1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Mimoza çiçeği (Küstüm çiçeği)

Konusu 'Bitkiler' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 8 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.417
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    811 ÇTL
    Mimoza, güzel kokulu süs bitkisidir. Dokunulduğunda veya rüzgarla temas ettiğinde belirli bir biçimde katlanan yaprakları olduğundan küstüm çiçeği olarak da bilinir. Elinizi mimoza üzerinde gezdirdiğinizde, yapraklar katlanacak ve yaprak sapı boynunu eğecektir. Mimozanın bu hareketleri parlak güneş ışığı altındaki genç bitkilerde daha hızlıdır. Birkaç dakika içerisinde normal hallerine dönerler. Mimozalar iyi havalanmış güneşli ortamları severler.

Geceyi ve gündüzü farkeden çiçek: Mimoza

Mimoza çiçeklerinin gece ve gündüzü ayırt ettiğini bilmem biliyor musunuz? Bu bitkilerin çiçekleri gece olunca kapanıyor ve sabah olunca da açılıyorlar. Bunu nasıl mı yapıyorlar? Mimoza bitkisinin bir çiçeğinin altında motor işlevi gören küçük bir organ vardır. Bu küçük motor karanlıkta büzülme özeliğine sahip hücrelerden oluşur. Karanlık bastığı zaman çiçek bu organın çeperlerinde bulunan açık kanallardan çiçekte bulunan suyu atar. Böylece çiçekler büzüşür ve kapanır. Sabah gün ışığıyla birlikte köklerden gelen su çiçeklere ulaşarak yeniden açılmasını sağlarlar. Elbette bu olaydaki en önemli etken gece ve gündüz arasındaki ışık farkıdır. Dahası bu işlemi mimozalardan başka, soya ve fasulye gibi bitkiler de yapıyor.

Pembe mimoza

Mimoza (Mimosa pudica) (küstüm çiçeği) bitkisi ise en hafif dokunuşta bile ince yapraklarını aşağı doğru indirir. Mimoza bitkisi, dokunmaya karşı çok duyarlıdır ve tüm yapraklarını, saniyenin onda biri kadar kısa bir sürede kapatabilir.

çiçek dilinde Mimozalar, fazla alıngansın anlamı taşımaktadır

2. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.358
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.820 ÇTL
    Hiçbir çiçeğin-gülün ve hatta balık türlerinin adını bile bilmem. Benim için görüntüsü ve kokusu önemlidir :) Bunlar da çok hoş görünüyor...

3. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.417
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    811 ÇTL
    evet cok güzeller ben paylaşırım çicekleri hep beraber ögrenir ve şeklinide görmüş oluruz. yalnız konuyu iki defa acmışım silemedimde. Konu başlığında parantez kapatmayı unuttum yeniden acmaya calışıncada ikitane aynı konu oldu

Sayfayı Paylaş