Medikal Kürtaj

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Medikal Kürtaj
Medikal kürtaj 18 yaş üzerindeki kadınlarda uygulanan bir prosedürdür. Prosedür için hamileliğin 7 haftadan daha erken bir safhada olması gerekir.

İlk olarak doktor kişiye genel bir sağlık testi uygular ve durumunu kontrol eder. Eğer fetüs haftalık olmamışsa doktor genelde ikinci bir randevu verir. İkinci randevuda kadına Methotrexate adlı ilaç iğne ile enjekte edilir. Ardından evde Misoprostol adlı ilaç alınır. Bu iki ilaç sayesinde fetüs birkaç saat ile birkaç gün arasında dışarı atılır. Bir hafta sonra doktora üçüncü randevu için gidilir ve bu randevuda doktor kürtajın gerçekleştiğinden emin olur.

Medikal Kürtajın Dezavantajları
Medikal kürtaj diğer yöntemlere oranla daha pahalı bir uygulamadır ve medikal kürtaj yapan hastane sayısı oldukça azdır. Bunun yanı sıra kadında mide bulantısı, kusmai baş dönmesi ve kanama gibi yan etkiler gözlemlenebilir. Ayırca kürtaj sonrası 2-5 hafta arasında cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Medikal Kürtajın Avantajları
Medikal kürtaj ameliyat prosedürü gerektirmez. Medikal kürtaj kısa dönemde bazı yan etkilere neden olsa da uzun vadede kadının cinsel sağlığı için daha faydalıdır.
 

Benzer konular

Top