Mısır'da kanlı sabah

'katniss'

Forum Gururu
Katılım
13 Hzr 2013
Mesajlar
2,541
Beğeniler
267
Yaş
25
Şehir
Yerin altından
#1
Darbe karşıtlarına müdahalede 163 kişi hayatını kaybetti


Mısır güvenlik güçlerinin Başkent Kahire'nin Rabiatül Adeviyye Meydanında darbe karşıtı halka müdahale ettiği, bazı bölgelerden göstericilere keskin nişancıların ateş açtığı ve 163 kişinin hayatını kaybettiği, 7 bin kişinin de yaralandığı bildirildi.

MISIR İÇİŞLERİ BAKANI GÖSTERİCİLERİ SUÇLADI

Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, ülkede bugün yaşanan şiddet olaylarında 43 polisin öldüğünü iddia etti.

Kahire'deki iki protesto kampının dağıtılmasının ardından basın toplantısı düzenleyen İbrahim, benzer gösterilere müsaade etmeyeceklerini söyledi.

MISIR'DA İLK İSTİFA GELDİ!

MISIR'DA OLAĞANÜSTÜ HAL


Mısır hükümeti, başkent Kahire, İskenderiye ve Süveyş şehirleri de dahil 10 ilde gece sokağa çıkma yasağı ilan etti. Mısır devlet televizyonu ise sokağa çıkma yasağının akşam 19.00 ile sabah 06:00 arasında uygulanacağını duyurdu. Sokağa çıkma yasağı Mısır'ın geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un ülke genelinde bir aylık olağanüstü hal ilan etmesinin ardından geldi. Öte yandan karayolları ve limanların kapatıldığı, tren seferlerinin de iptal edildiği açıklandı.

TÜRKİYE TEMASLARA BAŞLADI

Başta Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile telefonla görüşen Başbakan Erdoğan da Mısır'daki müdahaleyle ilgili uluslararası temaslara başladı. Bu arada Mısır'daki olaylar sırasında Mısır güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına müdahalesini görüntüleyen Anadolu Ajansı ekibi gözaltına alındı. AB ise katliamla ilgili itidal çağrısında bulundu. Müslüman Kardeşler yaptıkları açıklamada ölü sayısının bin olduğu, yaralı sayısının da onbinden fazla olduğunu ifade etti.

CENAZELERE MÜDAHALE EDİLİYOR İDDİASI

Hürriyet ve Adalet Partisi Murat Ali, Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki sahra hastanesine giren güvenlik güçlerinin, ölü sayısının ortaya çıkmaması için cenazelere müdahale ettiğini belirtti.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

ABD yönetimi, Mısır'da göstericilere karşı uygulanan şiddeti kınadı, bunun istikrara katkı sağlamayacağını belirtti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, askeri liderlerin olağanüstü hal ilanına da şiddetle karşı çıkıldı.

Rabiatul Adeviyye Meydanı sahra hastanesi, güvenlik güçlerinin darbe karşıtı göstericilere müdahalesinde ölenlerin sayısının 163'e yaralananların da 7 bine yükseldiğini açıkladı.

Gösterileri organize eden Darbe Karşıtı Koalisyon Sözcüleri, bazı bölgelerden göstericilere rastgele ateş açıldığını ve keskin nişancı ateşinin başladığını kaydettiler. Mısır güvenlik güçleri, Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki sahra hastanesine müdahale etti.

Bölgedeki canlı yayının kesildiği, bölgede mobil telefon şebekesinin sinyal kesici araçlarla engellendiği ve meydandaki canlı yayının da kesildiği bildirildi.

SAHRA HASTANESİ ATEŞE VERİLDİ İDDİASI

El Cezire televizyonuna açıklama yapan Mursi taraftarı bir gösterici, başkent Kahire'deki Rabiatül Adeviyye meydanındaki camiye kurulan sahra hastanesinin ateşe verildiğini bildirdi. Göstericilerin yaklaşık 40 gündür oturma eylemi yaptığı meydanı artık boşaltmaya başladığı ifade ediliyor
 
Top