1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Menapozda Kanama

Konusu 'Kadın - Erkek Sağlığı' forumundadır ve dderya tarafından 26 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.184
  Beğenileri:
  7.984
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  126 ÇTL
  Menopozda kanama önemli ve ciddiyetle araştırılması gereken bir durumdur. Çoğunlukla habis olmayan nedenlerden kaynaklansa da bir kısmında ciddi bir sorunun habercisidir.

  Menapoz sonrası kanamaların %1–2 sinde endometrium
  kanseri kanamanın nedenidir. %3 gibi bir oranda
  endometrium polipleri kanamaya sebep olmaktadır. %15 inde ise kanama nedeni hiperplazi dediğimiz doku kalınlaşmasıdır. Tüm bu durumlar tedavi gerektirir. Tekrar eden ve altında bir sebep bulunamamış kanamalarda tekrar araştırılıp tedavi planlanması gereken bir durumdur.

  Menapoz sonrası kanamanız varsa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Kadın hastalıkları uzmanları şikâyetleri dinledikten sonra vajinal yoldan muayene ve ultrasonografi yaparak kanamanın kaynağını araştırırlar. Rahim ağzı ve dış genital organlardan kaynaklanmayan kanamalar için ultrason incelemesi önemli bulgular verir. Ultrasonda kanamaya nerden olabilecek patolojiler araştırılır. Endometrium dokusunun kalınlığı
  ölçülür. Kalınlık 5 mm altında ise genelde hiçbir şey yapılmaz
  ve takibe alınır. 5–12 mm arasında bir endometrium varsa hastada risk faktörleri değerlendirilip biopsi yapılabilir. 12 mm üstündeki tüm kalınlıklarda mutlaka biopsi yapılmalıdır.
  Biopsi genelde anestezi yapmadan kanüllerle aspirasyon biopsisi şeklinde yapılmaktadır. Bir miktar sedasyonu tercih eden hekimlerde mevcuttur. Biopsi bu şartlarda alınamazsa
  mutlak ameliyathane şartlarında denenmelidir.
  Biopsi materyali patolojik incelemeye tabi tutulur. Gelen sonuca göre tedavi planlanmaktadır.
   

Sayfayı Paylaş