MERSİN Akdeniz Olimpiyatlarına Hazırlanıyor

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Katılım
14 Ksm 2011
Mesajlar
6,061
Beğeniler
426
#1
Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Mersin'de, organizasyon için yapılan tesisler büyük oranda tamamlandı. Organizasyona 100 günden daha az bir süre kalırken, koordinatörlük çalışanları da çalışmalarını aralıksız şekilde sürdürüyor.


AA muhabirinin Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörlüğü’nden aldığı bilgiye göre, 20-30 Haziran tarihlerinde yapılacak organizasyon için hazırlanan tesislerin hemen hepsi büyük oranda tamamlandı. Tesislerin en kapsamlı ve en masraflısı olan, etkinliklerin açılış ve kapanış seremonilerinin yapılacağı Mersin Stadyumu’nda ise sıkıntılar geride kaldı ve işler hızla yürüyor. Mersin’de 30 Mayıs’ta tamamlanması beklenen 25 bin kişilik stadyum, 70 kişilik ekiple sürdürülen çalışmalar sayesinde yüzde 74 oranında tamamlandı.

"Akdeniz Köyü 1" diye adlandırılan ve Akdeniz Oyunları’ndan sonra öğrenci yurdu olarak kullanılacak, 3 bin 500 kişinin aynı anda konaklayabileceği tesis yüzde 90 civarında, 3 bin seyirci kapasiteli tenis kortu ise yüzde 98 oranında tamamlandı. Tenis kortundaki çalışmaların bir kaç güne kadar bitmesi bekleniyor.

İnşaat çalışmaları aynı oranda biten bir diğer tesis ise 1000 seyirci kapasiteli olimpik yüzme havuzu.
Basketbol müsabakalarına ev sahipliği yapacak 7 bin 500 kişi kapasiteli Servet Tazegül Spor Salonu’nda da işler yüzde 96 oranında bitti.

Erdemli ilçesinde yapılan ve bin 550 kişinin aynı anda müsabakaları izleyebileceği atış poligonu da yüzde 72 oranında tamamlanan diğer bir tesis olarak dikkati çekiyor.

Restorasyon çalışmalarıyla atletizm sporuna büyük bir ivme kazandıracak Nevin Yanıt Atletizm Pisti’ndeki çalışmalar ise yüzde 79 civarında tamamlanırken, bin kişilik jimnastik salonundaki inşaat ise yüzde 77 seviyesine geldi.
Toroslar ilçesinde voleybol müsabakalarına ev sahipliği yapacak bin kişilik spor salonunda da işler yüzde 87 oranında tamamlanmış durumda.

Ayrıca, boks maçlarının yapılacağı 500 kişilik spor salonu ile bin kişilik "Akdeniz Köyü 2" adlı konaklama tesisi ise tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi.

"Akdeniz Oyunları’nın en iyisini Mersin’de yapacağız"
2013 Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akdeniz Oyunları’na 100 günden az bir süre kaldığına dikkati çekerek, ihaleleri peyderpey tamamladıklarını söyledi.

İnşaatların birçoğunun Nisan sonu itibariyle teslim edileceğini anlatan Korkmaz, "Bir sıkıntımız yok. Ama sürekli yoğunlaşarak artan bir tempomuz var. Büyük bir finale doğru hızla ilerliyoruz. Bütün komitelerimiz çalışmalarını tamamladılar. Önümüzde çok yoğun bir ihale süreci var. Onlar da tamamlandığında büyük finale hazır olacağız" dedi.

Korkmaz, tesislerle ilgili herhangi bir sorunun olmadığına işaret ederek, "Biz Akdeniz Oyunları’nın en iyisini Mersin’de yapacağız. Tesislerdeki sıkıntı söylentileri konusuna gelirsek, sadece açılış seremonisinin yapılacağı stadyumda bir sıkıntı vardı. Orada da bir yüklenici değişikliği yapıldı. Mayıs sonu itibariyle stadyum bizlere teslim edilecek. 20 Haziran’da çok görkemli bir açılış olacak. 30 Haziran’da da çok görkemli bir kapanış yapılacak. Ardından yüz akıyla tamamlayacağımız Akdeniz Oyunları’nın 18’incisi İtalya’ya göndereceğiz" diye konuştu.

Akdeniz Oyunları’nın 2020 yolunda Türkiye’nin önemli bir sınavı olduğuna dikkati çeken Korkmaz, şunları kaydetti:
"Avrupa’nın 6 yılda yapamadığını biz çok kısa bir sürede başaracağız. Tüm dünya da buradaki başarımızı takdirle karşılayacak. Bizler de, Akdeniz Oyunları’nı referans olarak gösterip, Olimpiyat Oyunları’nı İstanbul’a kazandıracağız. Bir zamanlar, Akdeniz Oyunları’nı yetiştiremeyeceğimize inanlar, şimdi işin nasıl başarıldığını, tesislerimizi gezerek görebilir. Çünkü biz Mersin’de Türk mucizesini tüm dünyaya gösteriyoruz."

AA


Olimpiyatlar 13-20 Haziran arasında gerçekleşecektir ve şu dallarda yarışılacaktır...

TÜRKİYE GOLF FEDERASYONU
GOLF
2
TÜRKİYE BOKS FEDERASYONU
BOKS
3
TÜRKİYE ESKRİM FEDERASYONU
ESKRİM
4
TÜRKİYE HALTER FEDERASYONU
HALTER
5
TÜRKİYE BOCCE BOWLİNG VE DART FEDERASYONU
BOCCE
6
TÜRKİYE OKÇULUK FEDERASYONU
OKÇULUK
7
TÜRKİYE BADMİNTON FEDERASYONU
BADMİNTON
8
TÜRKİYE BİSİKLET FEDERASYONU
BİSİKLET
9
TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU
GÜREŞ
10
TÜRKİYE JUDO FEDERASYONU
JUDO
11
TÜRKİYE TAEKWANDO FEDERASYONU
TAEKWANDO
12
TÜRKİYE MASA TENİSİ FEDERASYONU
MASA TENİSİ
13
TÜRKİYE SUTOPU FEDERASYONU
SU TOPU
14
TÜRKİYE SUALTI FEDERASYONU
SU KAYAĞI
15
TÜRKİYE YELKEN FEDERASYONU
YELKEN
16
TÜRKİYE KÜREK FEDERASYONU
KÜREK
16
TÜRKİYE KANO FEDERASYONU
KANO
18
TÜRKİYE BİNİCİLİK FEDERASYONU
BİNİCİLİK
19
TÜRKİYE ATICILIK VE AVCILIK FEDERASYONU
TRAP SKEET
HAVALI ATIŞ
20
TÜRKİYE ATLETİZM FEDERASYONU
ATLETİZM

TÜRKİYE HENTBOL FEDERASYONU
HENTBOL
22
TÜRKİYE KARETE FEDERASYONU
KARETE
23
TÜRKİYE BEDENSEL ENGELLİLER SPOR FEDERASYONU
ATLETİZM
YÜZME
24
TÜRKİYE TENİS FEDERASYONU
TENİS
25
TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU
VOLEYBOL
PLAJ VOLEYBOLU
26
TÜRKİYE YÜZME FEDERASYONU
YÜZME
27
TÜRKİYE CİMNASTİK FEDERASYONU
ARTİSTİK CİMNASTİK
RİTMİK CİMNASTİK
28
TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU
FUTBOL
29
TÜRKİYE BASKETBOL FEDERASYONU
BASKETBOL
 

Benzer konular

Top