1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Maya kentleri

Konusu 'Turizm Rehberi' forumundadır ve Suskun tarafından 29 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  [​IMG]


  Copán

  Copán (ya da okunuşuyla Kopan) günümüzde Honduras'ın Guatemala sınırındaki Copán vilayetinde yer alan, Kolomb-öncesi dönemde kurulmuş eski bir Maya kentidir. Günümüzde bir arkeolojik sit alanı olan Copán'ı aynı adla belirtilen vilayetten ayırt etmek üzere “Copán harabeleri” adı da kullanılmaktadır. Copán Mayalar'ın klasik dönem kentlerinden biri olup, M.S. 736'ya doğru en parlak devrini yaşamıştır. Copán Maya dünyasının bilimsel merkezi olmuştur. Astronominin son derece ileri olduğu bu merkezde "tropikal yıl"ın süresi saptanabiliyordu, takvim konusunda günümüzde kullanılanlar kadar kesin sonuçlar verecek sistemlere ve tutulma tablolarına sahip bulunuyorlardı. Ayrıca, Copán'daki heykel ve kabartmalarda muhteşem bir incelik görülür. Eric Wolf, “Orta Amerika halkları ve kültürleri” eserinde Copán'da Mayalar'a özgü olmayan ilah Tláloc tasvirlerine rastlandığını belirterek, Copán kenti gibi diğer Maya kentlerine de bu dönemde Mayalar'a özgü olmayan yabancı öğelerin girmiş olduğuna dikkat çeker
   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  [​IMG]
  Mayapan’ın panoramik görünüşü

  Mayapán  Mayapán Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir Maya kentidir. Mérida’nın 40 km. güneydoğusunda ve Chichen Itza’nın 100 km. batısında yer alır.Bkz. Haritası, uydu fotoğrafı ve arazisi Mayapan’ın en parlak çağında nüfusunun 11.000 ile 15.000 kişi arasında olduğu sanılmaktadır.

  Tarihsel kayıtlara göre, Mayapán’da yaşayan Cocom’larla ve Uxmal’da yaşayan Xiu’lar, 1000 yılına doğru Chichén Itzá kenti ittifak yapmıştır. “Mayapan Konfederasyonu” adıyla bilinen bu ittifak 1194’de Cocom’ların lideri Hunacc Ceel tarafından bozuldu. Savaşı Mayapan’lılar kazandı.Mayapan’ın üstünlüğü 1441’e kadar sürdü. Bu tarihte Uxmal Xiu’larının lideri Ah Xupan Xiu, Mayapán kentini alarak Cocom’lara son verdi. Mayapán’ın nüfusu en parlak döneminde 12.000’i bulmuştu. Mayapán, taş duvarlarla tahkim edilmiş bir kentti. Mimarisinde Toltek etkileri açıkça görülmektedir. Eric J. Thompson “Yukatan Yarımadası’nın Doğu Kıyısı Sakinleri” adlı eserinde bu dönemi ayrıntılı olarak işlemektedir. Mayalar’a ait tarihsel kayıtlar bölgede Mayapán egemenliğinin olduğu dönemde (1200-1480) Putun’ların Bakhalal ve Chactemal bölgelerinde nüfuzlarını koruyabildiklerini bildirmektedir. Mayapán'ın çöküşünün ardından Yucatan Yarımadası rekabet halindeki 16 beyliğe bölünmüştür. Bu savaş ve isyanlar sırasında kent çok tahrip görmüş olduğundan günümüzde ayakta kalan yapıları fazla değildir.
   
 3. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  [​IMG]
  Palenque
  Palenque Meksika Federal Cumhuriyeti’nin Chiapas eyaletinde Usumacinta ırmağı yakınındaki eski bir Maya kentidir.

  Sit alanı
  [​IMG]
  Saray
  [​IMG]
  Yaprak Haçı Tapınağı'ndan Palenk meydanı görünüşü

  Bu kültürün en etkileyici kentlerinden biridir. Kentin kurulma alanı pek büyük olmamasına karşın, içerdiği yapı ve yontular muhteşemdir. Kentin 2005’e kadar keşfedilen kısmı 2,5 km²’dir ; bu keşfedilmiş kısım kentin gün ışığına çıkarılamamış kısmının % 10’u bile değildir. Kentin keşfedilmemiş kısmı ormanla kaplıdır ve bu sık ağaçlı orman yüzünden kentin bini aşkın yapısına ulaşılamamaktadır. Palenque kenti Unesco tarafından 1987’de Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır.Eserleri bakımından Meksika'nın güneyindeki en zengin sitlerinden biri olan Palenque Yucatan yarımadasının sınırında bulunur.Kentteki mimari tarz Maya mimari tarzının batı varyantı olarak nitelendirilebilir.


  Adı ve tarihi

  [​IMG]
  Büyük Pacal kabartması

  Kentin Maya dilindeki adı olan Lakam Ha "Büyük Sular" ya da "Yüce Sular" anlamına gelir. 16.yy.'daki İspanyol işgalinden çok daha önce terkedilmiş durumdaydı. Palenque'de bulunan ilk Avrupalı rahip Pedro Lorenzo de la Nada olmuştur (1567). O dönemde "güçlü evler toprağı" anlamına gelen Otolum adını taşıyan bölge Chol adındaki kavimce meskundu.De la Nada bu adı İspanyolca'daki palenque (fortification) sözcüğüyle karşılamayı tercih etti. Palenque zamanla bölgedeki antik kentin adı haline geldi. Bir başka varsayıma göreyse,Palenque sözcüğünün kökeni Maya dilinde "jaguar güneş" anlamına gelen bahlam kin adıydı.Bu ad,Güneşin bir başka aleme daldığı yeri ifade etmek üzere kullanılıyordu. Kentin klasik dönemden önceki çağda (İ.Ö.2500-İ.S.300) kurulduğu sanılmaktadır. Palenque klasik dönemde B'akaal devletinin başkenti olmuştur. B'akaal hükümdarları soylarını çok eski bir geçmişe bağlarlar. Hatta bazılarının sözleri dikkate alınacak olursa bu köken tarih-öncesi çağlara uzanır. Fakat arkeolojik varsayımlar ilk hükümdar sülalesini Olmekler'e dayandırır.

  Keşfi

  Kentin ilk planları 1807'de Luciano Castañeda atarfından yapılmıştır. Bernasconi ve Castañeda'nın bilgilerinden yararlanılarak, Palenque üzerine ilk kkitap 1822'de Londra'da yayımlandı. 20.yy. başlarına dek Palenque'deki heykel ve kabartmaların Mısırlılar'ı,Polinezyalılar'ı ya İsrail kabilelerini temsil etikleri sanılıyordu.Askeri kaşif Juan Galindo bunların mahalli halkları temsil ettiğini ortaya atan ilk kişi oldu. 1832'de aynı zamanda haritacı ve antikacı olan Fransız kaşif Jean-Frédéric Waldeck bölgede iki yıl kaldı ve incelemelerini 1866'da yayımladı. Palenque üzerinde ilk bilimsel çalışmalar 1840'da başladı,1858'de Fransız Désiré Charnay tarafından ilk fotoğrafları çekildi.Nihayet 1949 ile 1942 yılları arasında Meksika hükümeti Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü aracılığıyla siteye Meksikalı arkeolog Alberto Ruz L'Huillier başkanlığında bir kazı ekibi gönderdi.Bu ekip birçok keşifte bulunmuştur. 1970'li yıllarda aynı Enstitü'den Jorge Acosta başkanlığında bir başka ekip sit alanında çalışmalar yapmıştır. Bu ekip sit alanında mahalli bir müze açmıştır(Dr. Alberto Ruz L'Huillier Müzesi). !973'te Merle Green Robertson'ın keşifleri olmuştur. 1983'te Juan Lorenzo del castillo ve Sergio Juarez Biñol'un çalışmaları Burña denilen heykeldeki ünlü sembolleri çözmeleriyle tamamlandı. Sit alanındaki son çalışmalar 1995'de yapılmıştır.

  Yapılar
  1787'de Del Rio keşif seferine katılan Ricardo Almendáriz tarafından çizilen
  [​IMG]
  Palenque'nin sarayındaki Stucco kabartmasının skeçi
  [​IMG]
  Arslan Tapınağı'nın bir kabartmasını betimleyen bir Waldeck çizimi

  Günümüzde ulaşılabilir anıtları olarak şunlar sıralanabilir:

  * Yazıtlar Piramidi ya da Tapınağı: Piramidal yapı adını doğu yönünde bulunan bir tapınaktan ve bu tapınağın içindeki hiyeroglifik yazıtlar içeren üç kayadan almıştır. Tapınakta piramidin içine inen bir merdiven bulunur. Merdiven piramidin kalbinde bulunan lahit odasına açılır. Pacal’ın lahit odası duvarları ve lahit Pacal’ın öte-aleme göçünü, atalarını,ilahları betimleyen kabartmalarla süslüdür.
  * Saray: Yapay bir teras üzerine kondurulmuş, birbirine bağlı binalardan oluşan bir komplekstir.
  * Haç tapınakları grubu:Üzerinde tapınaklar bulunan basamaklı piramitlerden oluşan bir kompleks sözkonusudur. Bu grup adını haça benzetilen, Maya mitolojisindeki yaşam ağacı tasvirinden alır. Maya mitolojisine göre de bu ağaç Asya şamanizminde olduğu gibi yerin göbeğindedir.Bu gruptaki tapınaklar Haç Tapınağı,Yaprak Haçı Tapınağı,Güneş Tapınağı olarak adlandırılmıştır.
  * Arslan Tapınağı:Ana grubun 200 m.güneyinde yer alır. Tapınak adını bisefal jaguar biçimindeki bir tahta oturmuş kral kabartmasından almıştır.
  * Kont tapınağı:Tapınağa bu adı Waldeck vermiştir. Tapınak beş basamaklı bir teras üzerinde yükselir. Üst kısımdaki tapınak orijinal mimari unsurları halen tümüyle korumaktadır.
  * Top oyunu sahası: Birbirine paralel iki platformdan oluşur. Tam anlamıyla görülebilmesi için kazı ve onarım çalışmalarına ihtiyaç vardır.

  Palenque hükümdarları
  [​IMG]
  Kinik K'an Balam
  [​IMG]
  Upakal K'inich kabartması

  Palenque hükümdarlarından bazıları, hükümdarlık yıllarıyla, şunlardır:

  * K'inich K'an B'alam II
  * K'uk B'alam I (11 Mart 431 - 435)
  * B'utz Aj Sak Chiik (29 Temmuz 487 - 501)
  * Ahkal Mo' Naab I (5 Haziran 501 – 1 Aralık 524)
  * K'an Joy Chitam I (25 Şubat 529 - 8 Şubat 565)
  * Ahkal Mo' Naab II (4 Mayıs 565 - 23 Temmuz 570)
  * K'an B'alam I (8 Nisan 572 - 3 Şubat 583)
  * Yohl Iknal (kadın) (583-604)
  * Aj Ne' Ohl Mat (605-612)
  * Pacal I (612)
  * Sak K'uk (kadın) (612-615)
  * K'inich Janaab' Pakal (ya da Pacal II ya da Büyük Pacal 615-683)
  * K'inich K'an B'alam II (ya da Chan Bahlam II, 683-702)
  * K'inich K'an Joy Chitam II (702-711)
  * Xoc ( 711?- 722)
  * K'inich Ahkal Mo' Naab III (Chaacal III, 3 Ocak 722 - 729)
  * K'inich Janaab' Pakal (ya da Pacal III, 742)
  * K'inich K'uk B'alam II (8 mart 765 - ?)
  * Wak Kimi Janhb' Pakal (ya da Pacal IV, 17 Kasım 799-?)
   
 4. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  [​IMG]
  Quiriguá

  Quiriguá, günümüzde Guatemala’nın Izabal vilayetinde yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde Motagua vadisinde kurulmuş eski bir Maya kentidir. Günümüzde bir arkeolojik sit alanı olan Quiriguá 1981’den itibaren Unesko’nun Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

  Maya uygarlığı'nın klasik-öncesi dönem kentlerinden biri olan Quiriguá tarih sahnesinde ilk kez ilk hükümdarı olan "Tok Casper" ile 426 yılında görünmüştür. Quiriguá sit alanı özellikle dikilitaşlarıyla ilgi çekmektedir.Maya uygarlığının en büyük ve zarif dikilitaşlarına Quiriguá’da rastlanmıştır. Bu dikilitaşlardan en büyüğü 10 m. yükseklikte olup 65 ton ağırlığındadır.
  [​IMG]
  Sit alanında görülmeye değer yerler şunlardır:

  * Top oyunu sahası
  * Kısmen toprak alltında olan şehir merkezi
  * Vaktiyle yöneticilerinin yaşadığı saray ve binaları içeren akropol
  * Yedi dikilitaşın bulunduğu, kentin merkezi meydanı.
   
 5. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Tikal

  [​IMG]
  Tapınak II olarak adlandırılan piramit, Tikal
  [​IMG]
  Tapınak III’te bulunan bir tasvir, Kara Güneş

  Tikal, bugünkü Guatemala'daki yağmur ormanlarındaki Peten ilinin kuzeybatısında bulunan en büyük Maya kenti ve tören merkezidir. Güney düzlüklerindeki öteki Maya merkezleri gibi Tikal da orta oluşum döneminde (M.Ö. 900-300) küçük bir köydü. Geç oluşum döneminde (M.Ö. 300-M.S. 100) büyük piramit ve tapınakların yapılmasıyla önemli bir tören merkezi haline geldi. Klasik dönemde büyük saraylar, piramitler, alanlar yapıldı. Maya hiyeroglif yazısı ve karmaşık takvim sistemi ortaya çıktı, anıtsal heykeller ve vazo resimleriyle üstün bir Maya sanatı gelişti.
   
 6. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  [​IMG]
  Uxmal
  Uxmal (ya da okunuşuyla Uş mal) Maya uygarlığının Kolomb-öncesi kentlerinden biri olup, Mérida’nın 78 km. güneyinde yer alır. Bkz. Haritası, uydu fotoğrafı ve arazisi.Adının anlamı Maya dillerinden Yukateco dilinde «üç kez»dir. Günümüzde Meksika’nın Yucatan eyaletinde yer alan, Dünya Miras Listesi kapsamına alınmış sit alanı, meskunlarınca 1200 yıllarında terk edilmiştir. Mimarisi Puuc adı verilen dağ zincirindeki kentlerin karakteristik özelliklerini taşır. Örneğin yapıların cephelerinde alt kısımlar sade, üst kısımlar işlenmiş halde olur.

  Sit alanındaki başlıca yapılar şunlardır :

  * Yönetici sarayı
  * Kahin (Majisyen) Tapınağı denilen piramit (Devin Piramidi).Günümüzde yüksekliği 35 m., genişliği 53,5 m.'dir.
  * Büyük Piramit
  * «Dört kenarlı rahibeler manastırı » (İsim İspanyollarca konmuştur)
  * Chac (okunuşuyla Çak) adlı şimşek ve yağmur ilahına adanan Kağlumbağalar Evi.
   
Benzer Konular
 1. Misafir Üye
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  872
 2. Murtiii
  Mesaj:
  16
  Görüntüleme:
  1.300
 3. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  5.053
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  891
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  789
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş