örneğin o anki saati analog olarak gösteriyor ama tarihi ile birlikte. Ya da bulunduğunuz şehrin hava durumunu haftalık olarak, güneşin ya da bulutların resimleri ile birlikte gösterebiliyor. Veya Winamp ya da iTunes’da o anda çalmakta olan şarkıyı gösterebiliyor hatta müzik çalıcısını kontrol bile edebiliyorsunuz. Ses açıp kapatma, önceki sonraki şarkı, duraklatma ve durdurma gibi kontroller bu küçük programlar sayesinden kolayca yapılabiliyor.

Widget’lar Görünmesin
Ekranda fazlaca yer kaplayan widget’ları görünmez hale getirerek gerekli oldukların da görünmelerini sağlayabilirsiniz. Saklanmasını istediğiniz widget’i öncelikle aktif hale getirin. Yani Konfabulator içerisinde çalıştırın. Sonra bu widget üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın. Açılan menüdeki “Widget Preferences”ı seçin. Ayarların yapılabileceği ayar paneli açılacaktır. Bu ayar panelindeki “Window” sekmesine geçin ve buradaki “Level of Window” açılır menüsündeki seçeneklerden “Konsposé Only” olanını seçip Save butonu ile seçimi onaylayın. Şimdi bu widget, Konfabulator penceresi içerisinde görünmeyecektir. Yani bilgisayarınızı açtığınızda ilk olarak görünmeyecek hatta siz çalışırken bile ekranda görünmeyecektir.

“Konsposé Only” durumundaki widget’ları istediğiniz zaman göstermek için şu şekilde bir yol izlemelisiniz: Görev çubuğundaki Konfabulator simgesine sağ tuşla tıklayın. Menüden Preferences’ı seçin. “Konsposé Hot Key” seçeneği varsayılan olarak F8 tuşuna atanmıştır. Bu şu anlama gelmektedir: Bilgisayarınızda çalışırken herhangi bir anda F8 tuşuna (ya da sizin ayarladığınız başka bir tuş kestirmesine) bastığınız anda gizlenen widget’lar diğer görünen widget’larla birlikte görüntülenecektir. Eğer makinenizin bileşenleri düşükse yine buradaki “Use Simple Konsposé Background” seçeneği seçebilirsiniz.

Widget’ların görünümleri istenildiği gibi ayarlanabiliyor. Masaüstündeki konumları çok kolay bir şekilde sabitlendirebilir, üst üste gelenlerden hangilerinin üstte hangilerinin altta olacağına bile karar verebiliyorsunuz.

1.000’den fazla widget arasında mutlaka sizin de zevkinize hitap edecek ya da sizin de işinize yarayacak olan çeşitli yardımcı programlar olacaktır. İyi bir RAM miktarına sahip bilgisayar istese de özellikleri ve yaptığı iş düşünüldüğünde oldukça başarılı ve hemen hemen her bilgisayarda bulunması gereken bir yardımcı konumuna geliyor. Bilgisayarınızda hoş tasarımlı yazılımları kullanmayı seviyorsanız Konfabulator’un birçok widget’ını da çok seveceksiniz.
 
Durum
Konu mesaj gönderimine kapalı.

Benzer konular

Top