1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

MEB atama yönetmeliğine durdurma

Konusu 'Sadece Magazin Haberleri' forumundadır ve Girayhan tarafından 9 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

1. Girayhan

Girayhan Uzman

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    630
    Banka:
    21 ÇTL
    Danıştay 2. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Yönetmeliği'nin bazı hükümlerinin iptali istemiyle açılan davada, idareden (MEB) savunma alınıp yeniden bir karar verilinceye kadar dava konusu hükümlerinin yürütmesi

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası, Eğitim Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası ve Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Çalışanları Sendikası'nın 13 Nisan 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "MEB Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Yönetmeliği"nin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan 3 ayrı davada ilk kararı verdi.

Daire, dava konusu hükümlerin yürütmesini davalı idareden (MEB) savunma alınıp yeni bir karar verilinceye kadar durdurdu.

Danıştay 2. Dairesi kararında, söz konusu hükümlerde atama tasarrufunu gerçekleştirecek idareye, takdir yetkisini kullanırken hiçbir kıstasla bağlı tutmayacak ölçüde serbestlik tanıyıcı bir yaklaşımın benimsendiği ifade edilerek, "Bu serbestliğin nesnelliği ortadan kaldırıcı ve dolayısıyla subjektif değerlendirmelerin oluşabilmesine yol açıcı etkileri vardır" görüşüne yer verdi

Kamu görevlilerinin hak, ödev ve sorumluluklarını belirleyen kurallardan oluşan memurluk statüsünün yasalarla düzenlendiğinin belirtildiği kararda, bu düzenlenişin statü hukuku olarak adlandırılan bir hukuk alanının oluşmasına yol açtığı kaydedildi. Bu alanın da kendine özgü hukuksal argümanları yarattığının ifade edildiği kararda, bu argümanlara kariyer, liyakat ilkeleri ve atama tasarrufunda takdir yetkisinin kamu yararı ve hizmet gerekleri ile sınırlı biçimde kullanımının gerekliliği gibi kavramların örnek olabileceği bildirildi.

Kararda ayrıca "Kamu hizmetlerinin etkin ve verimli şekilde gerçekleştirilmesinin tek güvencesinin de hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesinden geçmekte olmasıdır" denildi.

Söz konusu Yönetmelik, eğitim kurumu müdürlüklerine yöneticiler arasından, atama yetkisi valiliklerde bulunanlar için ilçe milli eğitim müdürünün teklifi ve il milli eğitim müdürünün uygun görmesi üzerine vali tarafından atama yapılacağı, eğitim kurumunun doğrudan il milli eğitim müdürlüğüne bağlı olması halinde il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine vali tarafından atanacağı ve atama yetkisi Bakanlığa ait olanlar bakımından ise ilgili valiliğin teklifi üzerine Bakanlıkça atama yapılacağını öngörüyor.

2. BIYIKLI

BIYIKLI V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    1.130
    Banka:
    16 ÇTL
    Haksızlığa son verilmelidir. Gece yapılan işin gündüz çıkar kusuru.

Sayfayı Paylaş