1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Mevduat ne demektir?

Konusu 'Ekonomi' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Mevduat ne demektir?

  [​IMG]Mevduat, mevduat kabul etme yetkisi olan bankalara ve kredi kurumlarına yatırılan, istenildiğinde çekilebilen ya da ihbarlı veya vadesinde çekilebilen paraya verilen isimdir. Mevduat kabul eden bankalara “mevduat bankası” adı verilir. “Yatırım ve kalkınma bankası” adı ile faaliyet gösteren bankalar mevduat kabul edemezler. Mevduat, bankaların bilançosunun pasifinde yer alan kalemler içinde, özkaynaktan sonraki en güçlü kaynaktır. Özellikle “maliyetsiz kaynak” olarak kabul edilen vadesiz mevduatlar bankaların şiddetle ihtiyaç duyduğu değerli kaynaklardan biridir.

  Üç çeşit mevduat vardır:

  Vadesiz mevduat: İstenildiğinde çekilmek üzere yatırılan, banka tarafından bir faiz taahhüdü verilmeyen, dolayısı ile yatırım ya da birikim amacından ziyade ödemelere kaynak teşkil etmesi amacı ile bulundurulan paradır.

  Vadeli mevduat: Belirli bir vadede, o vadeye kadar tahakkuk edecek olan faizi ile birlikte anaparanın çekilebileceği, yatırım amaçlı yatırılan paradır.

  İhbarlı mevduat: Banka ile yapılan sözleşme çerçevesinde ihbar edilmek sureti ile ihbar edilen tarihten itibaren belirli bir süre sonra çekilmek üzere bulundurulan paradır. Örneğin 7 gün ihbarlı mevduat; ihbar tarihinden 7 gün sonra faizi ile birlikte çekilen paradır. İhbardan sonraki süre hesabın vadesi gibi algılanır. Ülkemizde çok tercih edilen bir mevduat türü değildir. Vadeli mevduat daha sıklıkla tercih edilir.

  Mevduat, ticari hayatın can suyu gibidir. Çünkü, işlevi, ticari hayatı fonlamak olan bankaların en önemli kaynak kalemlerinden biridir. Bu nedenledir ki bankalar mevduat kalemlerini artırabilmek amacı ile birçok kampanya ve promosyon uygulamalarını hayata geçirmektedirler.

  Bireyler açısından da mevduat, vadeli mevduat olduğu takdirde önemli bir yatırım ve birikim aracıdır. Vadesinden önce mevduatın çekilmesi halinde bankaların kabul etmeme yetkisi olduğundan kişileri mevduat hesaplarındaki paraları kullanmamaya yönlendiren bu uygulama birikimleri de bir anlamda korumaya yöneliktir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Mayıs 2016
Benzer Konular
 1. ZeyNoO

  Mevduat

  ZeyNoO, 5 Haziran 2010, Paylaşıldığı Yer: Muhasebe
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.437
 2. ZeyNoO

  Ticari Mevduat

  ZeyNoO, 5 Haziran 2010, Paylaşıldığı Yer: Muhasebe
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  799
 3. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  648
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  866
 5. ZeyNoO

  Mevduat faizleri

  ZeyNoO, 8 Ocak 2013, Paylaşıldığı Yer: Muhasebe
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  519
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş