Mezun Olup İşsiz Kalan Öğretmenler

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#1
Öğretmenlik eğitimi alan 220 bin işsiz öğretmen var! Ancak bir yanda da öğretmen açığı var..

Ücretli ve sözleşmeli öğretmenler sorunu bir yanda çözülmeden dururken bir başka sorun ise öğretmenlik formasyonu almış ancak bir türlü atanamayan öğretmenler. Her yıl bu öğretmenlere yeni mezun 40 bin 'aday öğretmen' ekleniyor. İşsiz öğretmenlerin sayıları 220 bini çoktan aşmış durumda. Bir yanda iş bekleyen adaylar varken ülkede öğretmen açığı ise Milli Eğitim Bakanlığı'na göre 41 bin, eğitim sendikalarına göre de 200 binin üzerinde. Bu yıl ağustos ayında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) 237 bin öğretmen adayı girdi. En son geçen ay yapılan atamalarda 15 bin 185 kadrolu, 2 bin 300 sözleşmeli olmak üzere 17 bin 485'i aday öğretmen olarak atandı.

FARKLI RAKAMLAR

Türkiye'deki 70 eğitim fakültesinde halen 160 bin öğrenci öğretmen olabilme hayali ile öğrenim görüyor. Eğitim fakültelerinin her yıl mezun sayısı ise yaklaşık 40 bin. Bu da işsiz öğretmenlere her dönem yeni eklenenler olduğunu gösteriyor. Türkiye'nin ne kadar öğretmen açığı bulunduğuna ilişkin rakamlar ise birbirini hiç tutmadığı gibi aralarında büyük uçurumlar bulunuyor. MEB öğretmen açığını 29 Ağustos itibariyle 41 bin 131 diye açıklarken eğitim sendikaları ise 200 binin üzerinde olduğunu savunuyor. TÜBİTAK'ın desteğiyle Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hülya Çıngı'nın koordinatörlüğünde yapılan araştırmaya göre de ilköğretimde 65 bin, ortaöğretimde 15 bin olmak üzere 80 bin öğretmen ataması yapılması gerekiyor.

AÇIĞI KAPATMAK ZOR DEĞİL

Öğretmen açığının 200 binin üzerinde olduğunu savunan Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, atanmayı bekleyen 220 binin üzerinde öğretmen bulunduğuna dikkat çekerek, "Elimizde bu sayı varken açığı kapatmak hiç zor olmaz" diyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın planı ise "Norm fazlası öğretmenlere gerekli ders yükü vermek, geri kalanını ücretli öğretmen görevlendirerek gidermek."

EN ŞANSSIZLAR

Öğretmen atamalarında en şanslı adaylar açılan kadro sayısının yüksekliği nedeniyle sınıf öğretmenleri. YÖK Üyesi Prof. Dr. İsa Eşme'nin çalışmasına göre 2003-2008 arasında 45 bin sınıf öğretmeni atandı. Bu sürede 20 bine yakın İngilizce, 15 bin Türkçe, 11 bin bilgisayar öğretmeni atanırken din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni 8 binin üzerine çıktı. En şansız öğretmen adayları ise fizik, kimya, biyoloji gibi branş dersleri ve mesleki eğitim dersleri veren öğretmen adayları oldu. Günlerdir başta branş öğretmenleri olmak üzere atanmayı bekleyen adaylardan yüzlerce elektronik posta geliyor. Sürekli KPSS'ye girmelerine, 80-90 puan almalarına, açıklanan taban puanları aşmalarına rağmen sınırlı kadro olduğu için atanamadıklarını ve yıllardır işsiz kaldıklarını söyleyen adaylar, "Bu kadar emek ve masraf işsizlik için mi?" diye soruyor.

Sabah
 

dağcı

Forum Tutkunu
Katılım
11 Eyl 2008
Mesajlar
1,740
Beğeniler
12
#2
Allah yardımcıları olsun tabi bu arada bizimde yardımcımız olsun hem açık var hemde işsiz öğretmenlerimiz var açıklaması zor bir durum bir sınıfa giriyosun 1 öğretmene 45 öğrenci düşüyor nasıl bir eğitin alınabilir veya verilebilir :s
 

Benzer konular

Top