Mercedes-benz Türk'ün Ceo'su Seeger: Korkmuyorum

Katılım
23 Ekm 2015
Mesajlar
295
Beğeniler
15
Yaş
33
#1
5 ay önce Güney Kore’den Mercedes-Benz Türk’ün tepesine atanan ve Türkiye’nin şu an tek kadın CEO’su olan Britta Seeger kendini bir anda seçimler, terör saldırıları, kur artışları gibi çok yoğun bir gündemin içinde buldu. Seeger, “Güney Kore’ye gittiğimde de çılgın bir dönemdi. Kuzey Kore’deki çılgın yönetici Güney’i bombalıyordu. Yani bu tip olaylara biraz alışığım ve Türkiye’de aile olarak kendimizi korkmuş hissetmiyoruz” dedi.
Mercedes-Benz Türk’ün 1 Ağustos’ta göreve gelen yeni Direktörler Kurulu Başkanı Britta Seeger, şu an Türkiye’de otomotiv sektöründeki en üst düzey kadın yönetici pozisyonunda. Göreve geldiğinden bu yana seçim, kur artışları, siyasi belirsizlik, törer saldırıları gibi çok yoğun bir gündemin içinde kendini bulan Seeger, otomotiv editörleriyle bir araya gelip tüm soruları içtenlikle cevapladı. Güney Kore’de 3 yıl görev aldıktan sonra Türkiye’de çok yoğun bir gündemin içinde kendini bulan Britta Seeger üzerine basarak Türkiye’deki terör saldırılarından dolayı bir endişe duymadığını belirterek, “Öncelikle şunu söyleyeyim, aile olarak kendimizi korkmuş hissetmiyoruz. Bunu Türkiye’nin bir gerçeği olarak kabul ediyoruz. Güney Kore’ye gittiğimde de çılgın bir dönemdi. Kuzey Kore’deki çılgın yönetici Güney’i bombalıyordu. Yani bu tip olaylara biraz alışığım” yorumunu yaptı.

GÜNLÜK BİR MÜCADELE

Yeni bir ülkede yaşamaya başladığını, Türkiye’yi tanımak ve anlamak istediğini kaydeden Seeger şöyle devam ediyor: “Türkiye’de iki şey öğrenmek gerekiyor. Birincisi meseleleri günbegün ele almak gerektiği. Ağustosta gelişimden bu yana bir seçim oldu, TL değer kaybetti vs. Türkiye’de hergün, günlük bir mücadele vereceksiniz. Bir de tedarikçilerle, şirketlerle,CEO’larla konuştuğumda ikinci öğrenilmesi gereken husus olarak şu vurgulanıyor: Türkiye’nin gücüne inanmak. Herkes Türkiye’nin gücüne inanıyor. Ben de inanıyorum. Türkiye hep zorluklardan geçmiş ama hep atlatmış. Bunun, Türkiye’nin bir gücü olduğunu düşünüyorum. Tek yapmamız gereken, gelişmeleri her gün yeniden ele alarak yönetmek.”

KADIN-ERKEK ZENGİNLİKTİR

Türkiye’de erkek egemen bir sektör olan otomotivdeti tek kadın CEO olan Britta Seeger, bu durumun çok büyük ve dallı budaklı bir konu olduğunu belirterek, “İlk olarak samimi bir şekilde şunu söyleyeyim ki, ben kadın olarak herhangi bir zorluk yaşamadım. İkincisi, bence bu kadın olmak, erkek olmakla ilgili bir mesele değil. Deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim: Bu aslında bir zenginlik meselesi. Farklı insanlar, farklı cinsler, farklı kültürler bir arada olduğunda başarılı ekipler ortaya çıkıyor bence. Farklı geçmişlerden insanları bir zenginlik olarak bir araya getirmeyi ve bir arada görmeyi severim” dedi.
 
Top