1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Mezarlıkların korunması hakkında kanun

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Suskun tarafından 25 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Mezarlıkların korunması hakkında kanun

  No : 3998</B>

  Kabul Tarihi : 09/06/1994

  Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 13/06/1994

  Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 21959


  MÜLKİYET

  Madde 1
  - Devlet mezarlığı köylerde köy tüzelkişiliklerine aittir. Bu yerler satılamaz ve kazandırıcı zamanaşımı zilyedliği yolu ile iktisap edilemez.

  KORUNMA

  Madde 2 -
  Mezarlıklar ve şehitlikler ile mezarlar bozulamaz yeşil alan gibi sahalar olarak ayrılamaz ve asli gayesi dışında hiç bir amaç için kullanılamaz. Yol geçme zorunluluğu bulunduğu İçişleri Bakanlığınca kabul edilen mezarlıklar veya bölümleri bu hükmün dışındadır.

  İNŞA BAKIM VE ONARIM

  Madde 3 -
  Belediyeler ile köy muhtarlıkları ağaçlandırıp çiçeklendirmek ve gerekli her türlü bakım ve onarımı yaparak korumak zorundadırlar.

  Belediyeler ve köy muhtarlıkları birinci fıkrada belirtilen hizmetleri yerine getirebilmek için gerekli ödeneği her yıl bütçelerine koyarlar. Ayrıca İl Özel İdareleri Bütçelerine de köy mezarlıklarına sarfedilmek üzere bu maksatla ödenek konur ve bu hizmetleri muntazam olarak yürütebilmek için yeterli personeli görevlendirirler. Belediye ve köy bütçelerini tasdike yetkili makamlar gerekli ödeneklerin bu idarelerin bütçelerine konulup konulmadığını araştırırlar.

  YÜRÜRLÜK

  Madde 4 -
  Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  YÜRÜTME

  Madde 5 -
  Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
   

Sayfayı Paylaş