Matrah hataları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Matrah hataları

Vergilendirme ile ilgili beyanname, tahakkuk fişi, ihbarname, tekalif cetveli ve kararlarda matraha ait rakamların veya indirimlerin eksik veya fazla gösterilmiş veya hesaplanmış olması matrah hatalarını meydana getirir. Başlı başına söz kon usu unsurların eksik veya fazla hesaplanmış olması bir anlam ifade etmemekte, bu hatalar sonucu verginin de eksik yada fazla hesaplanmış olması gerekmektedir.
Ticari kazancın defter ve belgeler üzerinde 100 bin lira olarak tespit edilmiş olmasına rağmen beyannameye 1 milyon lira olarak intikal ettirilmiş ve verginin bu miktar üzerinden hesaplanmış olması, matrahta vergi hatasını ortaya çıkarmaktadır. Diğer taraftan kazanç miktarı beyannameye doğru olarak aktarılmış olmakla birlikte tahakkuk fişine yanlış olarak intikal ettirilmesi ve bu miktar üzerinden vergi hesaplanması durumu da matrah hatasını ifade etmektedir.
Yine mükellefin kurumlar vergi beyannamesinde yıllık kazancını doğru olarak beyan etmesine rağmen bu kazançtan indirilmesi gereken tutarın fazla indirilmiş olması nedeniyle vergiye tabi kazanç miktarının, yani matrahın eksik hesaplanması, tarh edilen vergi miktarının da eksik hesaplanmasına yol açacaktır. Dolayısıyla bu da vergilendirme ile ilgili olarak matrahta vergi hatasını oluşturmaktadır.
 

Benzer konular

Top