Mayalı Hamurlar Hakkında

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,051
Beğeniler
6,413
Takım
GALATASARAY
#1
Mayalı Hamurlar Hakkında

Pasta, bisküvi, sandviç, ekmek vb. gibi pek çok hamur çeşidinde mayalı hamur kullanılmaktadır. Mayalı hamurla yapılan çeşitler gösterişli ve lezzetli yiyeceklerdir.
İnsanlar tarih boyunca buğdayı un haline getirip çeşitli ekmekler hazırlamışlardır. Daha sonraları unun içerisine çeşitli malzemeler ilâve etmek suretiyle çörek, kek, pasta, bisküvi gibi pek çok çeşit hamur işi hazırlamasını öğrenmişlerdir. Bugün hamur işi bir sanayi kolu haline gelmiş pek çok pastahane kurulmuştur. Hamur çeşitlerini yapılışlarına göre grup-l<ım ayırmıştık; bunların en önemlilerinden biri de, mayalı hamurlardır.
Mayalı hamurları hazırlamak için içerisine toz maya, ekmek mayası gibi mayaları koymak gerekir.
Maya bir enzimdir. Yani, bakteri grubudur.
Piyasada yaş ve kuru olmak üzere iki şekilde bulunur. Kuru olanı daha tesirlidir. Herhangi bir mayalı hamurdan bir bisküvi veya pasta hazırlayacaksak, 10 gr. kuru maya gerekli olan hamura, elimizde kuru maya yoksa, 20 gr. yaş maya koymak gerekir. Yani, kuru maya, yaş mayadan iki defa daha tesirlidir.
Hamurları kabartmak için bazı yollar vardır.

Bunların en önemlileri aşağıdakilerdir:

a) Fermantasyon yoluyla kabartma : Bunda yukardaki mayalardan biri kullanılır. Aslında bakteri olan bu maya, uygun bir ortamda (sıcaklık vo besin) çoğaltmak suretiyle unun nişastasını parçalar, bu parçalanma bonucu çıkan gaz, hamuru kabartır.
b) Mekanik yolla kabartma : Bunda tozşeker, yumurta ile çarpılırken bu çarpma sonunda hava bu maddelerin içerisine girer. Yumurta akı ve tozşeker bu havayı tutar. Çarpma devam ettiği sürece hava da içeri girmeye devam eder. Bu hava da belli bir hacmi işgal ettiğinden, bu da karışımı kabartır. Kek ve yumurta akını kar haline getirme (kabartmada) bu teknik kullanılır.
c) Karbonat, kabartma tozu (baking powder), amonyak tuzu, krem tartar denen kimyasal maddelerle kabartma: Bu kimyasal maddeler unun içerisine konduklarında ısı etkisiyle bu maddeler ayrışarak karbondioksit gazı meydana getirirler. Bu gaz da hamurun içerisinde belli bir hacmi işgal etmek ister, bu da hamuru kabartır.
Bu maddeleri, malzemelerde yeteri kadar kullanmak gerekir. Fazlaları kabartmada rol oynamak yerine hem rengini, hem tadını bozarlar. Bunu göz ve ağızla anlamak mümkündür. Hamur, sarı ve yeşilimsi bir renkle acı bit tat alır bu bakımdan iyi kabarsın diye bu maddelerden fazla koymak doğru değildir.
d) Yağla kabartma : Bu teknikte hamurun İçerisine konan yağ ve çalışma tekniği, hamuru kabartır. Puf böreği ve diğer yağlı börek hamurları, mijföy hamurlan bu gruba örneklerdir.​
 

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,791
Beğeniler
565
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#2
anne usulü hamur mayalamak en sağlıklısı ekşimiş hamurdan parça kaldırıp tekrar onunla mayalamak.
bunu italyan bir şeften öğrenip,anneme anlattım annem eee eskiden hep öyle yapıyorduk dedi:D
 
Top Bottom