Metan gazı-Metan Gazı'nın Kullanım Alanları

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Metan, kimyasal formülü CH4 olan bileşiktir. Normal sıcaklık ve basınçlarda gaz halinde bulunan metan, kokusuzdur. Doğal gazın bir bileşenidir ve önemli bir yakıttır. Oksijenin varlığında bir mol metanın yanmasıyla bir mol karbondioksit ve iki mol su açığa çıkar:

CH4 + 2 O2 → CO2 + 2H2O

Metan, Küresel ısınmaya neden olan sera gazlarından biridir. Ayrıca çöplerdeki metandan yakıt elde edilebilir.

Metan Gazı'nın Kullanım Alanları​
Metan gazı insan ve hayvan dışkısı, bitkilerin sapları ve otlar gibi organik maddelerin mayalanmasından elde edilen yanan bir gazdır.

Çin'in ortasında yaşayan halkın yaşam seviyesini yükseltmek ve ekoloji çevreyi korumak için 2000 yılından itibaren metan gazı kullanımının geliştirilmesine ağırlık verildi.

Silindir şeklindeki havuzun derinliği 2 metreyi buluyor ve büyüklüğü de kişi başına 2 metreküp olan standartla inşa ediliyor. Örneğin beş kişilik bir aile için büyüklüğü 10 metreküpü bulan bir havuz yapılıyor. Havuzun tuvalete ve ahıra bağlantısı var, insan ve hayvanların dışkıları havuzda toplanıyor ve havuzda oluşan metan gazı bir ailenin yemek pişirme, aydınlatma ve ısınma ihtiyacını karşılayabiliyor. Köylü Chen Yanqun, tarladan eve dönünce metan gazıyla 30 dakikada yemek pişirdiğini söyleyerek şunları kaydetti:

"Üç, dört domuzun dışkısı ailemizin metan gazı ihtiyacını karşılıyor. Eskiden çalılık yakardık. Çalılık toplamak yorucu bir iştir, çalılık yakmak da çok duman çıkmasına neden oluyor. Köylü kadınlar metan gazıyla dertlerden kurtuldu."

Halkın yaşam ortamını iyileştirmek ve yakıt olarak kullanılan ağaçları kurtarmak için Ehshi ili hükümeti 700 bin adet metan gazı havuzu inşa edilmesi ve metan gazı havuzu yapan her aileye 500-1000 yuan arasında değişen miktarda yardım sağlama kararı aldı. Bu gibi teşvik önlemleri sayesinde metan gazı havuzu sayısı her yıl yaklaşık 100 bin adet artıyor.

Metan gazının kullanımı yerel köylülerin yaşam kalitesini yükseltti. Qi Duanchao, Enshi kentine bağlı Jiugenshu Köyü İlkokulu'nun 6. sınıfında yatılı okuyan bir öğrenci. Qi Duanchao, geçen yıldan itibaren okulda kurulan metan gazı havuzundan ısıtılan suyla duş almaya başladığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: Kaynakwh webhatti.com: Metan Gazı'nın Kullanım AlanlarıKaynakwh webhatti.com: Metan Gazı'nın Kullanım Alanları

"Haftada iki, üç kez duş alabiliyoruz. Metan gazı bize büyük kolaylık sağlıyor."

Metan gazı kullanımı çevreyi iyileştirmenin yanı sıra ağaçları da korudu. Alınan bilgiye göre Enshi ilinde metan gazı kullanım teknolojisinin yaygınlaştırılmasıyla birlikte her yıl 100 bin hektar genişliğindeki alanda bulunan ağaçlar kurtuluyor ve bundan dolayı ildeki orman oranı yüzde 67'e ulaştı. Metan gazı kullanımının yaygınlaştırılmasıyla, yoksul dağlık bölgede binlerce yıldır süregelen çalılıkları yakma alışkanlığı değiştirilmiş oldu. Bunun yanı sıra metan gazı havuzu içindeki metan sıvı ve metan kalıntısı kaliteli organik gübre olarak tarlada kullanılabiliyor. Köylü Xiao Hongjun, çay bahçesinden her yıl 7000 yuan gelir elde ettiğini ve bu rakamın eskiye göre 2000 yuan arttığını söyledi. Xiao Hongjun, şöyle dedi:

"Metan sıvı ve kalıntısını tarlada kullanılarak, ilaç ve gübre kullanımı azaltılıyor. Bu yolla üretilen ürünler daha sağlıklı oluyor ve AB'nin standartlarına da ulaşıyor.

Günümüzde Shien'de geniş alanda metan sıvı ve kalıntısı gibi organik gübre kullanılmasından dolayı, çok sayıda ekolojik sebze ve meyve üretiliyor. AB piyasasına giren bölgedeki Huangjin armudu, kalite belgesi alıp Avusturya'ya ihraç edilmeye başlandı
 

Benzer konular

Top