Mercimeğin Yararları

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
190
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Mercimeğin faydaları arasında, mercimek içerisinde yer alan diyet liflerinden ilk olarak bahsetmek gerekmektedir. Mercimek içerisinde yer alan diyet liflerinin kimileri çözünebilen lifler iken; kimilerinin de çözünemeyen liflerden oluştuğunu belirtmek gerekmektedir. Mercimek içerisinde yer alan diyet liflerinden çözünebilen lifler, vücutta var olan zararlı maddeleri içlerine hapseder; ve hızlı bir şekilde de vücuttan atarlar. Mercimek bu özelliği ile, özellikle kolesterol düzeyini belirli bir seviyede kontrol edebilmesi ile bilinmektedir.

Mercimeğin içerisinde yer alan çözünebilen lifler, aynı zamanda diyabet, insülin dayanıklılığı ve hipoglisemi sorunu yaşayan kişiler için de bir nevi çözüm niteliği taşımaktadır. Bu nedenle, mercimeğin faydaları arasında, diyabet, insülin dayanıklılığı ve hipoglisemi sorunlarının çözümüne yardımcı olmasından da bahsetmek gerekmektedir.

Mercimeğin içerisinde yer alan çözünemeyen lifler ise, mercimeğin faydaları arasında yer alan hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunların çözülmesinde etkili rol oynamaktadır.

Mercimek, kalp sağlığını güçlendirici etkileri ile de bilinmektedir.

Mercimeğin faydaları arasında yer alan kalp dostu olması etkisi, kişilerin mercimekten alacakları magnezyum ve folat ile, kalp sağlıklarını korumalarına yardımcı olmaktadır.

Demir eksikliğini gidermesi de mercimeğin faydaları arasında yer almaktadır.

Hamile kadınlar, adet dönemindeki kadınlar; ve bebek emziren anneler, mercimek tüketerek, vücutlarındaki demir açığının kapatılması için katkıda bulunmuş olurlar.

Demir eksiğini gidermesi ile bilinen mercimek, çocuk gelişimi bakımından da oldukça önemli bir yer edinmiştir kendisine.
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#5
Beni sizler yarattınızdan girermişim şimdiiii :D Meşhurluktan ölüyorum ama kıymetimi bilin valla çok faydalı insanım mütevaziii olamıycam bu konudaa :P
 
Top