Migren nedir?

  • Konuyu açan misafir
  • Açılış tarihi
M

misafir

Ziyaretçi
#1
Migren nedir?
Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabilir. Kişi ataklar arasında kendini tamamıyla normal hisseder, ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Eskiden "sadece bir baş ağrısı tipi" olarak görülen migren, artık başlı başına bir nörolojik hastalık olarak kabul edilmektedir.

Migren ağrısı genellikle orta şiddette ya da şiddetlidir ve kişinin normal aktivitelerini engelleyebilir, hem migren yakınması olan kişinin hem de yakınlarının yaşam kalitesini bozabilir. Baş ağrısı zonklayıcı ya da nabızla birlikte atan şekilde hissedilebilir ve başın tek bir yanında yerleşebilir. Bulantı, kusma, ışığa veya sese karşı hassasiyet baş ağrısına eşlik edebilir.

Migren kadınlarda erkeklerden daha sık görülür; kadınlarda %18.6 ve erkeklerde %6.5 oranında görülmektedir. Yapılan çalışmalarda bir hekim tarafından tanı konulmamış olan migren hastası oranının kadın hastalarda %59'a, erkeklerde ise %70'e ulaştığı gözlenmiştir.

Birçok kişide ağrı ve diğer semptomlar o kadar şiddetlidir ki, sadece karanlık bir odada yatıp uyumak isterler. Bu da günlük yaşantıyı aksatır. Oysa ki migren ilaçla tedavi edilebilir. Günümüzde migreni önleyen ya da tedavi eden çok sayıda ilaç bulunmaktadır.

Belirtileri nelerdir?

Başlangıçta bir baş ağrısının migren mi, yoksa "sıradan" bir baş ağrısı mı olduğunu söylemek zor olabilir. Migren ataklarını diğer baş ağrılarından ayırabilen özellikleri şunlardır:

· Orta şiddette ya da şiddetli ağrı
· Bulantının eşlik etmesi
· Kusmanın eşlik etmesi
· Işığa ve sese duyarlılık (bazen kokuya duyarlılık)
· Zonklayıcı, nabız gibi atan ağrı
· Ağrı asıl olarak tek taraflıdır
· Ağrı hareketle artar

Tetikleyenler

Yiyecekler:
Eski peynir, çerez, çikolata, yoğurt, soğan, incir, karaciğer, kafeinli yiyecekler, monosodyum glutamat (MSG), tütsülenmiş (füme) ya da salamura balık/et, koruyucu madde olarak nitrat/nitrit eklenmiş gıdalar (sosisli sandviç, sucuk, salam)

İçecekler:
Kahve, çay, kafeinli meşrubatlar, diyet soda, alkollü içkiler (özelikle kırmızı şarap, bira, viski)

Katkı maddeleri:
Sodyum nitrit (sosisli sandviç, işlenmiş etler), monosodyum glutamat (MSG) (Çin yemekleri ve birçok restoran yemekleri), aspartam (sakızlar, diyet içecekler, et, süt, yumurta ve birçok protein içeren besinde aspartam vardır), tiramin (eski peynir, kırmızı şarap, bakla, salamura edilmiş veya işlenmiş yiyecekler), fenolik flavonoidler (elma, kabuksuz meyveler, üzüm)

İlaçlar:
Antibiyotikler (tetrasiklin, griseofulvin), antihipertansifler (nifedipin, kaptopril), hormonlar (oral kontraseptifler, östrojenler), histamin-2 blokerleri (simetidin, ranitidin), vazodilatörler (nitrogliserin, izosorbid dinitrat)

Duyusal ve Duygusal Uyaranlar:
Titreşen/parlak/fluoresan ışıklar, parlak gün ışığı, kokular (parfüm, kimyasal maddeler, sigara), endişe, aşırı üzülmek veya aşırı sevinmek, depresyon, aşırı heyecan, stresten veya baskıdan kurtulma

Yaşam Tarzı Değişiklikleri:
Zaman farkı, çok fazla ya da az uyumak, aç kalmak, kafeinsiz kalmak, aşırı egzersiz yapma, fiziksel veya zihinsel yorgunluk, öne eğilmek (örn. bahçe işleri yaparken), ağırlık kaldırmak veya zorlanmak, rutin yaşam biçiminde değişiklik (örn. vardiya çalışması veya tatiller), çok fazla veya çok az uyku, alerji, cinsel yönden uyarılma, sigara.

Diğerleri:
Adet dönemi, hava/mevsim/barometrik basınç değişiklikleri, deniz seviyesinden çok yukarıda bulunmak
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,245
Beğeniler
126
#5
Allah kimsenin basina vermesin :( kisacasi migren ölümlerden ölüm begendiriyor :((((((((((((( buna ne ilac fayda veriyor nede dr care bula biliyor :(
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,245
Beğeniler
126
#6
Migren için...

6 tane makyaj temizleme pamugu- karabiber ve kolonya.

Pamuklarin arasina yarim çay kasigi karabiber koyup üzerine bol kolonya döküyorsunuz. toplam 3 pamuk oluyor bunlarin 2 tanesini sakaklara bir tanesinide 2 kasinin ortasina koyup bir tülbentle basinizi bagayin. uyumaya çalisin. 1 saat kadar sonra tülbenti açtiginizda agrnizinn geçtigini ve kus gibi hafif oldugunuzu hissedeceksiniz. Bakin size ne kadar inandirici gelir bilmiyorum ama ben ve arkadaslarim denedigmiz de gerçekten sonuç aldik. Her agriniz olduðunda bunu deneyin. 2 veya 3 defa yaptiktan sonra migrenin kalmadigini göreceksiniz. Bana söylenen karabiber ve kolonyanin birlestiginde dünyanin en iyi antiseptigi oldugu. bana yardimci olan kisi (5 yil önce ) bunu isviçre de ögrendigini ve migrenin beyine giden sinir damarlarinin birinin tikali olmasi sebebiyle olustugunu söylemisti. Geçenlerde gazetede ayni seyi okudum. bunu onlar demekki 5 yil önce biliyorlardi. Gerçekten deneyin faydasini göreceginizden eminim. Bende 14 yaslarinda bogazlarim sismeye basladigini hisseddigimde tülbenti katlar bol karabiber ve limon kolonyasi döküp bogazima sarardim sabaha hiçbirsey kalmazdi 3-5 kez yapmisimdir ondanmi bilmem hala bogazlarim kisin dondurmada yesemde
sismez

(Yesim) Sana cok Tesekkür ederim Canisim sen benimle paylastin Bende Cok kisiye yararli olacagi icin Sana bahsettigim foruma ekledim
 

Benzer konular

Top