Meclis'e Gelmeyen Milletten Şamarı Yer

Katılım
13 Hzr 2006
Mesajlar
3,979
Beğeniler
68
#1
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, bugün yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ilk tur oylaması öncesi önemli açıklamalarda bulundu.

Oylamada kilit rol oynayacak Anavatan ve DYP'ye tarihî bir çağrıda bulanan Şahin, "İstikrarın bozulmasına sebep olanları halk affetmez." dedi. Toplumda Abdullah Gül ismi etrafında bir mutabakat oluştuğunu belirten Şahin, buna rağmen Anavatan ve DYP'nin CHP ile aynı safta yer almasının halkta oluşturacağı etkiyi anlatırken, "Milletten ciddi bir şamar yerler." ifadesini kullandı. Şahin, hukukun zorlanması sonucu bir seçime gidilmesi halinde en az yüzde 60 oy alacaklarını savundu.

Tartışmaları Zaman'a değerlendiren Bakan Şahin, muhalefet partilerinin bu süreçten 'Politik çıkar elde edebilir miyim?' yaklaşımında olduğunu savundu. Cumhurbaşkanlığı seçiminin siyasî mülahazanın üzerinde olması gerektiğini belirten Şahin, bu süreçte yapılan hataları halkın mutlaka değerlendireceğini söyledi. Şahin, Abdullah Gül ismine karşı çıkanların hiçbir gerekçe ortaya koyamadığına dikkat çekti: "Efendim niye AK Parti'den? Dışından olsaydı, 'Niye bu kadar güçlü bir parti aday çıkaramadı?' diyeceklerdi. CHP dahil bütün partiler Gül ismine itiraz edecek ciddi gerekçe bulamıyor." Gül'ün adaylığının hemen her kesimde memnuniyetle karşılandığını ifade eden Devlet Bakanı, böyle bir isme karşı ayak oyunu içinde olanlara milletin gereken cevabı vereceğini savundu: "Piyasalarda ciddi memnuniyet oluşmuş. Borsa tarihî zirveleri yakalamış. İçte ve dışta Türkiye'ye güven daha da artmış. Buna rağmen Türkiye'nin önünü siyasi manevralarla kesmeye çalışanlar bunun cevabını her zaman milletten almışlardır, yeniden alacaklardır. Gül'le ilgili hiçbir partiden olumsuz bir beyan duymadım. Bire bir konuştuğunuzda görevi çok iyi yapacağına inandıklarını ifade ediyorlar. Böylesine destek gören bir kişinin seçilmesini geciktirmek halkın hoşuna gitmeyecektir. Ve bunun sorumlularını sandıkta cezalandıracaktır."

367 konusunun eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu tarafından gündeme getirildiğini hatırlatan Şahin şu değerlendirmeyi yapıyor: "2002 seçimlerinden önce oyunun adı 312 idi. Şimdi oyunun adı 367 oldu. 312. madde öylesine politik amaçlarla kullanıldı ki, Başbakanımızın milletvekili adaylığının bile engellenmesine sebep oldu. O zamanki başsavcı da Kanadoğlu'ydu."

YÖK saldırısını malzeme yapmaları 'siyasî acemilik'

YÖK binası önünde havaya ateş açılması olayının zamanlamasına da dikkat çeken Şahin, Mehmet Ağar ve Erkan Mumcu'nun 'siyasi acemilik' yaptığı görüşünde: "Yapılan saldırıyı duyar duymaz Mumcu ve Ağar'ın bunun üzerinden bir politika üretmeye çalışıyor olmalarını siyasi acemilik olarak değerlendiriyorum. 'Hemen erken seçime gidelim, bak YÖK başkanına suikast girişiminde bulunuldu.' dediler. Türkiye'nin çok ciddi bir tehdit ve kriz içinde olduğunu iddia ettiler. Demeleri gereken şuydu: Türkiye bu tür tehditlere pabuç bırakacak ülke değildir. Bu tür menfur saldırı karşısında devlet erkini kullanan hükümetin yanındayız, demek onlara şeref kazandırırdı."

Erdan Şen
27 Nisan 2007, Cuma
 

Benzer konular

Top