1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Milli Kültür

Konusu 'Ne Mutlu Türküm Diyene' forumundadır ve wien06 tarafından 19 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  MİLLİ KÜLTÜR

  (Unutma, Unutturma, Unutturtma)

  Milli kültürümüze daima sahip çıkmamız gerekir; bizi biz yapan değerlere sahip çıkmazsak, yerine koyacak başka bir değer bulamayız. Bizden sonraki ‘neslin’ yerine koyacak başka bir şeyi var mıdır?

  Medenileşme, çağdaşlaşma safsatası ve şimdi de küreselleşme zihniyeti içinde, milli kültürümüz önce gevşetilmiş sonra da eritilmeye mahkûm edilmiştir.
  Bizi, biz yapan değerlere ve bizden sonraki nesillere-nesle zarar verecek, gelişimini engelleyecek veya durduracak ve saptıracak adı ne olursa olsun ister bir sistem veya sistemler bütününe, kavram ve kavramlara şiddetle karşı çıkmamız gerekiyor.

  Elbetteki en basit (ilkel) kabilelerin de bir kültürü vardır. Bu yadsınamaz bir gerçektir. Sözünü ettiğimiz ‘MİLLİ KÜLTÜR’DÜR.

  Milli Kültür: Bir milleti millet yapan değerler bütününün veya kendisini kendi yapan değerler bütününün, tarihsel süreç içinde, özünü yitirmeden, çağın, zamanın ve coğrafi konum şartlarına uyarak, o milletin veya milletin bir bölümünün veya bir parçasın, oluşturmuş olduğu yoğunlaşmış, emeksel eserlerin tümüdür ki, bir kısmı korunmak, bir kısmı da aktarılmak içindir nesillere.

  Karikatürize edecek olursak, binlerce yıllık geçmişten gelen eserlerin ayak izleri ki, başka ayak izleriyle karıştırılmayan, o millete has olduğu ayan beyan belli olanlar bütünü; Milli Kültür.

  Medyada son dönemlerde milli kültür deyimi kalktı yerine bizim kültür denmeye başlandı da…Milli kültürümüz demek başka bir şeydir,bizim kültürümüz demek bambaşka bir şeydir;bizim kültürümüz demek en basit tanımıyla o toplumun sahip olduğu değerler bütünüdür.Ya sahip olamadıkları veya değerler bütünü ne oluyor peki? Bu değerler bütünü modasal,turistik(antik),yöresel entelektüel vb. ‘Milli kültür’ demek o milleti millet yapan değerler bütünü…Burada değerin ne olduğu neyi nitelediği bellidir. ‘Bizim kültürde’ ise değerler bütünü görecelidir… Aldanmayalım!

  Milli kültürümüz ile İslamiyet iç içedir. Dinimiz İslamiyet, milliyetçiliği, devletçiliği savunmamızı farz kılmıştır. Yoksa akıldan ve idrak tan yoksun, bazı cemaat ve tarikatların savunduğu gibi dinimizin milliyetçiliğe kapalı olduğunu söylemek Cenabı Allah’a küfürdür.

  Rum süresi 22. ayet: ‘Göklerin ve yerin yaratılmasıyla, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun ayetlerindendir. Bunda, ilim sahipleri için elbette ibretler vardır’ der. Ayet-i kelimedeki, dillerinizin faklı olması Allah’ın ayetlerindendir vurgusu, dil demek kültür demek, kültür demek millet demektir. Kendi milli kültürümüze sahip çıkmamız, onu koruyup kollamamız Allah’ın bize farz kıldığıdır ki Cenabı Allah’ın ayetidir.

  Bu sebepledir ki, milleti için ölenlere cenabı Allah şehitlik sıfatını ve yetkisini vermiştir; şehit olduklarına dair mucizeleri göstermiştir. Çünkü onlar o ayeti savunmuş, ayet için ölmüşlerdir ve ayet olmuşlardır… Cenabı Allah ayetlerinin (sözünün) zayi olmasını istemez. Ayetlerini yücelteni c.Allah yüceltir.

  Allah Türkü Korusun, Ne Mutlu Türküm Diyene…​


  Mehmet Fuat Yersel
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  917
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.036
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.236
 4. dderya

  Kültür

  dderya, 26 Nisan 2015, Paylaşıldığı Yer: Sosyoloji
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  644
 5. dderya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  543
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş