1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Mazoşizm Tutkusu

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 4 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.367
  Beğenileri:
  8.809
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.091 ÇTL
  XIX. yüzyılda yaşamış Avusturyalı ro mancı Leopold von Sacher Masoch'un romanında anlattığı cinsel uygulamalarına dayanılarak, yazarın adıyla anılan bir cinsel tutuma verilen addır. Bu kavramla, kendine eşi tarafından eziyet, utandırma ve ceza gibi acı verici davranışlar uygulanmaksızın cinsel doyuma ulaşamayan bireyin cinsel tutumları anlatılır. Kimi zaman da birey, acı verici uygulamaları çeşitli biçimlerde kendi kendisine uygulayarak cinsel doyuma ulaşır, buna otoseksüel mazoşizm denir. Ta nımlandığı zamandan beri, bir cinsel sap kınlık olarak görülen mazoşizme, modern psikiyatrik sınıflamalarda psikoseksüel bozukluklar içinde yer verilmektedir.

  Rahatsızlığın psikanalitik açıklanma sında, çocukluktaki iğdiş edilme kompleksi (Castration complex) sorumlu tutulur. Buna göre mazoşist birey, iğdiş edilme korku su yüzünden cinsel hoşlanma duygusunu reddetmekte ve beraberinde suçluluk duygusu hissetmektedir. Acı veren tutumlara maruz kalmayı bu kadar istemelerinin ne deni, suçluluk duygusunu hafifletebilmektir. Bu yolla adeta kendi kendisini iğdiş etmektedir. Psikanalizin kurucusu S. Freud'a göre, insanda apayrı bir mazoşistik içgüdü yoktur; sadizm ve mazoşizm birbirlerinin tamamlayıcılarıdır, mazoşizm bireyin kendi benliğine yönelmiş saldırgan sadislik arzulardan başka birşey değildir.

  Mazoşistik tutumlar, kendilerini toplumsal hayatta da gösterirler. Buna moral mazoşizm denir. Moral mazoşistler fiziksel açıdan çok, aşağılanma ve eksiklik arayışı içindedirler. Bu kişilerde ilaç ve uyuşturucu madde bağımlılığı, intihar girişimleri gibi kendi kendini cezalandırma özelliği gösteren davranışlara sık sık rastalanılır.

  E. Fromm'a göre ise mazoşizm, modem insanın varoluşunun temel çelişkilerinden kaçmak için başvurduğu nevrotik mekaniz malardan biridir. E. Fromm da Freud gibi, mazoşizmi sadizmle birlikte alır; bu özel likleri gösteren kişilik tipine sado-mazoşis-tik veya otorite yanlısı kişilir der. Mazoşiz min daha egemen olduğu sado-mazoşistik kişi, özgürlüğü aramaktan ve özgürce dav ranmaktan korkar. Bazan zayıflık, çaresiz lik duygularını, sevgi, sadakat ve bağlılık adı altında gizlemeye çalışır.

  Mazoşizme psikopatoloji teorisi içinde yer veren bir başka psikoloji teorisyeni San-der Rado'dur. Rado'ya göre mazoşizmin temelinde yasaklanmış haz verici yaşantılara ulaşılmadan Önce ebeveynlerin yaptığı ceza tehditlerine boyun eğme ve itaat etme davranışının otomatikleşmesi yatar. Yasaklanmış nazlara ulaşma isteği suçluluk duygu sunu, o da kendini cezalandırma isteğini ortaya çıkar. Rado, buna "acıya bağımlı davranış" adını verir ve haz işlevinin bozuldu ğu bütün durumlarda ortaya çıktığını söyler.

  Psikolojideki sosyo-kültürel yaklaşımın önde gelen isimlerinden Karen Horney'e göre mazoşizm, bağımlı olma ve kendini ayaklar altına atma yoluyla, bireyin hayatla başa çıkma çabasının bir şeklidir. Kendini en çok cinsel alanda göstermesine rağmen mazoşistik tutum, insan ilişkilerinin bütün alanlarında karşımıza çıkar. Mazoşizm, bireyi yarışma ve sorumluluktan, karşılıklı suçlamalardan kurtarma amacına hizmet eder. Mazoşist, çarpıtılmış değer sisteminde çektiği acıya karşılık sevgi, kabul ve ödül kazanacağını sanır.
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  843
 2. Mc_ÖRGE
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  563
 3. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.360
 4. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  524
 5. arz-ı hal
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.168
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş