1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

matematiğe dair sözler...

Konusu 'Öğrenci Salonu' forumundadır ve yeşüLL tarafından 27 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. yeşüLL

  yeşüLL limitsizsiniz...! Özel üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4.303
  Beğenileri:
  54
  Ödül Puanları:
  2.880
  Banka:
  647 ÇTL
  Bir matematikçi sanmaz fakat bilir.İnandırmaya çalışmaz çünkü ispat eder. Güveninizi beklemez.Belki dikkat etmenizi ister.

  Henri POINCARE


  Bizi saran belirsizlikleri göğüsleyerek ve yaptığım gözlemleri analiz ederek matematiğin egemen olduğu alana eriştim. Kendimi Sanatçı arkadaşlarımdan daha çok matematikçilere yakın hissettim.

  MC Escher


  Matematikçiler Fransızlar gibidirler. Siz ne söylerseniz söyleyin önce kendi dillerine tercüme ederler sonra o tamamen farklı birşey olur.

  Johann Wolfgang von GOETHE


  Matematikte karşılaştığınız güçlükler için endişe etmeyin. Emin olun benim karşılaştıklarım sizinkilerden daha büyüktür.

  Albert EINSTEIN

  Matematiği kullanmayan bilimler, ele aldıkları konularda ancak dış yapıyı inceleyebilirler; çünkü matematikle dile getirdikleri, ancak birtakım bağıntılardır; bu bağıntılar ise özle ilgili unsurlar arasında değil, dış görünüşle ilgili noktalar arasında olabileceğinden,bir varlığın özünü, onun aslında ne olduğunu bize vermekten acizdirler. O halde matematik, tabiat bilimleri, tarih gibi kişiliğin içlerine nüfuz edip,onu derin bir sezgi ile kavrayabilen bir disiplinin önünde çok aşağı niteliktedirler.


  Dünyadaki en mâsum uğraş matematiktir.

  G.H.HARDY


  ...evren her an gözlemlerimize açıktır; ama onun dilini ve bu dilin yazıldığı harfleri öğrenmeden ve kavramadan anlaşılamaz. Evren matematik diliyle yazılmıştır; harfleri üçgenler, daireler ve diğer geometrik biçimlerdir. Bunlar olmadan tek sözcüğü bile anlaşılamaz; bunlarsız ancak karanlık bir labirentte dolanılır.

  GALİLEO


  Bilim deyince, onda hakikat diye öne sürdüğü önermelerin pekin olmasını ister; pekinlik ise en mükemmel şekliyle matematikte bulunur. O halde bilim o disiplindir ki; önermeleri matematikle ifade edilir. O zaman matematiği kullanmayan disiplinler bilimin dışında kalacaklardır.

  M.Kemal ATATÜRK


  İnsanlar sayılar gibidir, o insanın değeri ise o sayının içinde bulunduğu sayı ile ölçülür.

  NEWTON


  Matematiğin hiçbir dalı yoktur ki, ne kadar soyut olursa olsun, bir gün gerçek dünyada uygulama alanı bulmasın.

  LOBACHEVSKY


  Matematikte bir şeyleri asla anlamazsın, sadece onlara alışırsın.

  John von NEUMANN


  Eksi çarpı eksi artı edecek,
  Böyle yazılacak, böyle bilinecek,
  Kimse "neden?" demeyecek.Anonim


  Matematik ne neden söz ettiğimizi, ne de söylediğimiz şeyin doğru olup olmadığını bilmediğimiz bir konudur.Bertrand RUSSELL


  Bir teoremin zerafeti onda görebildiğin fikirlerin sayısıyla doğru, o fikirleri görebilmek için harcadığın çabayla ters orantılıdır.George POLYA


  Matematikçinin desenleri ressam veya şairlerinki gibi güzel olmalı, fikirleri renkler veya kelimeler gibi birbirlerine ahenkle uymalıdır. ... Dünyada çirkin matematik için asla daimi bir yer yoktur.G.H.HARDY


  Matematik gerekli sonuçları (conclusions) çıkaran bir bilimdir.Benjamin PİERCE


  Mathemata mathematicis scribuntur. [Matematik matematikçiler için yazılır.]Nicolaus COPERNİCUS (1473-1543)


  Matematikçiler aşıklar gibidir. Onlardan birine en küçük bir ilkeyi verin, o ondan bir sonuç (consequence) çıkaracaktır, tabi bu sonucu kabul etmeniz gerekecektir, o da bu sonuçtan başka bir sonuç çıkaracaktır.Bernard le Bovier FONTENELLA (1657-1757)


  Geometri zekayı aydınlatır ve aklı doğru yola sokar. Onun bütün kanıtları açık ve düzenlidir. Çok iyi düzenlendiğinden geometrik mantık yürütmeye hata girmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle sürekli geometriye başvuran bir aklın hataya düşmesi çok nadirdir. Buna göre de geometri bilen kişi zeka kazanır. Eflatun'un kapısında aşağıdaki sözlerin yazılı olduğu nakledilir: "Geometrici olmayan evimize giremez."İbn-i HALDUN (1332-1406)


  Matematikte büyük olmanın iki yolu vardır: İlki herkesten zeki olmak, ikincisi de herkesten aptal, fakat sebatlı olmak.Raoul BOTT


  Bir karenin kenarlarıyla köşegenlerinin rasyonel orantılı olmadığı gerçeğinden habersiz olan, insan sıfatına layık değildir.PLATO (429-347)


  Transandantal sayıların gerçek veya kompleks sayılar alanındaki yeri böceklerin hayvanlar alemindeki yerine çok benzer. Herkes onların en kalabalık sınıf olduğunu bilir ancak çok az insan onların bir ya da ikisinden fazlasını ismen tanır.Donald R.NEWMAN


  Matematik en bariz olanı en az bariz olan yolla kanıtlama işidir.

  George POLYA


  (Sanki biraz haksızlık yapıyor, ama adam büyük bir matematikçi, ondan daha iyi bilecek değilim.)Mantıksal olarak düşünülebilecek olanı mantıksal olarak düşünmek - matematikçinin amacı budur.C.J.KEYSER  Matematikteki en büyük ilerlemelerin bazıları daha sonra açıklanması zorunlu hale gelen küçük sembollerin icadıyla olmuştur; eksi işaretinden bütün negatif niceliklerin teorisi çıkmıştır.Aldous HUXLEY  Hilbert'in bir matematik öğrencisi derslere devam etmemeye başlamıştı. Ona delikanlının şair olmak için ayrıldığını söylediler. Hilbert'in şöyle dediği nakledilir: "Ben zaten onun bir matematikçi olmasına yetecek kadar hayal gücüne sahip olduğunu hiç düşünmemiştim."George POLYA


  Yeterli matematik çalışıncaya ve sayısız olası istisnaları görüp kafası karışıncaya kadar herkes bir eğrinin ne olduğunu bilir.Felix KLEİN  Matematik katıksız bir şiirdir.

  Immanauel KANT


  Matematik entellektül bir yogadır, özveri, güç ve kararlılık ister.

  David RUELLE

   
 2. patik

  patik Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  24 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2.352
  Beğenileri:
  401
  Ödül Puanları:
  3.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Hemşire
  Yer:
  Kayseri
  Banka:
  563 ÇTL
  Ne derlerse desinler, bir matematikçi ile yaşamak istemezdim...
   
 3. yeşüLL

  yeşüLL limitsizsiniz...! Özel üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4.303
  Beğenileri:
  54
  Ödül Puanları:
  2.880
  Banka:
  647 ÇTL
  niye o kadar da kötü değiller ya:D
   
Benzer Konular
 1. HEREDOT
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.674
 2. anıl
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  904
 3. incikk
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.636
 4. Mavi Gül
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  487
 5. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.251
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş