Menengiç kahvesi yaşlandırmıyor!

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Menengiç kahvesinin, antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahip olduğu belirtiliyor.

Türkiye’nin batı, doğu ve güneydoğu bölgelerinde dağlık ve kırsal alanlarla yetişen menengiç meyvesi yaban fıstığı olarak da bilinmekte. Menengiç meyvesi toplandıktan sonra güneşte kurutularak, koyu kahverengi olana kadar kavrulur, macun kıvamına gelince ezilmesiyle elde edilen, ayrıca isteğe göre sütlü olarak da içilebilen bir kahvedir.

Menengiç meyvesinin içeriğinde E ve B grubuna ait vitaminler, sodyum, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, bakır, çinko, magnezyum, mangan, selenyum ve kadminyum gibi önemli mineraller ve elementler bulunduruyor. Ayrıca, besinsel lif, yağ, doymamış yağ asitleri, protein açısından da oldukça yararlı bir bitkidir.

Günümüzde en yaygın kahve olarak karşımıza çıkan menengiç meyvesi halk arasında astım, sarılık, egzama, ishal, mide ağrıları gibi sağlık sorunlarında kullanılmaktadır.

Sabun sanayisinde de kullanılan menengiç meyvesinden özellikle bıttım sabunu yapılmaktadır. Son derece doğal olan bu meyvenin kahvesi kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi de bulunmaktadır.
 

Benzer konular

Top