Misvak Kullanmanın Faydaları

Katılım
23 Ekm 2008
Mesajlar
930
Beğeniler
11
#1


Misvak, arak denilen ağacın dalıdır. Bunun gibi elyaflı olan sair ağaç dallarından da yapılabilir. Misvak, parmak kalınlığında ve kullananın karışı boyunda olmalıdır. Sağ ele alınır, serçe parmağının üstünden geçirilir, baş parmakla altından tutulur, diğer parmaklar da ortada bulundurulur. Misvakı, bütün parmaklarla tutmaktan kaçınmalıdır. Islatılarak ağzın sağ tarafından başlanır, dişlere enine sürülür. Önce sağ üstü, sonra altı, sonra sol üstü, sonra altı, sonra da dişlerin iç kısmı aynı sıra ile misvaklanır. Daha sonra diline ve damağına getirilir.

Bir hadîs-i şerifte Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurur:

"Dişleri misvak ile temizlemek, fırçalamak, ölümden başka bütün hastalıkların mühim bir kısmına şifadır."

(Deylemî)

Birçok hastalıkların çürük ve hasta dişlerden neş'et ettiği ve bunun da diş temizliğine dikkat edilmemesinden ileri geldiği malumdur.

Misvakın pek çok faydaları ve sevabı vardır. Misvak kullanmakta yetmiş hassa (özellik) zikr olunmuştur. Bu cümleden olarak: misvak kullanmanın iman ile gitmeye sebep olduğu, dişleri temizlediği ve diş etlerini kuvvetlendirdiği, ağız kokusunu giderdiği, balgamı söktürdüğü, basur ve diş ağrılarını dindirdiği... gibi bazı faydaları sayılabilir. Misvakta diş etlerini besleyen, aynı zamanda pis kokmaya karşı koyan bir madde bulunmaktadır.

(Sofuzâde Seyyid Hasan Hulûsi, Mecme’ül-Âdâp, s.26)

Bir hadîs-i şerifte Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurur:

"Misvak ile dişleri fırçalamak, ağzın temizliğine, Rabb'ın hoşnutluğuna ve gözün cilalanmasına sebep olur." (Nesâi, Tahâret, 4) buyrulmuştur.

Yine Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz buyurur:

"Misvak ile dişler temizlenerek kılınan namazın fazileti, misvaklanmadan kılınan namazdan yetmiş kat fazladır."

(Ahmed bin Hanbel, Müsned, 6, 272)

Misvakın bunlar ve daha başka faydalarından dolayıdır ki Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz; "Ümmetime zahmet vermekten çekinmeseydim, her abdest alırken kendilerine misvak kullanmalarını emrederdim" (Buhâri, Mevâkît, 24.) buyuruyor. Buradaki emir vücub (farz) ifade eden emirdir.

İbni Abbas (radıyallahu anh)’dan rivayet olunduğuna göre, Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır: "Misvak kullanmaya devam ediniz. Çünkü onda on haslet vardır:

1 - Ağzı temizler.

2 - Rabbın rızasını kazandırır.

3 - Melekleri ferahlandırır.

4 - Gözleri kuvvetlendirir.

5 - Dişleri beyazlatır.

6 - Diş etlerini sertleştirir.

7 - Dişle diş etleri arasındaki pasları giderir.

8 - Yemeğin hazmını kolaylaştırır.

9 - Balgamı keser.

10 - Melekler misvak kullanan kimsenin yanından ayrılmazlar ve namazının ecri kat kat verilir."
Yine Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurur: "Üç şey mürselînin (peygamberlerin) ahlakındandır; İftarda acele, sahuru te'hir etmek ve misvak kullanmak"
(Sünen-i Derekutnî, C:1 S. 284, hn: 2)
 

Benzer konular

Top