Milföy Hamurları Hakkında

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,047
Beğeniler
6,395
Takım
GALATASARAY
#1
Milföy Hamurları Hakkında

Diğer tanımlaması:
Yağlı ya da katmerli hamur

Milföy hamurunun tanımı:
Föy kelimesi, Fransızca dilinde yaprak anlamına geldiğinden hamur kat kat yaprak inceliğinde kabardığından buna, (Fate feuillete) yaprak hamuru denmektedir. Pastacılıkta milföy olarak adlandırılır. Bin yaprak anlamına gelmektedir.

Teknik bilgiler:
Bin yaprak hamurunun çahşılmasında hamur katmerlenirken yağı iyice yedirilmelidir. Milföy hamuru çalışılırken tereyağı yerine margarin yağları kullanılabilir. Margarin yağları erimesi kolay olmayan yağlardır. Bu nedenle, yaz aylarında kullanılması daha uygundur. Milföy hamurunun çalışılmasında hiçbir zaman kabartma tozu kullanılmamalıdır. Hamurun kabarması ve yaprak halinde kat kat olması için uygulanan teknik çalışma biçimi kabarması için başarı sağlar. Katmer yaparken yağın ince tabakalar halinde her katına konması hamura özellik verir.

Uygulanmada:
Has un olarak adlandırılan içinde glüteni az olan unlardan yapılan hamur, yumuşak ve elastiki olur. Bu çeşit unlara biraz limon suyu veya elma suyu konur. Sert olan buğday tanelerinin glüteni fazla olduğundan sert buğday % 15 e kadar glüten kapsadığından o oranda su emer.
Milföy hamuru, çeşitli biçimlerde çalışılabilir. Isı derecesi çok sıcak fırında 20 dakika bir süre bırakılmalıdır.
 
Top Bottom